| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Szwajcaria - informacje i adresy

Szwajcaria - informacje i adresy

Tu znajdziecie najważniejsze adresy i informacje potrzebne podczas podróży do Szwajcarii.

Promy samochodowe kursują po jeziorze Bodeńskim, jeziorze Zuryskim, jeziorze Czterech Kantonów i Lago Maggiore. Przełęcze otwarte dla ruchu kołowego przez cały rok to: Bernina, Brünig, Forclaz, Jaun i Pillon. Wszystkie inne przełęcze są zwykle przejezdne od maja do października. Na przełęczy pierwszeństwo przejazdu ma pojazd jadący w górę. Tunele alpejskie, w których kursują pociągi przewożące samochody osobowe, znajdują się w Albula, Furka, Lötschberg, Simplon a także pomiędzy Klosters i Unterengadin.

O sytuacji pogodowej i stanie dróg, w szczególności w górach, informują automatyczne komunikaty dostępne pod numerami telefonu 162 lub 163. Numery te można wybierać również z zagranicy (numer kierunkowy: 0041/1). W żadnym wypadku nie należy zimą wybierać się do Szwajcarii bez kompletu łańcuchów na koła.

Kolej

Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB) dysponują atrakcyjnymi ofertami: posiadając kartę Swiss Pass można w ciągu 4, 8, 15, 21 lub 30 dni (cena wynosi odpowiednio od 240 do 525 franków), korzystać z przejazdów w obrębie prawie całej sieci kolejowej Szwajcarii a także z tramwajów i autobusów w 36 miastach oraz uzyskać zniżki na przejazdy wieloma kolejkami linowymi i trasami panoramicznymi. Te same zasady dotyczą Swiss Card (1 miesiąc za 170 franków), przy czym karta ta upoważnia do kupowania wszelkich biletów za połowę ceny.

Wykupując Swiss Flexi Pass (1 miesiąc, cena od 230 do 420 franków) możecie korzystać ze świadczeń objętych Swiss Pass w ciągu 3, 4, 5, 6 lub 8 dowolnie wybranych dni. Dzieci i młodzież (do 6 do16 lat) podróżujące w towarzystwie przynajmniej jednego z rodziców, jeżdżą gratis. Wszyscy podróżujący młodzi ludzie do 16 roku życia płacą połowę ceny biletu. Pociągi kursują często, są wygodne i zwykle punktualne.

Poczta

Godziny otwarcia: najczęściej od poniedziałku do piątku od 7.30 do 12.00 i od 14.00 do 18.00, w soboty od 8.00 do 11.00. Porto na przesyłki zagraniczne (przesyłki typu A (A-Post) z gwarancją dostarczenia w ciągu jednego dnia oraz typu B (B-Post) – w ciągu 2-3 dni): do 20 g typ A 1,30; typ B 1,20; do 50 g typ A 2,20; typ B 1,80; do 100 g typ A 3,30; typ B 2,50 franków.

Telefon

Dzwoniąc do Szwajcarii wybieramy numer kierunkowy 0041, następnie numer kierunkowy miejscowości bez zera i numer abonenta. Chcąc dzwonić z budki należy zaopatrzyć się w kartę Taxcard, którą można nabyć na poczcie lub w kioskach.

Jeżeli chcecie zabrać do Szwajcarii swój telefon komórkowy, dowiedzcie się u swego operatora, jak wyglądają ceny za połączenia. W Szwajcarii działa trzech operatorów: Swisscom, Orange oraz Sunrise. Swisscom dysponuje najlepiej pokrywającą teren kraju siecią. Brak odbioru występuje jedynie w odległych regionach górskich.

Cło

Do Szwajcarii wolno wwieźć bez cła: 2 l alkoholu poniżej wzgl. 1 l powyżej 15 % oraz 200 papierosów. Do UE można wwozić bez cła: 1 l alkoholu powyżej 22 %, 200 papierosów lub 100 cygaretek wzgl. 50 cygar lub 250 g tytoniu, 50 g perfum lub 250 g wody toaletowej oraz inne artykuły o łącznej wartości 175 Euro.


Wynajmij dom na wakacje w Szwajcarii www.interhome.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK