| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Podróż samochodem do Chorwacji

Podróż samochodem do Chorwacji

Wyjazdem samochodem do Chorwacji warto dobrze zorganizować. Znajomość najlepszych dróg dojazdowych i opłat drogowych pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Podróż samochodem do Chorwacji - winiety, mandaty, mandaty

Chorwacja to najczęściej wybierane przez Polaków miejsce na wakacje za granicą organizowane na własną rękę. Różnorodność krajobrazu, ciepła woda i piękna pogoda, a do tego kraj położony stosunkowo blisko Polski – nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego Chorwacja cieszy się wśród Polaków taką popularnością? Sprawdź, jak sprawnie i bezpiecznie tam dojedziesz i spędzisz wakacje nad Adriatykiem.

W artykule radzimy, przez jakie kraje najlepiej dojechać do Chorwacji autem, ile zapłacimy za winiety oraz gdzie je wykupimy, którą trasę najlepiej wybrać. Przedstawiamy też obowiązujące w Chorwacji ograniczenia prędkości, wymagane ubezpieczenie oraz wyposażenie auta.

Trasy i opłaty

W zależności od tego, przez jakie kraje będziemy przejeżdżać, nasza podróż może być droższa lub tańsza, będzie się również różnić czasem trwania. W niektórych krajach będziemy musieli zapłacić za przejechane odcinki autostrady, w innych natomiast kupimy winiety okresowe. Przedstawiamy 2 wybrane warianty dojazdu:

1. Polska (Warszawa) – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja (Rijeka) – 1189 km, czas: 11 h 51 min.,

2. Polska (Warszawa) – Czechy – Słowacja – Węgry – Chorwacja (Rijeka) – 1281 km, czas: 12 h 28 min.,

Polska

Opłaty pobierane są za przejazd wybranymi odcinkami autostrad. Na trasie z Warszawy do Rijeki zapłacimy za odcinek autostrady A1 z Pyrzowic do granicy z Czechami.

Winiety w Czechach obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. Można je kupić na granicach, stacjach benzynowych i na poczcie.

Opłaty za winietki pobierane są za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg ekspresowych: D1, D2, D3, D4, R1, R2 i R6.

Winiety w Austrii obowiązują na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Mandat za brak winietki wynosi 215 Euro + koszt wykupienia winietki.

Chorwacja

W Chorwacji zapłacimy za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Opłaty różnią się w zależności od odcinka drogi i kategorii pojazdu, a uiszcza się je gotówką, w walucie HRK.

Winiety do wszystkich wymienionych krajów można kupić online na stronie:

Biorąc pod uwagę szybkość dotarcia na miejsce, warto wybrać trasę przez Austrię i Słowenię. Jest ona krótsza, a do tego przejazd austriackimi i słoweńskimi autostradami jest szybki i bezproblemowy. Aspekt finansowy podpowiada natomiast, że droga przez Słowację i Węgry będzie tańszą opcją (biorąc pod uwagę winiety krótkookresowe). Wyboru dokonamy w zależności od tego, na czym nam bardziej zależy: czasie czy oszczędności.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

opłaty winiety Austria
opłaty winiety Austria

opłaty winiety Czechy
opłaty winiety Czechy

dopuszczalna prędkość Chorwacja
dopuszczalna prędkość Chorwacja

opłaty winiety Słowenia
opłaty winiety Słowenia

opłaty winiety Słowacja
opłaty winiety Słowacja

opłaty winiety Węgry
opłaty winiety Węgry

droga ekspresowa autostrada Fot. Fotolia
droga ekspresowa autostrada Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »