| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na Ukrainę

Samochodem na Ukrainę

Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna. Kierowcy planujący podróż na Ukrainę nie obejdą się bez znajomości przepisów i zasad panujących na drogach naszego wschodniego sąsiada.

Jak dojechać na Ukrainę, polecane trasy:

Warszawa-Krym (Symferopol 1536 km)
Warszawa-Chełm-Okopy-Lutsk-Żytomir-Umań-Krzywe Jezioro-Mikołajów-Prywitne-Armiańsk-Krasnopieriekopsk-Gwardiejskoje-Symferopol.

Warszawa-Lwów (384 km)
Warszawa-Zamość--Tomaszów Lubelski-Hrebenne (przejście graniczne)-E372-Rava-Rus'ka-Lwów

Ukraina wciąż boryka się z wieloma problemami, które pozostawił komunizm, nie przekreśla jej to jednak jako celu atrakcyjnych podróży. Te należy planować z dużą ostrożnością, zaopatrując się w dobrą mapę i nawigację. Niezbędna jest również znajomość ukraińskich przepisów i zasad obowiązujących na drogach. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Ukrainie czy ceny paliw znajdziecie w naszym poradniku.

Zobacz też: Samochodem na Łotwę

Podstawowe przepisy na Ukrainie:

Obowiązującą walutą jest hrywna (UAH): 1 hrywna=0,34 zł (stan na lato 2011). Jeżeli podróż na Ukrainę jest krótsza niż 90 dni - wiza nie jest wymagana, ale ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy. Na granicy czeka nas dużo biurokracji, m. in karteczki (talończyki), na których trzeba zebrać trzy wymagane stemple ukraińskich służb granicznych. Należy również wypełnić kartę migracyjną (migracjonnaja kartoczka). Dokument ten należy zachować przez cały okres pobytu. Za przejściem granicznym czeka na nas oficjalna opłata ekologiczna ale zanim do niej dojdzie, czeka nas długi postój. Podróż najlepiej zaplanować bardzo późno w nocy - wtedy ruch na granicach jest najmniejszy.

Oprócz polskiego ubezpieczenia, milicja wymaga również ubezpieczenia ukraińskiego. Koszt takiej dodatkowej polisy wynosi na miejscu 10 hrywien. Oprócz tego obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne, płatne na granicy (2 UAH od osoby za każdy dzień pobytu).

Zobacz też: Samochodem na Łotwę

Limit alkoholu we krwi jest na Ukrainie identyczny jak w Polsce i wynosi 0,2 promila. Za jego przekroczenie, oprócz grzywny grozi nam odebranie prawa jazdy do 2 lat. Dzieci do 12 roku życia i o wzroście poniżej 145 cm są zobowiązane do podróżowania w foteliku.

Ograniczenia prędkości na Ukrainie:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrada: 130 km/h (80 dla pojazdów z przyczepą)
droga ekspresowa: 110 km/h (80)
pozostałe drogi: 90 km/h (80)

Drogi na Ukrainie należą do jednych z najsłabszych w Europie. Są oczywiście wyjątki (np. Odessa), ale ogólny krajobraz ukraińskich dróg jest fatalny. Wyrwy i dziury w asfalcie są spotykane na każdym kroku, a poza głównymi trasami nie ma co liczyć na oznakowanie. Ukraina samochodem - tylko dla kierowców o mocnych nerwach, autem z wytrzymałym zawieszeniem i felgami. Nowsze dzielnice Lwowa czy Kijowa cieszą się znacznie mniej dziurawym asfaltem ale za to stare centrum tego pierwszego miasta, jest pokryte wyłącznie kocimi łbami, które w połączeniu z wodą czy zalegającym śniegiem są bardzo śliskie. Odradzamy podróż na Ukrainę zimą - to co latem jest jeszcze do zniesienia, o tej porze roku staje się dużym niebezpieczeństwem. Tamtejsi drogowcy nie spisują się najlepiej więc drogi są oblodzone i często całkowicie zaśnieżone.  

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna fot. moto.wieszjak.pl
Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna fot. moto.wieszjak.pl

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »