REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na Węgry

Mateusz Szymański
Węgry są krajem członkowskim Unii Europejskiej i tak jak Polska, respektują zapisy z Schengen fot. Mateusz Szymański
Węgry są krajem członkowskim Unii Europejskiej i tak jak Polska, respektują zapisy z Schengen fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Węgry mimo braku dostępu do morza cieszą się sporą popularnością wśród polskich turystów. Miejsca takie jak Balaton czy stolica Węgier - Budapeszt, to najczęściej wybierane kierunki. Z podróżą przez Węgry wiążą się również dalsze wypady na południe Europy. Dlatego warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na Węgrzech i być zaopatrzonym w niezbędne informację o tym kraju.

Jak dojechać na Węgry, przykładowe trasy:

Polacy bardzo często wybierają podróż przez Węgry w drodze do Chorwacji. Jedna z polecanych, przykładowych tras z Warszawy wygląda następująco:
Warszawa - Katowice - Bielsko-Biała - Cieszyn - Żylina - Bratysława - Csorna - Szombathely - Lendava - Mursko-Sredisce - Cakovec - Zagrzeb - Karlovac - Zadar
Alternatywą dla przejścia granicznego W Cieszynie jest przejście w Zwarodniu.

REKLAMA

Kilkudniową wycieczkę na Węgry można podzielić na zwiedzanie Budapesztu i odpoczynek nad jeziorem Balaton. Jeżeli jedziemy np. ze Śląska, to dobrym rozwiązaniem jest trasa przez:

Katowice - Cieszyn – Źilinę – Bratysławę – Gyor – Balaton. Droga nad Balaton jest dobrze oznaczona i nie ma nawet potrzeby korzystania z nawigacji.

Odwiedź nasz serwis Auto w podróży

Węgry i Unia Europejska

Węgry są krajem członkowskim Unii Europejskiej i tak jak Polska, respektują zapisy z Schengen. Jeśli nasz pobyt nie przekracza 30 dni, wystarczy jedynie ważny dowód osobisty (co najmniej 6 miesięcy) lub paszport (co najmniej 3 miesiące). Jeśli planujemy zatrzymać się na dłużej niż 30 dni, niezbędna będzie wizyta na miejscowym posterunku policji, właściwym dla miejsca pobytu. Obowiązującą walutą jest forint (HUF). 10 forintów to około 0,14 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

REKLAMA

Jeśli podróż na Węgry planujemy odbyć pożyczonym autem, musimy mieć przy sobie upoważnienie jego właściciela. Całość musi być przetłumaczona na język węgierski (takie zaświadczenie można uzyskać w biurze PZM). Stan dróg jest niezły, chociaż miejscami przypomina nasze polskie realia. Węgry są jednak mniejszym krajem niż Polska więc ogólny stan nawierzchni jest lepszy i w większości przypadków podróż odbywa się w komfortowych warunkach. Za przejazd autostradami i trasami szybkiego ruchu płaci się winietkami elektronicznymi, na trasie nie spotkamy punktów poboru opłat co pozwala uniknąć korków.

Polscy kierowcy, na miejsce pobytu, najczęściej wybierają stolicę Węgier czyli Budapeszt i największe węgierskie jezioro - Balaton. W jego okolicach, w sezonie wakacyjnym trzeba niestety przygotować się na wielokilometrowe korki. Turystom wybierającym Węgry jedynie jako kraj przejazdowy w drodze na południe Europy, radzimy w miarę możliwości omijać okolice Balatonu.

Podstawowe przepisy drogowe na Węgrzech:

Do wyjazdu samochodem na Węgry wystarczy nasze krajowe OC. Ale jak w przypadku każdego zagranicznego wyjazdu, zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Zwłaszcza w przypadku polisy NNW i kosztów leczenia, gdzie nawet karta NFZ może okazać się niewystarczająca.

Zobacz też: Samochodem do Danii

REKLAMA

Na Węgrzech limit poziomu alkoholu we krwi jest dla kierowców zerowy. Spożywanie alkoholu i wsiadanie za kierownicę jest na terenie tego kraju niedopuszczalne i surowo karane przez węgierską policję. Mandaty zaczynają się od 100 tysięcy forintów (około 1400 zł). Podczas jazdy zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego a dzieci o wzroście do 1,50 m muszą podróżować w fotelikach.

Kierowcy na Węgrzech są zobowiązani do zwalniania przed każdym przejściem dla pieszych. W mieście do 30 km/h a poza nim do 40 km/h. W wielu miejscach (np. zabytkowe dzielnice Budapesztu) obowiązuje zakaz ruchu samochodowego. Jedynie auta ze specjalnymi przepustkami mogą wjeżdżać w takie rejony.
Obowiązek jazdy na światłach mijania, na Węgrzech dotyczy terenu niezabudowanego. Zatem kierowcy w miastach nie mają obowiązku włączania świateł. Poza nim przez 24H na dobę istnieje konieczność jazdy na światłach mijania.

Ograniczenia prędkości na Węgrzech:

teren zabudowany: 50 km/h
autostrady: 130 km/h (80 dla pojazdów z przyczepą)
drogi ekspresowe: 110 km/h (70 dla pojazdów z przyczepą)
pozostałe drogi: 90 km/h (70 dla pojazdów z przyczepą)

Na Węgrzech wszystkie drogi ekspresowe i autostrady są płatne. Opłata nie odbywa się jednak na klasycznych bramkach, a za pomocą elektronicznych winiet. Węgierskie winiety bez problemu kupimy w biurach PZM (w Polsce), a na miejscu - na stacjach benzynowych. Opłata za przejazd jest ujednolicona dla motocykli i samochodów osobowych (również tych z przyczepą). 10-dniowa winieta uprawniająca do jazdy po Węgierskich trasach to koszt 2975 forintów. Winieta na cały miesiąc to wydatek na poziomie 4780 forintów. Jeśli ktoś często porusza się po terytorium Węgier to istnieje możliwość wykupienia winiety całorocznej za 42 980 tysięcy forintów.

Zobacz też: Samochodem na Islandię

Na co zwrócić uwagę?

Na trudny język węgierski. Oznaczenia i nazwy będą niezrozumiałe, ale w większości przypadków z Węgrami bez problemu dogadamy się w języku angielskim. Należy zapamiętać, że odmiennie do większości krajów, dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi zero promili. W dużych miastach takich jak Budapeszt, parkingi są płatne od 8 do 18 (nie dotyczy weekendów) a znalezienie miejsca do parkowania nie należy do łatwych zadań. W popularnym regionie turystycznym, nad jeziorem Balaton, większość plaż jest płatna.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Węgrzech*:

- trójkąt ostrzegawczy
- apteczka
- linka holownicza
- kamizelka odblaskowa

*Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej są sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym, która jasno mówi, że policja nie ma prawa karać zagranicznych kierowców za brak wyposażenia wynikającego z Prawa o Ruchu Drogowym obowiązującym w danym kraju, jeśli pojazd wyposażony jest zgodnie z wymogami państwa, w którym został zarejestrowany

Średnie ceny paliw na Węgrzech (stan na 8 lipca 2016):

95: 340,90 HUF/l
ON: 339,35 HUF/l
LPG: 0,68 EUR/l

Zobacz też: Samochodem na Łotwę

Przykładowa wysokość mandatów:

przejechanie na czerwonym świetle: 100 tys. forintów
brak zapiętych pasów: 10-30 tys. forintów
jazda po spożyciu alkoholu: od 100 tys. forintów
przekroczenie prędkości: od 30 do 300 tys. forintów

Telefony i adresy, które powinieneś zanotować:

policja: 107
pogotowie ratunkowe: 104
straż pożarna: 105
główny numer alarmowy: 112
pomoc drogowa: 188 lub +36 1-345 1755

Zobacz też: Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

Polska placówka dyplomatyczna:
Ambasada RP
Varosligeti fasor 16, 1068 Budapeszt
tel: +36 14 13 82 00
www.budapeszt.polemb.net

Zobacz też: Jakie wina produkuje się na Węgrzech?

Kilkudniową wycieczkę na Węgry można podzielić na zwiedzanie Budapesztu i odpoczynek nad Balatonem fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański
Na ulicach Budapesztu wciąż spotkamy mnóstwo Ikarusów. Po stolicy Węgier jeżdżą także trolejbusy fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański
Węgierska sieć drogowa jest lepiej rozwinięta niż Polska, do jazdy po autostradach upoważnia elektroniczna winieta fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za 175 niezapłaconych mandatów skonfiskowali mu SUV-a. Choć dalej nim jeździ...

    60-latek z Florencji idzie na rekord. W ostatnich latach dostał 175 mandatów. Opiewają one na kwotę ponad 30 tys. euro. Żadnej z grzywien jednak nie opłacił. Dlatego skonfiskowali mu SUV-a.

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    REKLAMA

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA