REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. V

Kajetan Puszek
Hyundai Accent
Hyundai Accent

REKLAMA

REKLAMA

Podczas tej wycieczki na przykładach drewnianych kościołów poznamy tzw. styl wieluński oraz będziemy eksplorować największy zabytek Wielunia – Bramę Krakowską. W dalszym etapie podróży pojedziemy samochodem do Grębienia i Ożarowa.

W Wieluniu zaczniemy od Bramy Krakowskiej, czyli ośmiobocznej ceglanej budowli o charakterze wieżyczki zegarowej oraz klasycystycznego ratusza, w którym rezydują lokalne władze. W jednej z części baszty znajduje się galeria art déco. Samochód zostawimy na znajdującym się przed obiektem parkingu. Jest tam również mały skwer, na którym latem można odpocząć na ławce, podziwiając jednocześnie fragmenty murów Bramy Krakowskiej, dawniej nazywaną - Rudzką.

REKLAMA

Warto udać się w rejony ulicy Narutowicza, gdzie znajduje się Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Czynne jest w soboty (10-13) i niedzielę (11-15). Muzeum mieści się w dawnym budynku poklasztornym ss. bernardynek.

Zobacz też: Jura Krakowsko – Częstochowska: Złoty Potok cz. I

REKLAMA

Nasza podróż samochodem po okolicy pokaże nam mnogość przykładów drewnianej architektury sakralnej. Będą to kościółki stojące m.in. w Naramicach, Gaszynie, Popowicach, Łaszewie i Grębieniu. Za wzorcowy przykład wieluńskiej architektury uchodzi XVI-wieczny kościół w Łaszewie.

Z Wielunia do Grębienia dojedziemy drogą nr 45 w kierunku Opola i Kluczborka. To właśnie tam znajdziemy jeden z nielicznych przykładów architektury wieluńskiej, Kościółek Trójcy Świętej – warto zwiedzić jego wnętrze podczas niedzielnej mszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Ogrodzieńcu

Na drodze nr 45 skręćmy w prawo w Wierzbiu, dokładnie za budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Po dwóch kilometrach ujrzymy drogowskaz Ożarowa – zwiedzimy tam XVIII–wieczny dwór zaadaptowany na muzeum. We wnętrzu mieści się salon, buduar i alkowa, pokój myśliwski, gabinet, sala jadalna, pokoik dziewczęcy.

Do największych zabytków ekspozycji zgromadzonej z dworów Ziemi Wieluńskiej, zaliczają się: barokowe szafy, skrzynie i kufry z XVIII i XIX wieku czy zespół portretów szlachty wieluńskiej z XVII i XVIII wieku. Muzeum czynne jest wt-pt. w godzinach 9.00-15.30, a w soboty i niedziele - 12.00-15.30. Bilety w cenach: 3,50 zł - normalny, 2,50 zł – ulgowy. Istnieje możliwość wynajmu przewodnika w cenie 11 złotych.

Dojazd

Z Częstochowy do Wielunia dojedziemy drogą nr 14 przez Krzepice. Do miejsca rozpoczynającego trasę wycieczki jest zaledwie 68 kilometrów.Z Cieszyna autostradą A4, trasą E40 dojeżdżamy na miejsce w ponad 3 godziny. Do przejechania mamy 203 kilometry.

Baza noclegowa/gastronomia

Zajazd Boryna, znajduje się przy trasie na Łódź i Sieradz, tel. 43 8434425, lokal posiada 30 miejsc noclegowych z łazienkami; ekskluzywna restauracja i parking dla gości.

Hotel Warszawski, ul. Sieradzka 2,Wieluń tel. 438434126. Obiekt posiada 36 miejsc noclegowych, mały i płatny parking dla gości.

Cukiernio-kawiarnia „U Jarka”, ul. Narutowicza 11, Wieluń

Kawiarnia Tessa–Rossa, ul. Sieradzka 2,Wieluń tel. 512390830

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA