REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sport i aktywny wypoczynek w Szwajcarii

Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Sporty zimowe, wspinaczka, kolarstwo górskie, ale i paralotniarstwo, rafting, trekking… Szwajcaria to kraj wszelkich sportów związanych ze śniegiem, ale przeżywa również boom nowych dyscyplin.

Wspinaczki & wędrówki

Szwajcaria jest i pozostanie tradycyjnym krajem wędrówek i wspinaczek górskich. Szwajcarzy wędrują chętnie i często. Łącznie istnieje ponad 60 000 km oznakowanych tras wędrówek. Drogę wskazują żółte tabliczki z czarnymi napisami oraz żółte oznakowania umieszczone na skraju dróg.

REKLAMA

Zarezerwuj apartament/dom wakacyjny w Szwajcarii.

REKLAMA

Obecnie w modzie jest wytyczanie szlaków wędrówek tematycznych, cieszących się znaczną popularnością. Są to na przykład szlaki wędrówek na bosaka, wędrówek ścieżkami świstaków, szlaki poświęcone opowieściom biblijnym, legendom i posągom lub też » Szwajcarska Droga«, wiodąca nad jeziorem Czterech Kantonów. Klasycznymi kantonami wędrówek i wycieczek górskich są Gryzonia, Berno i Wallis. Lecz wiele interesujących tras znajdziemy również w mniej trudnych i niebezpiecznych regionach. Materiały i mapy, dotyczące klasycznych terenów wędrówek, znajdziecie Państwo w biurach turystycznych.

Każdy, kto chciałby uprawiać wspinaczkę w wyższych regionach gór, powinien to robić wyłącznie pod fachową opieką, najlepiej z lokalnym przewodnikiem górskim. Szczeliny w lodowcach, kruche i łamliwe skały oraz błyskawiczne zmiany pogody, to poważne zagrożenia czyhające w Alpach i nie wolno ich lekceważyć. Na szczęście istnieje związek szwajcarskich przewodników górskich, którzy ściśle przestrzegają zasad honorowego kodeksu, możemy także skorzystać z nauki, uczestnicząc w kursach wspinaczki sportowej, wspinaczki wysokogórskiej, trekkingu lub paralotniarstwa. Chodząc po Alpach, należy zawsze mieć w pamięci numer telefonu Szwajcarskiego Lotniczego Pogotowia Ratowniczego (Rettungsflugwacht): 1414.

Inlineskating

Cała Szwajcaria jest zafascynowana jazdą na rolkach: chyba żaden inny kraj na świecie nie ma tylu miłośników tego sportu. Niezwykle popularne są różnorodne konkursy i zawody, jak na przykład maraton na rolkach organizowany latem w Engadin. Na rolkach możecie Państwo przejechać bez przeszkód prawie całą Szwajcarię. Istnieją trzy piękne trasy: wzdłuż Rodanu, wzdłuż Renu oraz przez Szwajcarski Mittelland. Łącznie jest to 600 km wyasfaltowanych dróg…

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jazda rowerem & kolarstwo górskie

Rower nazywany jest w Szwajcarii »Velo«. A Szwajcarię nazwać można bez żadnej przesady krajem rowerów. Na dowód kilka liczb: w roku 2002 3,4 miliona rowerzystów przejechało około 200 milionów km. Przez wszystkie regiony Szwajcarii przebiega dziewięć krajowych tras rowerowych o łącznej długości 3300 km. Te dziewięć tras, opisanych szczegółowo w broszurach »Veloland Szwajcaria« - jest w jednolity sposób oznakowanych (czerwone tabliczki z rysunkiem roweru, punktem docelowym i danymi, dotyczącymi odległości oraz różnicy poziomów). Jeżeli zechcemy z nich skorzystać, poprowadzą nas w najbardziej urokliwe regiony Szwajcarii.


Krajowa sieć tras rowerowych uzupełniona jest ponad 3000 km siecią regionalnych ścieżek rowerowych. Różnice poziomów oznaczane są na równinach dopiero od 100 m a w regionach górskich od 200 m wzwyż. Miłośnicy kolarstwa górskiego odnajdą dla siebie prawdziwy raj w regionie Flims/Laax/Falera: 237 km dróg i ścieżek przez łąki lasy i obszary górskie, trasy przełajowe i zjazdowe.

Nowe rodzaje sportów

Dzięki swym warunkom naturalnym Szwajcaria jest po prostu stworzona do uprawiania modnych rodzajów sportu. Rafting na rwących rzekach, paralotniarstwo, canyoning, skoki z bungee, trekking i wspinanie się, to zaledwie kilka spośród nowoczesnych rodzajów sportu, połączonych z wielką przygodą, przeżywających obecnie w Szwajcarii prawdziwy boom. Niezliczone rzesze śmiałków naśladują Jamesa Bonda i jego słynny skok z bungee, uwieczniony w filmie »Goldeneye«. Skoki wykonują z 220 m wysokości, z zapory w dolinie Verzasca w Ticino. Berner Oberland, Ticino i Gryzonia słyną z licznych parowów i rzek, oferujących idealne warunki do raftingu, hydrospeed’u i canyoningu.

Sporty zimowe

REKLAMA

Szwajcaria jest także albo przede wszystkim krajem sportów zimowych, nie pozostawiając w tej dziedzinie wiele do życzenia. Można tu uprawiać każdy wiążący się ze śniegiem rodzaj sportu. Klasyczne formy to np. narciarstwo zjazdowe i biegi narciarskie, snowboard, saneczkarstwo i jazda na łyżwach.

Dochodzą do nich nowe rodzaje sportu: carven, freeriden (jazda po świeżym śniegu), bieg na rakietach śnieżnych, Snowbiken (»pedałowanie po śniegu«) i zimowe wędrówki, Halfpipe (specjalna konstrukcja śnieżna w kształcie rynny) i oczywiście Snowparty (Hip-Hop pod gołym niebem).

Prawie każdy ośrodek sportów zimowych oferuje szeroki wachlarz atrakcji, przeznaczonych zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych. Liczne szkółki sportowe uczą dorosłych i dzieci (od trzech lat wzwyż) jazdy na nartach. Potrzebne wyposażenie można wypożyczyć w każdym sklepie sportowym: znajdziecie tam Państwo wszystko, poczynając od nart, snowboardów i sanek, poprzez buty z łyżwami, aż do zimowej odzieży sportowej.

Najpiękniejsze tereny narciarskie kraju to region Jungfrau, Gstaad/Saanenwald, Adelboden/Lenk w Berneńskim Oberland, Les Quatres Vallées (z Verbier), Crans Montana, Zermatt i SaasFee w Wallis, Davos/Kloster, Flims/Laax, Oberengadin (z St. Moritz) a także Lenzerheide/Valbella w Gryzonii. Pod telefonem 187 uzyskacie Państwo informacje o warunkach śniegowych i zagrożeniu lawinowym.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".


Wynajmij dom na wakacje - www.interhome.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA