| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podróż z pupilem

Zaplanowałeś wyjazd wakacyjny ze swoim zwierzakiem? Sprawdź zasady przewożenia swojego czworonożnego przyjaciela w różnych środkach lokomocji. W niektórych przypadkach będziesz musiał zrezygnować ze wspólnych wojaży – bowiem nie każdy przewoźnik zezwala na podróż ze zwierzakiem.

Aby móc podróżować samolotem z psem, kotem lub fretką, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Nie każde linie lotnicze dopuszczają przewożenie zwierząt. Nie zgadzają się na to np. linie lotnicze Easy Jet oraz Wizz Air;
  • Przewóz swojego czworonożnego przyjaciela musimy zgłosić podczas dokonywania rezerwacji. Musisz to zrobić ponieważ liczba przewożonych na pokładzie zwierząt jest ograniczona – kto pierwszy, ten lepszy;
  • Każde zwierze, z wyjątkiem psów przewodników, musi być przewożone w specjalnej klatce. Pomyśl wcześniej o jej zakupie, aby zwierzę oswoiło się z nią. Dostosuj ją do wagi i wymiarów swojego pupila;
  • Pamiętaj, że cena przewozu zwierzaka zależy od jego wagi oraz ciężaru klatki;
  • Zwierzęta przewożone są w kabinie ( tu jednak istnieje ograniczenie wagowe – sprawdź limit u swojego przewoźnika), albo w bagażniku samolotu – dowiedz się szczegółów podczas rezerwacji;
  • Możesz skorzystać z usług specjalnych przewoźników, którzy zajmują się przewozem samolotowym zwierząt;
  • Pamiętaj, że każda podróż, a zwłaszcza taka, kiedy zwierzę nie widzi swojego właściciela jest dla niego wielkim stresem. Pomyśl wcześniej, konsultując to z weterynarzem, o środkach uspakajających dla swojego pupila.

W tym przypadku nie ma ogólnych zasad przewożenia zwierząt. Musisz pytać u każdego przewoźnika z osoba. Warto podzwonić po kilku firmach, ponieważ zasady przewożenia czworonogów oraz ceny usług bywają bardzo różne. Postaraj się wybrać opcję najmniej uciążliwą dla Twojego pupila.

Jeśli natomiast planujesz przewozić swojego pupila pociągiem pamiętaj, że nie wystarczy kupić mu bilet, musisz zapytać o zgodę innych pasażerów. Nie potrzebujemy natomiast zgody w przypadku podróżowania z psem przewodnikiem.

Wymagana jest również aktualna książeczka zdrowia, a w przypadku podróży za granicę inne niezbędne dokumenty (o czym niżej). Jeśli jedziesz z psem pamiętaj o założeniu mu kagańca i zapięciu smyczy. Koty i fretki natomiast powinieneś przewozić w specjalnych klatkach lub koszach. Pamiętaj również, że zwierzę nie może zajmować miejsc siedzących.

Zobacz też: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

W przypadku gdyby pasażerowie nie zgodzili się jechać w jednym przedziale ze zwierzęciem – konduktor powinien nam pomóc zaleźć inny przedział. Natomiast w sytuacji, kiedy nasz pupil jest agresywny lub wyraźnie zakłóca podróż innym podróżnym konduktor ma prawo poprosić nas o opuszczenie pociągu na pierwszym najbliższym przystanku. Podróż z psem dopuszczona jest tylko w obecności osoby dorosłej. Ponadto istnieje ograniczenie, że jedna osoba dorosła może przewozić tylko jedno zwierzę.

Jeśli podróżujesz do jednego z krajów europejskich wyrób swojemu pupilowi europejski paszport dla zwierząt. Dowiedz się również szczegółowych informacji dotyczących warunków wwożenia psów, kotów i fretek na teren państwa, do którego jedziesz, a także w którym się przesiadasz. Informacji tych zobowiązany jest udzielać Główny Inspektorat Weterynarii. Przykładowo podróżując do Anglii oprócz aktualnych szczepień, zwierzę musi posiadać aktualne wyniki testów na poziom przeciwciał.

Zobacz też: Miniaturowy Londyn – czyli podróż samochodem na Gibraltar

Jeśli wybieramy się w daleką podróż – zastanówmy się, czy towarzystwo naszego pupila jest niezbędne. Czasem nie warto stresować psa, bo sama podróż jest dla niego gorszym przeżyciem niż rozstanie z właścicielem. Zastanówmy się także, czy na wyjeździe będziemy mieli odpowiednio dużo czasu dla niego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »