REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na Ukrainę

Mateusz Szymański
Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna fot. moto.wieszjak.pl
Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna fot. moto.wieszjak.pl
Moto.wieszjak.pl
Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Podróż samochodem na Ukrainę to spore wyzwanie. Długie postoje na granicy i fatalny stan dróg są nam jednak w stanie wynagrodzić tamtejsze bezkresne krajobrazy, ciepły Krym nad morzem Czarnym i... tania benzyna. Kierowcy planujący podróż na Ukrainę nie obejdą się bez znajomości przepisów i zasad panujących na drogach naszego wschodniego sąsiada.

Jak dojechać na Ukrainę, polecane trasy:

Warszawa-Krym (Symferopol 1536 km)
Warszawa-Chełm-Okopy-Lutsk-Żytomir-Umań-Krzywe Jezioro-Mikołajów-Prywitne-Armiańsk-Krasnopieriekopsk-Gwardiejskoje-Symferopol.

REKLAMA

Warszawa-Lwów (384 km)
Warszawa-Zamość--Tomaszów Lubelski-Hrebenne (przejście graniczne)-E372-Rava-Rus'ka-Lwów

Ukraina wciąż boryka się z wieloma problemami, które pozostawił komunizm, nie przekreśla jej to jednak jako celu atrakcyjnych podróży. Te należy planować z dużą ostrożnością, zaopatrując się w dobrą mapę i nawigację. Niezbędna jest również znajomość ukraińskich przepisów i zasad obowiązujących na drogach. Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Ukrainie czy ceny paliw znajdziecie w naszym poradniku.

Zobacz też: Samochodem na Łotwę

Podstawowe przepisy na Ukrainie:

REKLAMA

Obowiązującą walutą jest hrywna (UAH): 1 hrywna=0,34 zł (stan na lato 2011). Jeżeli podróż na Ukrainę jest krótsza niż 90 dni - wiza nie jest wymagana, ale ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy. Na granicy czeka nas dużo biurokracji, m. in karteczki (talończyki), na których trzeba zebrać trzy wymagane stemple ukraińskich służb granicznych. Należy również wypełnić kartę migracyjną (migracjonnaja kartoczka). Dokument ten należy zachować przez cały okres pobytu. Za przejściem granicznym czeka na nas oficjalna opłata ekologiczna ale zanim do niej dojdzie, czeka nas długi postój. Podróż najlepiej zaplanować bardzo późno w nocy - wtedy ruch na granicach jest najmniejszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz polskiego ubezpieczenia, milicja wymaga również ubezpieczenia ukraińskiego. Koszt takiej dodatkowej polisy wynosi na miejscu 10 hrywien. Oprócz tego obowiązkowe jest ubezpieczenie zdrowotne, płatne na granicy (2 UAH od osoby za każdy dzień pobytu).

Zobacz też: Samochodem na Łotwę

Limit alkoholu we krwi jest na Ukrainie identyczny jak w Polsce i wynosi 0,2 promila. Za jego przekroczenie, oprócz grzywny grozi nam odebranie prawa jazdy do 2 lat. Dzieci do 12 roku życia i o wzroście poniżej 145 cm są zobowiązane do podróżowania w foteliku.

Ograniczenia prędkości na Ukrainie:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrada: 130 km/h (80 dla pojazdów z przyczepą)
droga ekspresowa: 110 km/h (80)
pozostałe drogi: 90 km/h (80)

Drogi na Ukrainie należą do jednych z najsłabszych w Europie. Są oczywiście wyjątki (np. Odessa), ale ogólny krajobraz ukraińskich dróg jest fatalny. Wyrwy i dziury w asfalcie są spotykane na każdym kroku, a poza głównymi trasami nie ma co liczyć na oznakowanie. Ukraina samochodem - tylko dla kierowców o mocnych nerwach, autem z wytrzymałym zawieszeniem i felgami. Nowsze dzielnice Lwowa czy Kijowa cieszą się znacznie mniej dziurawym asfaltem ale za to stare centrum tego pierwszego miasta, jest pokryte wyłącznie kocimi łbami, które w połączeniu z wodą czy zalegającym śniegiem są bardzo śliskie. Odradzamy podróż na Ukrainę zimą - to co latem jest jeszcze do zniesienia, o tej porze roku staje się dużym niebezpieczeństwem. Tamtejsi drogowcy nie spisują się najlepiej więc drogi są oblodzone i często całkowicie zaśnieżone.  

Na co zwrócić uwagę?

Wyruszając w podróż samochodem na Ukrainę należy przede wszystkim zaopatrzyć się w dobre mapy, nawigację satelitarną i sporo cierpliwości. Drogowskazy i wszelkie informacje o drogach czy odległościach można spotkać jedynie na głównych drogach. Podróż autem po Ukrainie wymaga od nas dostosowania swojej koncentracji do stylu jazdy tamtejszych kierowców. A ci niestety nie słyną z przestrzegania przepisów. Ścinają zakręty, nocą nie włączają świateł lub używają jedynie postojowych a ogólny stan techniczny ich pojazdów jest fatalny.  

Zobacz też: Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Stan dróg na Ukrainie niestety również jest fatalny. Wszechobecne (zwłaszcza po zimie) dziury, są prawdziwym testem dla zawieszenia naszego samochodu. Bardzo łatwo pogiąć felgi, zalecana jest maksymalna koncentracja i dostosowanie prędkości do panujących na Ukrainie warunków, tak aby nie uszkodzić samochodu. Natomiast nawierzchnia w często odwiedzanym przez Polaków Lwowie, w większości składa się z kocich łbów poprzeplatanych torami tramwajowymi. Jazda po nich podczas opadów deszczu staje się wyjątkowo niebezpieczna. Auto zalecamy zostawiać na parkingach strzeżonych.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Ukrainie:

trójkąt ostrzegawczy
gaśnica
apteczka

Ceny paliw na Ukrainie:

95: 10,5 UAH
98: 11,5 UAH
ON: 10 UAH
gaz (LPG): 3,70 UAH

Wzdłuż głównych tras nie ma większych problemów z zatankowaniem gazu a ilość stacji oferujących ten rodzaj paliwa stale się powiększa. Gaz LPG jest również dostępny w każdym większym mieście i mimo że nie jest to paliwo tak popularne jak w Polsce, kierowcy nie będą mieli większego problemu z podróżowaniem po Ukrainie autem na gaz.

Zobacz też: Samochodem do Rumunii

Należy mieć na uwadze nie najlepszą jakość ukraińskiego paliwa. Należy tankować tylko i wyłącznie na dużych, sprawdzonych stacjach a omijać te małe. Skutki zatankowania ukraińskiego paliwa niskiej jakości, mogą być dla filtra paliwa i nowoczesnego silnika, opłakane. I nie zrekompensuje ich niższa cena tamtejszej benzyny.

Przykładowa wysokość mandatów:

przekroczenie prędkości o ponad 20 km/h: 420-510 UAH
nieprawidłowe parkowanie: 250-340 UAH
rozmawianie przez telefon: 425-510 UAH
niezapięte pasy: 250-340 UAH

Ukraińska policja lubi wymuszać większe mandaty i jeśli już zdarzy nam się go dostać, trzeba uiścić zapłatę w ciągu 15 dni, przed opuszczeniem Ukrainy. W przeciwnym razie może nas spotkać nawet zatrzymanie pojazdu do czasu wpłacenia pieniędzy. Chociaż funkcjonariuszom nie wolno przyjmować pieniędzy za mandaty, to niestety łapówki są na Ukrainie na porządku dziennym.

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

pogotowie ratunkowe: 103
policja: 102
straż pożarna: 101
pomoc drogowa: 987

Polska placówka dyplomatyczna
Ambasada RP
Jarosławiw Wał 12, 01910 Kijów
tel: +38 044 230 00 700
www.kijow.polemb.net

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA