reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Szwajcaria - wellness w alpejskich źródłach

Szwajcaria - wellness w alpejskich źródłach

Alpy posiadają liczne źródła bardzo korzystnych dla zdrowia wód mineralnych, wykorzystywanych już za czasów starożytnych Rzymian. W całej Szwajcarii występują źródła termalne, które dzięki obecnej modzie na wellness oraz swej nowoczesnej architekturze i wspaniałemu położeniu cieszą się żywym zainteresowaniem.

Różnorodność i piękno otoczenia umożliwiają spędzenie w Szwajcarii niezwykle urozmaiconych wakacji połączonych ze zdrowotnymi kąpielami w wodach termalnych. Możemy to zilustrować na przykładzie trasy, prowadzącej od północnej granicy do wysuniętego najdalej na południowy wschód cypelka Szwajcarii.

Trasę tą możemy pokonać samochodem, ale równie wygodne będzie także skorzystanie z publicznych środków transportu. Długość trasy: 300 km, czas potrzebny na jej pokonanie: wedle możliwości i chęci.

Jeżeli, jadąc od strony Niemiec, wjedziecie Państwo do Szwajcarii w okolicach Waldshut, to prawie zaraz za granicą natkniecie się na pierwsze uzdrowisko kąpielowe. To miejscowość Zurzach, gdzie występują lecznicze wody, zawierające sól glauberską. Znajdujące się tu źródło o temperaturze 39°C zaczęto eksploatować dopiero w latach 50-tych.

Na trasie prowadzącej w kierunku Zurychu leży następny kurort o nazwie Baden, małe miasteczko o historii sięgającej 2000 lat wstecz, już w zamierzchłych czasach wykorzystywane jako miejscowość kuracyjna. 19 znajdujących się w Baden źródeł cieszy się opinią najbogatszych wód mineralnych Szwajcarii a stare szacowne hotele świadczą o długiej tradycji kurortu.

Dalej powinniście Państwo pojechać w kierunku południowo-wschodnim, zostawiając Zurych po lewej ręce. Sam Zurych również o mały włos nie stał się miejscowością kuracyjną, ponieważ także i tu drzemią w głębi ziemi źródła mineralne. Wody te były przez pewien czas butelkowane i sprzedawane jako mineralna woda pitna, natomiast jak na razie nigdy nie były wykorzystywane do celów kuracyjno-kąpielowych. Referendum obywatelskie zadecydowało jednoznacznie, że cieplice nie zostaną wybudowane.

Alpejski kraj może się również poszczycić licznymi pięknymi jeziorami. Jezioro Zuryskie jest długie i wąskie podobnie jak nieco mniejsze od niego jezioro Walensee, wciśnięte pomiędzy dwa masywy górskie. Po lewej są to imponujące Churfirsten, złożone z siedmiu stromych, skalnych bloków sterczących w niebo, oraz nie mniej charakterystyczny masyw Alvier. Autostrada i linia kolejowa prowadzą następnie prosto jak po sznurku do tak zwanego Bündner Herrschaft, zajmującego część górnej doliny Renu, w której panuje łagodny klimat i dojrzewają równie łagodne burgundzkie wina.

Tam leży nasz następny cel: Bad Ragaz. W wąwozie Taminaschlucht na południe od Ragaz lecznicze wody odkryto już w roku 1242. Rekonwalescenci byli wówczas spuszczani do płynącej w wąwozie wody na długich linach z sąsiedniej miejscowości Pfäfers, zaś miasto Ragaz zdobyło sobie sławę nobliwej oazy wypoczynku dzięki eleganckim hotelom, polu golfowemu i lotnisku a także różnorodnym możliwościom aktywnego wypoczynku, oferowanym latem i zimą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama