| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. IV

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. IV

Podczas tej trasy odwiedzimy Górę Zborów, Kroczyce, Morsko oraz skałę Okiennik Duży, znajdującą się niedaleko wsi Piaseczno. Będziemy podziwiać piękne krajobrazy i zabytki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezerwat Góra Zborów będzie przez nas eksplorowany od ścieżki znajdującej się przy hotelu Ostaniec w Podlesicach.

Z Częstochowy do Podlesic trasą E75, następnie drogami 791 i 792 przez Żarki, Kotowice, Hucisko. Na miejsce dojedziemy w ok. godzinę.

Z Kielc trasą E77 i drogą 78 przez Jędrzejów i Szczekociny. Odległość wynosi 101 kilometrów.

Aby znaleźć się w rezerwacie Zborów, z pobliskiego Mirowa i Kotowic należy wjechać na drogę nr 792, która prowadzi w kierunku Kroczyc. Na główną atrakcję rezerwatu – Górę Zborów – prowadzą szlaki z Podlesic. Samochód najlepiej zostawić pod hotelem Ostaniec. Podczas wspinaczki na szczyt góry będziemy mijać niezwykłości fauny i flory rezerwatu „Góra Zborów”. Należą do nich przede wszystkim skały wapienne, przypominające swym kształtem zwierzęta i ludzi. Na Górze Berkowej (druga nazwa Góry Zborów) rozciągający się widok na Skały Kroczyckie wart jest kilkudziesięciominutowej wspinaczki.

Zobacz też: Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

Następnie udajemy się do Kroczyc – niewielkiej wsi, położonej pośród grup skalnych góry Zborów oraz Skał Podlesickich. Warto zobaczyć kościół św. Jacka i Marii Magdaleny, który został wzniesiony przez Petrasiusa Firleja, rycerza maltańskiego.

W Morsku głównym zabytkiem są ruiny zamku. Budowla połączona jest z małą willą ze schodkami z balustradą. Z Kroczyc do zamku możemy dojechać drogą nr 78 w kierunku Zawiercia. Po minięciu Skarżyc należy kierować się na Ośrodek Wypoczynkowy Morsko. Przed zamkiem zostawiamy samochód i ścieżką dochodzimy do ruin.

Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Ojców

Okiennik Duży to skała wapienna, która kształtem przypomina obronną warownię. Położona jest na gruntach wsi Piaseczno, ale potocznie nazywa się go Okiennikiem Skarżyckim. Koło szczytu Okiennik przebity jest ok. 7-metrowym tunelem o średnicy ok. 5 metrów, który jest tym oknem skalnym, od którego wzięła się nazwa skały. Jest to jedna z oryginalniejszych jaskiń na Jurze. Aby dotrzeć na miejsce, należy ze Skarżyc kierować się w prawo na Żerkowice. Stoi tam kościół, który należy objechać od frontu i do Okiennika zaprowadzi już nas wtedy ścieżka.

Restauracja „Ostaniec”, Podlesice 82, lokal czynny od 7 do 22 lub do ostatniego gościa. Serwowana jest tam kuchnia międzynarodowa, polska i staropolska. Specjalnością zakładu jest schab po królewsku z opiekanymi ziemniakami (36 zł). Wegetarianie mogą uraczyć swoje podniebienie tortellini z grzybami (18 zł).

Zajazd Magda, ul. Armii Ludowej 75, Kroczyce, lokal posiada kuchnię polską, regionalną, staropolską i śląską. Specjalnością lokalu jest schab po cygańsku w cenie 20 złotych. Na ternie obiektu znajduje się kącik zabaw, w którym będziemy mogli zostawić nasze dziecko.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »