REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szwajcarskie smakowitości

Interhome, www.interhome.pl
Typowy szwajcarski posiłek - ziemniaki, mięso, kapusta kiszona i białe wino - na trawienie.
Typowy szwajcarski posiłek - ziemniaki, mięso, kapusta kiszona i białe wino - na trawienie.

REKLAMA

REKLAMA

W Szwajcarii można się najeść do syta. Standard licznych restauracji plasuje się na wysokim poziomie. Zacznijmy od zwykłych gospód i zajazdów. Znajdziemy tam smakowitości charakterystyczne dla tego kraju.

Zarezerwuj na wakacje dom/apartament w Szwajcarii.

REKLAMA

Posiłek po szwajcarsku

Szwajcarzy od lat najchętniej wybierają proste do przyrządzenia potrawy, które wypełniają żołądek i nie kosztują zbyt wiele. Na obiad mogą to być np. ziemniaki zapiekane (Rösti) z kiełbasą, sadzone jajka lub Älpler Maggronen (makaron) z musem jabłkowym.

REKLAMA

Na zakończenie wędrówki lub niedzielnego spaceru Szwajcarzy uwielbiają zjeść Z'Vieri-Plättli (półmisek podawany o godzinie czwartej), sałatka z kiełbasą lub tuńczykiem (Thonsalat) z ogromną ilością cebuli. Najlepsze Z'Vieri-Plättli znajdziemy górskich gospodach lub w restauracjach w miejscowościach wycieczkowych.

Sery (najczęściej grujer, ementaler, appenzeller, ser w postaci skrobanych falbanek lub alpejski), suszone mięso, słonina i masło serwowane są na drewnianym talerzu razem z chlebem. Talerz taki musi obowiązkowo wyglądać gluschtig lub aamächelig (kusząco) a chleb powinien być chüschtig (smakowity). Do tego pije się pochodzące z danej okolicy czerwone lub białe wino.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fondue i raclarette

Szczególne miejsce pośród dań głównych zajmują jednak potrawy serowe: fondue i raclette. Organizowane przy tej okazji spotkanie jest często ważniejsze niż samo spożywanie tradycyjnej potrawy.

REKLAMA

Do dobrego fondue potrzebny jest ser – przynajmniej w dwóch różnych gatunkach – czosnek i białe wino. Caquelon to brzuchate naczynie na fondue, ustawiane pośrodku stołu na specjalnym podgrzewaczu. Przy pomocy małego, przypominającego widelec rożna, każdy z gości zanurza kawałki chleba w gorącej serowej zupie. Ale uwaga: ten, kto zgubi w naczyniu swój kawałek chleba nie będzie wprawdzie wysmagany pejczem jak to miało miejsce w książce »Asterix wśród Szwajcarów«, ale musi coś ofiarować lub postawić! Może to być pocałunek, może być także po kieliszku wódki lub wina dla wszystkich uczestników spotkania.

Najbardziej popularnym fondue jest w Szwajcarii moitié-moitié (pół grujera i pół vacherin). Do fondue oraz do raclette pija się musujące białe wino lub czarną herbatę. Raclette jest potrawą prostszą w przygotowaniu. Ser Raclette z Wallis jest powoli topiony z pomocą stołowego grilla, a następnie krojony na plastry. Do tego podawane są kartofle w mundurkach, ogórki konserwowe i konserwowane białe cebulki. Kieliszeczek wiśniowej wódki, wypity po spożyciu obu tych serowych potraw, wpływa korzystnie na trawienie.


Desery

Również zwolennicy słodkich deserów znaleźli się w Szwajcarii na właściwym miejscu. Pyszne torty serwowane są tu we wszystkich możliwych wariantach i składają się z różnorodnych rodzajów ciasta, owoców i orzechów. Na szczególną uwagę zasługują trzy spośród nich, znane na całym świecie: orzechowy tort z Engadin, Rüeblitorte z Aargau, składający się z tartej marchwi, orzechów laskowych, jajek, cynamonu i cukru oraz wiśniowy tort z Zug z maślanego kremu i biskwitów, ułożonych na spodzie, upieczonym z ubitego na sztywno białka i utartych orzechów laskowych.

Alkohole

Po smacznym posiłku przyda się zawsze coś na trawienie. A napojów określanych jako digestif w Szwajcarii nie brakuje. Obok wymienionej już wyżej wiśniowej wódki z Zug (Zuger Kirschwasser), szczególnie łagodnej w smaku, jeżeli leżakowała co najmniej dwanaście lat, można też popróbować Pflümli lub Pruneau, wódek śliwkowych, Le Bon Père William, wódki pędzonej na gruszkach lub Eau-de-vie de Pommes, czystej wysokoprocentowej wódki z jabłek gravenstein. Należy tu wspomnieć o szczególnym przysmaku, serwowanym na życzenie gości na zakończenie posiłku. Jest to Kafi fertig lub Kafi Lutz, gorąca, słaba kawa z dużą ilością cukru i nie mniejszym dodatkiem którejś z owocowych wódek: wiśniówki, śliwkówki lub też wódki ziołowej.

Oferta szwajcarskich win, zamawianych w lokalach na Dezi (0,1 l) (jeden, trzy lub pięć Dezi), jest duża. Z Wallis pochodzą białe wina: Petite Arvine, Fendant i Johannisberg oraz czerwone: Dôle i Humagne rouge. Waadtland dostarcza białe Féchy, Vinzel i Dézaley oraz czerwone Salvagnin i Pinot Noir. Znad jeziora Neuchâtel pochodzą białe wina Chardonnay, Chasselas, Pinot blanc oraz Neuchâtel, czerwone Pinot Noir i różowe Oeil de Perdrix, znad jeziora Genewskiego białe Chasselas i czerwone Gamay. A w Ticino znajdziemy bardzo dobre białe i czerwone Merlot. Nie należy zapominać również o winach z Aargau, Gryzonii, Schaffhausen, St. Gallen, Thurgau i Zurychu. W tych okolicach wytwarza się przede wszystkim biały Riesling-Sylvaner i czerwony Blauburgunder.

A gdy po na zakończenie posiłku podejdzie do Państwa kelnerka, nazywana w Szwajcarii Serviertochter (córka serwująca posiłki) i zapyta: »Sind Sie bedient?« (Czy Państwo są obsługiwani?), będzie to znaczyć mniej więcej: »Czy mają Państwo jeszcze jakieś życzenia?«. Zobaczymy, jak Państwo odpowiedzą po tak obfitym posiłku.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".


Wynajmij dom na wakacje w Szwajcarii - www.interhome.pl

Smakowite, serowe fondue, czyli chlebowe cząstki maczane w aromatycznej, serowej zupie z dodatkiem czosnku.
Proste w przygotowaniu Raclette to ser z Wallis, kartofle w mundurkach, ogórki i cebulki konserwowe, a do tego kieliszek wiśniowej wódki.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA