REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Niezwykła zieleń jezior w jednym z chorwackich parków narodowych.
Niezwykła zieleń jezior w jednym z chorwackich parków narodowych.

REKLAMA

REKLAMA

Znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO krystaliczne jeziora, błękitno-zielone rzeki i łańcuchy wodospadów Dalmacji zachwycą każdego. Kornati, Paklenica, Jeziora Plitwickie, Krka – malownicza trasa wiedzie od Adriatyku do jezior w głębi kraju.

Z miejscowości wakacyjnych na stałym lądzie i wyspach, położonych pomiędzy Zadarem i Šibenikiem, można udać się na zorganizowane całodzienne wycieczki łodzią do Parku Narodowego Kornati. Wyruszając z Zadaru można zobaczyć trzy pozostałe Parki Narodowe: Magistralą Adriatycką w kierunki północnym, przez nowy most w Maslenicy do Starigrad-Paklenica, do Parku Narodowego Paklenica (42 km).

REKLAMA

W drodze powrotnej należy z mostu w Maslenicy skręcić w lewo na drogę krajową, wiodącą w kierunku Karlovaca i Zagrzebia, przez Gracac, Udbina i Korenica do Parku Narodowego Jeziora Plitwitckie (130 km); następnie pojechać z powrotem do Gracac i dalej do Knin, tam skręcić na drogę wiodącą w kierunku Šibenik, pojechać przez Drniš do Lozovac a tam skręcić do Parku Narodowego Krka w prawo, do Skradinski buk lub do Skradin (170 km) - z Lozovac do Šibenik: 10 km.

Długość trasy: łącznie około 350 km, czas objazdu: na tę trasę należy zarezerwować sobie przynajmniej cztery dni, tak, aby móc odwiedzić wszystkie cztery Parki Narodowe.

Piknik na archipelagu

REKLAMA

Na morzu, w odległości około 30 km od stałego lądu leży 148 dziwnie okrągłych, szarozielonych i prawie zupełnie nagich wysepek i raf. To archipelag Kornati (Park Narodowy Kornati), tworzący naturalny wał, chroniący wybrzeże przed falami nadbiegającymi z zachodu od strony otwartego morza.

Wyspy te, „dzieci krasu”, stanowią wierzchołki zatopionego w morzu górskiego pasma. Niektóre z nich sięgają wysokością blisko 100 m, tworząc ostre rafy, wystające z krystalicznie przejrzystej wody Adriatyku. Część z nich jest zamieszkała, lecz wyłącznie latem – często również przez urlopowiczów, pędzących w rybackich domach niczym niezakłócony żywot w stylu Robinsona Crusoe. Dla amatorów nurkowania archipelag Kornati stanowi szczególnie ulubiony i urozmaicony cel urlopowy. Zorganizowana jednodniowa wycieczka na archipelag, połączona z piknikiem, kosztuje 20-25 Euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tam, gdzie woda nie wsiąka w oka mgnieniu w porowatą wapienną skałę, gdzie bystre rzeki stale nawadniają podłoże, tam wybujała świeża zieleń. Ten typowy dla krasu fenomen występuje we wszystkich trzech Parkach Narodowych na stałym lądzie: Paklenica, Krka i Jeziora Plitwitckie.

Wyprawa wzdłuż filmowego potoku

REKLAMA

W drodze powrotnej do Zadaru trasa prowadzi Magistralą Adriatycką na północ w kierunku Rijeki i przez most w Maslenicy do Parku Narodowego Paklenica. Na północnym obrzeżu największego chorwackiego grzbietu górskiego Velebit płyną spienione wody dzikich potoków Velika Paklenica i Mala Palenica, przelewając się przez dwa wspaniałe i zarazem niesamowite skalne parowy. Tereny położone pomiędzy szczytem Velebit Vaganski vrh (1758 m) i drogą wiodącą wybrzeżem, zostały ustanowione Parkiem Narodowym, z uwagi na swe piękno oraz znaczenie dla wiedzy przyrodniczej.

Starsi mieszkańcy Starigrad-Paklenica pamiętają jeszcze bardzo dobrze kręcony tu w latach 60- tych film, którego bohaterem był »Old Surehand«, galopujący przed kamerami po stromych skalistych zboczach, a oni sami uczestniczyli w zdjęciach, przebrani za kowbojów lub Indian. Dzisiejsi bohaterowie tych okolic uprawiają wspinaczkę na skałach a ich karkołomne manewry obserwować można na 400 metrowej skalnej ścianie Anic kuk.


Przez parów potoku Velika Paklenica prowadzi nieznacznie wznoszący się cienisty szlak spacerowy, wiodący wzdłuż tego czyściuteńkiego górskiego potoku. Wyprawa ta zachwyci również dzieci, które znajdą tu wiele miejsc do odpoczynku i zabawy. Przekąskę trzeba jednak zabrać ze sobą, natomiast spokojnie można pić wodę z potoku. Organizowane są tu również wyprawy trekingowe, konne i tematyczne wędrówki ornitologiczne.

Wśród wodospadów i jezior

Trasa kolejnej samochodowej wyprawy, której celem jest Park Narodowy Jeziora Plitwickie, prowadzi drogą E 71 w kierunku Karlovac (latem zamkniętej dla samochodów ciężarowych) przez ubogą, suchą i kamienistą Krajinę. Ten, kto osiedlił się przy drodze wiodącej przez te niezamieszkałe okolice, zarabia na chleb, prowadząc przy drodze małe bary, stacje benzynowe i kwatery noclegowe dla przejeżdżających turystów.

Obszar o powierzchni 200 km², stanowiący od 1928 roku Park Narodowy, tworzy kotlinę, otoczoną porośniętymi lasem górami, o wysokości od 500 do 630 m. Stopniowo naszym oczom ukazuje się 16 większych i mniejszych, krystalicznie przejrzystych, błękitno-zielonych jezior Parku Narodowego. Są one połączone szemrzącymi wodospadami i pienistymi kaskadami, do których prowadzą ułożone z desek dróżki. Jeziora zasilane są przez liczne rzeczki i potoki. Od roku 1979 ten czarowny kawałek natury zapisany został na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

W górę rzeki

Również Park Narodowy Krka o powierzchni 111 km² stanowi ulubiony cel podróżujących przez Dalmację turystów. Od strony Jezior Plitwickich można do niego dojechać zawracając na E 71 i ominąwszy Gracac i Knin, kierować się na Šibenik.

Tocząca obfite wody Krka jest typową rzeką krasu. Od jej źródeł w pobliżu Knin aż do ujścia do Adriatyku tworzy ona liczne progi wodne i wodospady a także kilka spiętrzonych jezior, otoczonych sitowiem i trzciną. Od Kninsko polje aż do mostu w Skradin nurty rzeki Krka otaczają Park Narodowy, w którym żyje 221 gatunków ptaków.

Najpiękniejszy odcinek rzeki to 46-metrowy Skradinski buk, jedyny w swoim łańcuch następujących po sobie wodospadów, najwyższa w Europie bariera z tufu wapiennego. Z tego miejsca odpływa co godzinę statek do rzecznej wyspy Visovac, na której znajduje się klasztor Franciszkanów, w którym przechowywane są zbiory cennych ksiąg i dokumentów. Własną łodzią można popłynąć w górę rzeki Krka aż do Skradin.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

  

Wynajmij dom na wakacje w Chorwacji na lato 2011 tutaj.

Kontrast krasowego krajobrazu z wybrzeżem Adriatyku jest ogromny.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA