reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak spędzić weekend na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?

Jak spędzić weekend na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej?

Proponujemy zwiedzenie Rezerwatu przyrody w Podlesicach, który znajduje się na Jurze Krakowsko–Częstochowskiej. Mówi się, że grupa ostańców znajdująca się na terytorium rezerwatu zaliczana jest do najbardziej malowniczych w regionie. W pobliżu Góry Zborów będziemy mogli wypocząć w gospodarstwie agroturystycznym.

Rezerwat znajduje się w Podlesicach, w powiecie zawierciańskim, województwie śląskim. Z Częstochowy jedziemy drogą E75, następnie trasami 791 i 792. Droga wiedzie przez Poczesną, Żarki i Kotowice. Odległość wynosi 53 km. Z Poznania natomiast pojedziemy autostradą A2 oraz trasą E75. Trasę pokonuje się w niecałe 5 godzin.

Na terenie rezerwatu mieści się Góra, Zborów zwana również Berkową Górą oraz Pasmo Kołoczek, które należy do południowej części Skał Kroczyckich. Znajdujące się tam ostańce to interesujące formy skalne, często przypominające sylwetki ludzkie i zwierzęce. Jeżeli będziemy kierować się z zachodu na wschód, to natrafimy na skalny kompleks o nazwie Krucze Skały. Ponadto zachęcamy do eksploracji kilkumetrowego zapadliska o nazwie Ogródek. Warta zobaczenia jest także skała Młynarz, Filar Wyklętych czy też Cyrk – kocioł skalny z pionowymi skałami.

Zobacz też: Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

W pobliżu znajduje się skała Rygiel z licznymi kolebkami, a za nią na północnej stronie rozciąga się skała Blocheńska. W skale Wielki Dziad znajduje się wejście do Jaskini Kalesonowej. W sąsiedztwie tej formy krasowej naszym oczom ukażą się skały, tj. Budda, Napoleon i Ptak. W kompleksie skał Kołoczyka znajduje się również Jaskinia Berkowa.

Jeżeli lubimy obcować z przyrodą to przebywanie w rezerwacie w Podlesicach dostarczy nam wiele przeżyć. Bogactwo flory regionu to kozłek trójlistkowy, mącznica lekarska, goździk siny, dziewięćsił bezłodygowy, irga zwyczajna. Znajdziemy tu także reliktowe stanowisko skalnicy gronkowej dotychczas spotykanej tylko w partiach alpejskich.Objęte ochroną lasy i skały rezerwatu zamieszkiwane są m.in. przez drozdy skalne (nagórnik skalny), kilka gatunków puchaczy, kląsawkę, dzierzbę rudogłową. Do pozostałych gatunków można zaliczyć kopciuszka, pustółka oraz krzyżodzioba sosnowego i świerkowego. Jest to jednocześnie ostoja rzadkiego w Polsce motyla - skalnika.

Zobacz też: Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Pieskowej Skale

Jeżeli znajdziemy się na Górze Zborów podczas dobrych warunków pogodowych, to będziemy mogli dostrzec z niej m.in. zamki w Podzamczu, w Morsku, w Mirowie i Bobolicach, tudzież rozpoznać na horyzoncie skały Okiennika Wielkiego. Co ciekawe, widoczne są z jej wierzchołka kontury Zawiercia, Myszkowa czy pobliskich Kroczyc. Nie bez kozery mówi się, że widok z Góry Zborów zaliczany jest do jednego z najbardziej imponujących i zapierających dech w piersiach na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Ciekawostką jest, że na jej szczycie znajduje się wieżyczka triangulacyjna wybudowana przez Niemców podczas II wojny światowej. Na stokach góry wykonane zostały niegdyś liczne rowy strzeleckie i przeciwczołgowe.

Agroturystyka „Związek Gmin Jurajskich”, Podlesice 78, 42-425 Kroczyce. Agroturystyka proponuje pokoje znajdujące się w domu z pełnym węzłem sanitarnym. Cena od osoby – 25 zł/doba. W znajdującym się naprzeciwko Ośrodku Ostaniec – korty tenisowe, dyskoteka, restauracja. W bliskiej odległości szlaki turystyczne prowadzące na Górę Zborów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama