REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż samochodem do Chorwacji

droga ekspresowa autostrada Fot. Fotolia
droga ekspresowa autostrada Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdem samochodem do Chorwacji warto dobrze zorganizować. Znajomość najlepszych dróg dojazdowych i opłat drogowych pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Podróż samochodem do Chorwacji - winiety, mandaty, mandaty

Chorwacja to najczęściej wybierane przez Polaków miejsce na wakacje za granicą organizowane na własną rękę. Różnorodność krajobrazu, ciepła woda i piękna pogoda, a do tego kraj położony stosunkowo blisko Polski – nie trzeba chyba tłumaczyć, dlaczego Chorwacja cieszy się wśród Polaków taką popularnością? Sprawdź, jak sprawnie i bezpiecznie tam dojedziesz i spędzisz wakacje nad Adriatykiem.

REKLAMA

W artykule radzimy, przez jakie kraje najlepiej dojechać do Chorwacji autem, ile zapłacimy za winiety oraz gdzie je wykupimy, którą trasę najlepiej wybrać. Przedstawiamy też obowiązujące w Chorwacji ograniczenia prędkości, wymagane ubezpieczenie oraz wyposażenie auta.

Trasy i opłaty

W zależności od tego, przez jakie kraje będziemy przejeżdżać, nasza podróż może być droższa lub tańsza, będzie się również różnić czasem trwania. W niektórych krajach będziemy musieli zapłacić za przejechane odcinki autostrady, w innych natomiast kupimy winiety okresowe. Przedstawiamy 2 wybrane warianty dojazdu:

1. Polska (Warszawa) – Czechy – Austria – Słowenia – Chorwacja (Rijeka) – 1189 km, czas: 11 h 51 min.,

2. Polska (Warszawa) – Czechy – Słowacja – Węgry – Chorwacja (Rijeka) – 1281 km, czas: 12 h 28 min.,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska

Opłaty pobierane są za przejazd wybranymi odcinkami autostrad. Na trasie z Warszawy do Rijeki zapłacimy za odcinek autostrady A1 z Pyrzowic do granicy z Czechami.

Winiety w Czechach obowiązują na autostradach i drogach ekspresowych. Można je kupić na granicach, stacjach benzynowych i na poczcie.

Opłaty za winietki pobierane są za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg ekspresowych: D1, D2, D3, D4, R1, R2 i R6.

Winiety w Austrii obowiązują na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Mandat za brak winietki wynosi 215 Euro + koszt wykupienia winietki.

Chorwacja

W Chorwacji zapłacimy za przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Opłaty różnią się w zależności od odcinka drogi i kategorii pojazdu, a uiszcza się je gotówką, w walucie HRK.

Winiety do wszystkich wymienionych krajów można kupić online na stronie:

Biorąc pod uwagę szybkość dotarcia na miejsce, warto wybrać trasę przez Austrię i Słowenię. Jest ona krótsza, a do tego przejazd austriackimi i słoweńskimi autostradami jest szybki i bezproblemowy. Aspekt finansowy podpowiada natomiast, że droga przez Słowację i Węgry będzie tańszą opcją (biorąc pod uwagę winiety krótkookresowe). Wyboru dokonamy w zależności od tego, na czym nam bardziej zależy: czasie czy oszczędności.

Ograniczenia prędkości w Chorwacji

Chorwacja to piękny i różnorodny kraj, dlatego zamiast spędzać czas w jednej miejscowości, wylegując się na plaży, warto zorganizować sobie wycieczkę objazdową. Dla amatorów takiego zwiedzania przedstawiamy ograniczenia prędkości na poszczególnych drogach:

Wymagane ubezpieczenia w trakcie podróży zagranicznej

REKLAMA

Znane polskie przysłowie mówi, że przezorny jest zawsze ubezpieczony, a to właśnie przezorność powinna cechować każdego turystę. W obcym kraju mogą obowiązywać inne zasady i stawki niż w Polsce, dlatego lepiej być przygotowanym na konfrontację z nimi. Wybierając się na wakacje, nie można zapomnieć
o ubezpieczeniu turystycznym. Zmotoryzowany turysta, spędzający wakacje w Chorwacji, musi posiadać dodatkowo ubezpieczenie OC ze swojego ojczystego kraju.

Długie trasy po krajach europejskich są próbą dla naszych aut. Ryzyko awarii jest większe w bardzo wysokich temperaturach, a takie panują w Chorwacji latem. W takich sytuacjach na ratunek spieszy assistance, chroniące przed awariami auta – Oprócz braku konieczności zmagania się z barierą językową i poszukiwania na własną rękę pomocy drogowej, assistance pozwoli również na znaczną oszczędność pieniędzy w razie awarii lub wypadku. Wezwanie pomocy drogowej za granicą może nas słono kosztować, nawet 150 Euro za najkrótsze holowanie, a mając pakiet assistance taka pomoc jest bezpłatna po skontaktowaniu się Centrum Zgłoszeniowym. Jak wynika z naszego doświadczenia, Polacy coraz chętniej zabezpieczają się przed  awaryjnymi sytuacjami wykupując pakiet assistance drogowego – mówi Jacek Pobłocki, Dyrektor Marketingu i Rozwoju firmy Starter, oferującej usługi assistance na terenie Polski i Europy.

W razie awarii mechanicy naprawią auto na drodze, odholują do warsztatu, a dodatkowo w droższych wariantach ubezpieczenie pokryje koszt samochodu zastępczego lub hotelu.

Przepisy drogowe w Chorwacji

Co jeszcze warto wiedzieć wybierając się samochodem do Chorwacji? Przede wszystkim należy zadbać o wymagane wyposażenie auta. Podana lista zapewni nam spokój we wszystkich mijanych po drodze krajach:

- pasy bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach,

- apteczka,

- trójkąt ostrzegawczy lub dwa, jeśli podróżujemy z przyczepą,

- zapasowy komplet żarówek,

- gaśnica,

- kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów.

W Chorwacji dopuszcza się dla kierowcy 0,5 promila zawartości alkoholu we krwi. Dla osób do 24 roku życia – 0 promila.

Używanie świateł mijania wymagane jest w Chorwacji w nocy, a w dzień tylko w przypadku złej widoczności. Należy mieć się również na baczności od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca, gdyż zimą w Chorwacji światła mijania musimy mieć włączone przez 24h.

W notatniku powinny się także obowiązkowo znaleźć ważne numery telefonów obowiązujące na terenie Chorwacji:

- policja: 92,

- straż pożarna 93,

- pogotowie ratunkowe: 94,

- alarmowy morski: 9155.

Obowiązuje też jeden telefon alarmowy do wszystkich służb: 112.

W sytuacji, kiedy nie potrafimy poradzić sobie w obcym kraju z napotkanymi problemami, można zwrócić się o pomoc do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej. W Chorwacji znajduje się ona w Zagrzebiu, czyli stolicy państwa. Dane kontaktowe:

Krležin gvozd 3, 10000 Zagreb

tel. (00385-1) 48-99-444 (centrala)

fax (00385-1) 48-34-577

e-mail: hrzagamb@msz.gov.pl

Planując podróże na własną rękę, musimy mieć świadomość tego, że trzeba się do nich znacznie lepiej przygotować niż gdybyśmy jechali z biurem podróży. Najgorzej, gdy przyjmiemy postawę, że jakoś to będzie. Będąc w obcym kraju napotykamy nie tylko barierę językową, ale również inne prawo. A jak wiadomo, jego nieznajomość nie zwalnia nas z obowiązku jego przestrzegania. Wakacje to czas beztroski, ale nie znaczy to, że na urlopie można zwolnić zdrowy rozsądek.

Źródła:

starter24.pl

pzmtravel.com.pl

www.cro.pl

opłaty winiety Austria
Starter24.pl
opłaty winiety Czechy
Starter24.pl
dopuszczalna prędkość Chorwacja
Starter24.pl
opłaty winiety Słowenia
Starter24.pl
opłaty winiety Słowacja
Starter24.pl
opłaty winiety Węgry
Starter24.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za 175 niezapłaconych mandatów skonfiskowali mu SUV-a. Choć dalej nim jeździ...

    60-latek z Florencji idzie na rekord. W ostatnich latach dostał 175 mandatów. Opiewają one na kwotę ponad 30 tys. euro. Żadnej z grzywien jednak nie opłacił. Dlatego skonfiskowali mu SUV-a.

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    REKLAMA

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA