reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. II

Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz. II

Podczas tej wycieczki znajdziemy się pod wpływem uroku Jaskini Studnisko i flory rezerwatu, spojrzymy na Pałac Raczyńskich okiem poety Krasickiego. Wycieczkę krajoznawczą po drogach biegnących wzdłuż rezerwatu Parkowe zakończymy obiadem w hotelu Kmicic.

Rezerwat Sokole Góry to 10 skalistych wzniesień i uroczysk tj. Sokola, Kamienna Góra czy Knieja. Teren obrasta buczyna sudecka – rzadki okaz flory, będący fenomenem na skalę europejską oraz znajdują się tam trzy wyjątkowe jaskinie: Studnisko, Jaskinia Maurycego i Pod Sokolą Górą. Ta ostatnia wyróżnia się stałą temperaturą – podczas zimy wynosi ona ok. 3 stopni.

Rezerwat najlepiej eksplorować na piechotę, zostawiając samochód na parkingu. Do Sokolich Gór prowadzi droga biegnąca z Olsztyna na Poraj, przez Biskupice, Zrębice i Ciecierzyn. Stamtąd wjeżdżamy na drogę nr 76.

Zobacz też: Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko?

Potok Złoty to małe miasteczko z Pałacem Raczyńskich oraz Muzeum w dworku Krasińskich. W tym miejscu zaczyna się malowniczy rezerwat Parkowe, który ciągnie się na południe wzdłuż drogi na Żarki. W Pałacu Raczyńskich, zbudowanym w stylu pseudoklasycystycznym na przełomie XIX i XX wieku, obecnie mieści się Technikum Rolnicze. Zabytek położony jest na lekkim wzniesieniu w pobliżu stawu. Tuż przy Pałacu, znajduje się dworek w stylu klasycystycznym, który jest filią Muzeum Częstochowskiego. Wstęp – dorośli 2 zł, młodzież – 1 zł. Obiekt czynny jest w soboty i w niedziele : od 01 .04 do 31.10, w godzinach od 11 do 18, od 1.11 do 31.03 w godzinach od 9 do 16.

Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Ojców

W Potoku Złotym możemy przejść się parkiem, który został zaprojektowany przez F. Szaniora na przełomie XIX i XX wieku. Podczas spaceru wśród rzadkich pomników przyrody, jak wiąz turkiestański lub tulipanowiec amerykański, można zebrać siły na wycieczkę samochodową po rezerwacie Parkowe.

Wycieczkę samochodową po rezerwacie będziemy kontynuować wzdłuż drogi na Żarki. Za oknem pojawią się malownicze krajobrazy Doliny Wiercicy. Poza licznymi stawami, uroczyskami i lasem, naszym oczom ukażą się skałki o najprzeróżniejszych kształtach. W razie znudzenia wycieczką krajoznawczą, można zatrzymać się przy drodze i kontynuować wycieczkę pieszo po licznych ścieżkach turystycznych.

Hotel Kmicic, Potok Złoty, 3–gwiazdkowy hotel oferujący pokoje: 1, 2, 3-osobowe oraz 2 apartamenty. Ceny oscylują pomiędzy 120 a 300 zł za apartament. W cenie pokoju wliczone jest śniadanie. Spod hotelu można przejść się do źródeł Zygmunta i Elżbiety oraz do Bramy Twardowskiego. Spacer zajmuje ok. 1 godziny.

Związek Gmin Jurajskich, Podlesice 78, 42-425 Kroczyce. Agroturystyka proponuje pokoje znajdujące się w domu z pełnym węzłem sanitarnym. Cena od osoby – 25 zł/doba. W znajdującym się naprzeciwko Ośrodku Ostaniec – korty tenisowe, dyskoteka, restauracja. W bliskiej odległości szlaki turystyczne prowadzące na Górę Zborów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama