REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: Sulęczyno – Szymbark – Bródnica Górna - poradnik

Kajetan Puszek
Mercedes SLK, fot. Mercedes
Mercedes SLK, fot. Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Trasa uwydatnia piękno Szwajcarii Kaszubskiej. Na trasie wycieczki znajdują się liczne pomniki przyrody, „Brodnicki kamień” oraz jeziora: Raduńskie i Brodno Wielkie. Odwiedzimy „CEPR” w Szymbarku ze stołem Noblisty oraz najdłuższą deską świata – obiektami wypisanymi na listę rekordów Guinnessa. Wycieczkę zakończymy w Brodnicy Górnej, gdzie każdego roku odbywa się festiwal truskawek.

Przebieg trasy

REKLAMA

Z Sulęczyna kierujemy się na wschód drogą 228 na Stężycę, Szymbark, Brodnicę Górną. Odległość trasy wynosi 35 km. Przy szosie do Sulęczyna znajduje się "Brodnicki kamień" – głaz narzutowy o obwodzie: 11,2 m i wysokość 2,15m. Jest to cenny pomnik przyrody znajdujący się w regionie. Następnie udajemy się do Szymbarku, zlokalizowanego w powiecie kartuskim. W Centrum Edukacji i Promocji Regionu będziemy mogli eksplorować m.in. Dom Sybiraka, Dwór Salino czy też najdłuższą deskę świata, wpisaną do księgi rekordów Guinnessa. Centrum otwarte jest w okresie od 1 listopada do 31 marca w dni powszednie od 9.00 do 17.00, w weekendy od 10.00 do 17.00. Od 1 kwietnia do 31 października możemy je odwiedzić od 9.00 do 19.00 w tygodniu, natomiast w niedzielę i święta od 10.00 do 19.0. Ze znajdującej się w Bródnicy Górnej platformy widokowej można napawać się panoramą Szwajcarii Kaszubskiej. W pobliżu ulokowany jest amfiteatr, który od lat wyznacza naturalne tło dla festiwalu truskawek.

Zobacz również: Samochodem po Mazurach: Akwedukty Puszczy Rominckiej

Truskawkobranie

REKLAMA

Na przełomie lipca i sierpnia nieprzerwanie od 30 lat odbywa się Truskawkobranie. Jest to impreza organizowana w formie festynu, której celem jest promocja tych owoców. Tereny znajdujące się przy Złotej Górze charakteryzują się dużą ilością pól uprawnych, wypełnionych truskawkami. Odwiedzając Truskawkobranie będziemy mogli konsumować owocowe produkty z licznych stoisk handlowych i gastronomicznych. Ponadto prezentowany jest tam dorobek kultury kaszubskiej - amatorskiej i profesjonalnej. Oprócz degustacji naturalnych dżemów, wystawianych przez regionalnych producentów, weźmiemy udział w występach artystycznych, konkursach, zawodach wędkarskich. Podczas festynu można zapoznać się z kaszubskimi rękodziełami ludowymi czy też doświadczyć przejażdżki tramwajem konnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Impreza przewiduje także konkursy na najlepsze ciasto truskawkowe czy też największą truskawkę. W szranki stają również poeci, którzy recytują fraszki, o tematyce związanej z duchem festiwalu. Imprezę od lat uatrakcyjniają sylwetki znanych osób. Na scenie festiwalu wystąpili m.in.: Szwagierkolaska, Bajm, Jerzy Kryszak, Zbigniew Wodecki, Shakin Dudi, Krzysztof Krawczyk, Lombard, Krystyna Giżowska, Perfect, Lady Pank, DAAB, Hej, Anita Lipnicka & John Porter czy Rico Sanchez & Gipsy Kings.

Zobacz również: Samochodem po Mazurach: Most w Kruklankach

Jak dojechać?

Z Gdańska drogą krajową nr 7 a następnie trasą 228. Na miejsce dojedziemy w 1 godzinę 15 minut. Z Opola przez Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Konin, Inowrocław , Bydgoszcz trasą nr 25. Trasa możliwa jest do pokonania w czasie 8 godzin.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA