reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Jeziora Chorwacji

Znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO krystaliczne jeziora, błękitno-zielone rzeki i łańcuchy wodospadów Dalmacji zachwycą każdego. Kornati, Paklenica, Jeziora Plitwickie, Krka – malownicza trasa wiedzie od Adriatyku do jezior w głębi kraju.

Z miejscowości wakacyjnych na stałym lądzie i wyspach, położonych pomiędzy Zadarem i Šibenikiem, można udać się na zorganizowane całodzienne wycieczki łodzią do Parku Narodowego Kornati. Wyruszając z Zadaru można zobaczyć trzy pozostałe Parki Narodowe: Magistralą Adriatycką w kierunki północnym, przez nowy most w Maslenicy do Starigrad-Paklenica, do Parku Narodowego Paklenica (42 km).

W drodze powrotnej należy z mostu w Maslenicy skręcić w lewo na drogę krajową, wiodącą w kierunku Karlovaca i Zagrzebia, przez Gracac, Udbina i Korenica do Parku Narodowego Jeziora Plitwitckie (130 km); następnie pojechać z powrotem do Gracac i dalej do Knin, tam skręcić na drogę wiodącą w kierunku Šibenik, pojechać przez Drniš do Lozovac a tam skręcić do Parku Narodowego Krka w prawo, do Skradinski buk lub do Skradin (170 km) - z Lozovac do Šibenik: 10 km.

Długość trasy: łącznie około 350 km, czas objazdu: na tę trasę należy zarezerwować sobie przynajmniej cztery dni, tak, aby móc odwiedzić wszystkie cztery Parki Narodowe.

Piknik na archipelagu

Na morzu, w odległości około 30 km od stałego lądu leży 148 dziwnie okrągłych, szarozielonych i prawie zupełnie nagich wysepek i raf. To archipelag Kornati (Park Narodowy Kornati), tworzący naturalny wał, chroniący wybrzeże przed falami nadbiegającymi z zachodu od strony otwartego morza.

Wyspy te, „dzieci krasu”, stanowią wierzchołki zatopionego w morzu górskiego pasma. Niektóre z nich sięgają wysokością blisko 100 m, tworząc ostre rafy, wystające z krystalicznie przejrzystej wody Adriatyku. Część z nich jest zamieszkała, lecz wyłącznie latem – często również przez urlopowiczów, pędzących w rybackich domach niczym niezakłócony żywot w stylu Robinsona Crusoe. Dla amatorów nurkowania archipelag Kornati stanowi szczególnie ulubiony i urozmaicony cel urlopowy. Zorganizowana jednodniowa wycieczka na archipelag, połączona z piknikiem, kosztuje 20-25 Euro.

Tam, gdzie woda nie wsiąka w oka mgnieniu w porowatą wapienną skałę, gdzie bystre rzeki stale nawadniają podłoże, tam wybujała świeża zieleń. Ten typowy dla krasu fenomen występuje we wszystkich trzech Parkach Narodowych na stałym lądzie: Paklenica, Krka i Jeziora Plitwitckie.

Wyprawa wzdłuż filmowego potoku

W drodze powrotnej do Zadaru trasa prowadzi Magistralą Adriatycką na północ w kierunku Rijeki i przez most w Maslenicy do Parku Narodowego Paklenica. Na północnym obrzeżu największego chorwackiego grzbietu górskiego Velebit płyną spienione wody dzikich potoków Velika Paklenica i Mala Palenica, przelewając się przez dwa wspaniałe i zarazem niesamowite skalne parowy. Tereny położone pomiędzy szczytem Velebit Vaganski vrh (1758 m) i drogą wiodącą wybrzeżem, zostały ustanowione Parkiem Narodowym, z uwagi na swe piękno oraz znaczenie dla wiedzy przyrodniczej.

Starsi mieszkańcy Starigrad-Paklenica pamiętają jeszcze bardzo dobrze kręcony tu w latach 60- tych film, którego bohaterem był »Old Surehand«, galopujący przed kamerami po stromych skalistych zboczach, a oni sami uczestniczyli w zdjęciach, przebrani za kowbojów lub Indian. Dzisiejsi bohaterowie tych okolic uprawiają wspinaczkę na skałach a ich karkołomne manewry obserwować można na 400 metrowej skalnej ścianie Anic kuk.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kontrast krasowego krajobrazu z wybrzeżem Adriatyku jest ogromny.
Kontrast krasowego krajobrazu z wybrzeżem Adriatyku jest ogromny.

Niezwykła zieleń jezior w jednym z chorwackich parków narodowych.
Niezwykła zieleń jezior w jednym z chorwackich parków narodowych.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama