reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem do Słowenii

Samochodem do Słowenii

Słowenia to malutki bałkański kraj o ciekawej kulturze i bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Znajduje się tu m. in. największa skocznia narciarska na świecie i największa jaskinia krasowa w Europie. W poradniku przedstawiamy najważniejsze fakty, o których warto pamiętać, wybierając się do Słowenii.

Jak dojechać do Słowenii ?

Do Słowenii można dojechać w jeden lub dwa dni. Wyruszając z południa kraju, do pokonania mamy około 700 km, więc możemy zrezygnować z noclegu w międzyczasie. Jeśli wyruszamy z głębi kraju, warto zastanowić się nad noclegiem w okolicach Bratysławy, gdzie przypada płowa trasy. Jedna z lepszych i krótszych tras wiedzie z przejścia granicznego w Cieszynie, poprzez Bratysławę, Wiedeń, Graz, Klagenfurt, przełęcz Koren lub Ljubejl, na Lublanie kończąc.

Zobacz też: Samochodem do Liechtensteinu

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Słowenii

- trójkąt ostrzegawczy (gdy ciągniemy za sobą przyczepę – dwa trójkąty)
- apteczka
- gaśnica (w przypadku autokarów i samochodów ciężarowych)
- komplet żarówek zapasowych

Podstawowe przepisy w Słowenii

- minimalna głębokość bieżnika 1,6 mm dla aut osobowych i 2,0 mm dla autokarów i samochodów ciężarowych
- obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, o ile samochód jest w nie wyposażony
- zakaz rozmawiania przez telefon podczas jazdy, bez używania zestawu głośnomówiącego
- zimą zakazuje się natomiast używania opon okolcowanych. Od 15 listopada do 15 marca pojazdy mają nakaz jazdy w oponach zimowych.

Zobacz też: Samochodem do Irlandii

W terenie niezabudowanym obligatoryjne jest używanie świateł mijania przez całą dobę. Światła przeciwmgielne muszą być włączone przy widoczności ograniczonej do 50 m. Podczas opuszczania pojazdu nocą powinniśmy to robić w kamizelce odblaskowej. Ważne jest, że w kamizelki muszą być zaopatrzeni także pasażerowie samochodu. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi grzywną w wysokości 40 Euro. Polskie prawo jazdy jest honorowane i uprawnia do prowadzenia pojazdów do 3,5 tony oraz przyczepy campingowej do 750 kg. Dzieci do lat 12 nie mogą być przewożone na przednich siedzeniach. Dzieci powyżej tego wieku i o wzroście większym niż 150 cm powinny jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

Wymagane dokumenty podczas jazdy po Słowenii

Aby przekroczyć granicę ze Słowenią należy wylegitymować się paszportem bądź dowodem osobistym. Okazywane dokumenty (starego typu) muszą być w odpowiednim stanie technicznym, tak aby można było bez problemów zweryfikować tożsamość. Turyści przebywający na terytorium tego kraju powyżej 3 dni są zobowiązani do dokonania tymczasowego meldunku na najbliższej komendzie policji. Jedynym wymaganym ubezpieczeniem jest krajowe OC. Poza honorowanym ubezpieczeniem z tytułu NFZ zalecamy wykupienie dodatkowej polisy obejmującej koszty leczenia na terenie Słowenii. W przeciwnym razie za każdą wizytę u lekarza czy pobyt w szpitalu będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Zobacz też: Samochodem do Anglii

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Słowenia to mały kraj, lecz ma zarówno góry, jak i dostęp do morza. Linia brzegowa z Adriatykiem wynosi 46 km. fot. Fotolia
Słowenia to mały kraj, lecz ma zarówno góry, jak i dostęp do morza. Linia brzegowa z Adriatykiem wynosi 46 km. fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Prymakowska

Ekoconsultant sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama