reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Korsyka

Już na promie lub w samolocie nowicjusze po raz pierwszy podróżujący na Korsykę dowiadują się, że jedna wizyta na wyspie to z pewnością zbyt mało. Dwóch młodych mężczyzn stojących przy relingu, tym razem zamierzało wybrać się do Grecji, w Alpy, jednak w przedziwny sposób dotarli na prom w Genui. Starsze małżeństwo marzy o tym, aby wreszcie, gdy nie muszą już pilnować dzieci na plaży, móc ile dusza zapragnie podróżować po wnętrzu wyspy – starzy wyjadacze komentują pogodę jak tubylcy, wymieniając najświeższe wskazówki i ciesząc się z ponownej wizyty na Korsyce.

Korsyka posiada nieporównywalny z żadnym innym miejscem urok. Już w czasach antycznej Grecji nazywano ją kalliste – piękna. Mimo, że od północnego do południowego brzegu mierzy zaledwie 183 km, a jej szerokość nie przekracza 90 km, to bardziej niż wyspę przypomina mały kontynent. 1000 km mocno poprzecinanego wybrzeża otacza masyw górski, który w odległości zaledwie 30 km od brzegu morza składa się z 70 szczytów o wysokości ponad 2000 m. Aż do czerwca na wierzchołkach gór spoczywa śnieg, podczas gdy temperatura wody w morzu osiąga 20 °C... i zachęca do kąpieli.

Rwące rzeki, pędzące z wysokich gór w kierunku dolin, wyżłobiły strome wąwozy i głębokie przepaście. W ich dolnym biegu rzeczne wody nanoszą miejscami osady, tworzące szerokie aluwia. U ujść tych rzek położone są najpiękniejsze plaże. Część z nich jest gruboziarnista, wystawiona na działanie wiatrów i niebezpiecznych prądów morskich, natomiast w zatokach o kształcie idealnego sierpa znajdziemy drobny, delikatny, biały piasek i płytką, krystalicznie czystą wodę. Pasy wydm, pinie i laguny, skały w kolorze szarego łupka lub czerwonego granitu, genueńskie warownie, jakie znajdują się bezpośrednio w sąsiedztwie plaż, są równie fascynujące jak widok z morza na górzyste kulisy wyspy.

Podział wyspy na dwa departamenty – HauteCorse i Corse-du-Sud – odpowiada strukturom geologicznym: masyw łupkowy na północnym wschodzie z rzeką graniczną Tavignano oraz masyw granitowy w południowej części wyspy. Tylko na wschodzie za niekończącymi się plażami rozciąga się szeroka równina. W pozostałej części teren w bliskiej odległości od wybrzeża wznosi się stromo w górę. Krajobraz do ok. 500 m wysokości to głównie zbocza porośnięte macchia, które w niektórych miejscach zostały zamienione na pola rolnicze o wyglądzie tarasów.

Rozmaryn, lawenda, mirt i inne krzewy wydzielają w ciepłych promieniach słońca odurzające zapachy. Pierwsze kwitnienie przypada na okres wiosny. Następnie – od maja do czerwca – kwitną ocienione pagórki pod szlachetnymi kasztanami, tworzącymi rzadkie lasy do wysokości ok. 800 m. Jednak tam, gdzie w ziemi ryją dziki, nie spotyka się pięknych kwiatów. Wczesnym latem alpejskie łąki są rajem dla miłośników kwiatów.

Urzekająco piękne są również błękitne jeziorka górskie, położone wśród skał. Do granicy występowania drzew większość wyspy porośnięta jest lasami. Czarne sosny, dęby i buki tworzą malownicze tło dla szumiących wodospadów i głębokich zatok z krystalicznie czystą wodą, które zachęcają do kąpieli w rzekach Korsyki. Nawet z najwyższych szczytów droga do morza nie jest daleka. Widoki z wierzchołków górskich i spadzistych stoków w dół aż po otwarte przestrzenie zachwycają nie tylko podróżujących. Również miejscowi nie mają dosyć widoku zachodzącego słońca, podziwianego ze swoich ulubionych miejsc.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama