| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. IV

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. IV

Podczas tej trasy odwiedzimy Górę Zborów, Kroczyce, Morsko oraz skałę Okiennik Duży, znajdującą się niedaleko wsi Piaseczno. Będziemy podziwiać piękne krajobrazy i zabytki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat Góra Zborów będzie przez nas eksplorowany od ścieżki znajdującej się przy hotelu Ostaniec w Podlesicach.

Z Częstochowy do Podlesic trasą E75, następnie drogami 791 i 792 przez Żarki, Kotowice, Hucisko. Na miejsce dojedziemy w ok. godzinę.

Z Kielc trasą E77 i drogą 78 przez Jędrzejów i Szczekociny. Odległość wynosi 101 kilometrów.

Aby znaleźć się w rezerwacie Zborów, z pobliskiego Mirowa i Kotowic należy wjechać na drogę nr 792, która prowadzi w kierunku Kroczyc. Na główną atrakcję rezerwatu – Górę Zborów – prowadzą szlaki z Podlesic. Samochód najlepiej zostawić pod hotelem Ostaniec. Podczas wspinaczki na szczyt góry będziemy mijać niezwykłości fauny i flory rezerwatu „Góra Zborów”. Należą do nich przede wszystkim skały wapienne, przypominające swym kształtem zwierzęta i ludzi. Na Górze Berkowej (druga nazwa Góry Zborów) rozciągający się widok na Skały Kroczyckie wart jest kilkudziesięciominutowej wspinaczki.

Zobacz też: Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

Następnie udajemy się do Kroczyc – niewielkiej wsi, położonej pośród grup skalnych góry Zborów oraz Skał Podlesickich. Warto zobaczyć kościół św. Jacka i Marii Magdaleny, który został wzniesiony przez Petrasiusa Firleja, rycerza maltańskiego.

W Morsku głównym zabytkiem są ruiny zamku. Budowla połączona jest z małą willą ze schodkami z balustradą. Z Kroczyc do zamku możemy dojechać drogą nr 78 w kierunku Zawiercia. Po minięciu Skarżyc należy kierować się na Ośrodek Wypoczynkowy Morsko. Przed zamkiem zostawiamy samochód i ścieżką dochodzimy do ruin.

Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Ojców

Okiennik Duży to skała wapienna, która kształtem przypomina obronną warownię. Położona jest na gruntach wsi Piaseczno, ale potocznie nazywa się go Okiennikiem Skarżyckim. Koło szczytu Okiennik przebity jest ok. 7-metrowym tunelem o średnicy ok. 5 metrów, który jest tym oknem skalnym, od którego wzięła się nazwa skały. Jest to jedna z oryginalniejszych jaskiń na Jurze. Aby dotrzeć na miejsce, należy ze Skarżyc kierować się w prawo na Żerkowice. Stoi tam kościół, który należy objechać od frontu i do Okiennika zaprowadzi już nas wtedy ścieżka.

Restauracja „Ostaniec”, Podlesice 82, lokal czynny od 7 do 22 lub do ostatniego gościa. Serwowana jest tam kuchnia międzynarodowa, polska i staropolska. Specjalnością zakładu jest schab po królewsku z opiekanymi ziemniakami (36 zł). Wegetarianie mogą uraczyć swoje podniebienie tortellini z grzybami (18 zł).

Zajazd Magda, ul. Armii Ludowej 75, Kroczyce, lokal posiada kuchnię polską, regionalną, staropolską i śląską. Specjalnością lokalu jest schab po cygańsku w cenie 20 złotych. Na ternie obiektu znajduje się kącik zabaw, w którym będziemy mogli zostawić nasze dziecko.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »