REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd do Srebrnej Góry: poradnik

Kajetan Puszek
fot. Lexus
fot. Lexus

REKLAMA

REKLAMA

Srebrna Góra jest atrakcyjna turystycznie, położona w województwie dolnośląskim. Usytuowana jest w Kotlinie Kłodzkiej, na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Najbliżej znajdującymi się miastami regionu są - Nowa Ruda i Ząbkowice Śląskie.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Warszawy trasą 39 i Trasą 8/E67 przez Rawę Mazowiecką, Bełchatów, Wieluń, Brzeg i Ząbkowice Śląskie.

Z Wrocławia trasą nr 8/67 przez Ząbkowice Śląskie. Pokonanie trasy zajmie nam jedynie godzinę i dwadzieścia minut.

REKLAMA

Ośrodek turystyczny stanowi świetną bazę wypadową w zachodnią część Gór Bardzkich i wschodnią część Gór Sowich. Eksplorując terytorium Srebrnej Góry warto zwrócić uwagę na pozostałości po przedwojennej Kolei Sowiogórskiej. Jednym z najbardziej znaczących zabytków regionu jest twierdza Sowiogórska, wzniesiona przez Prusaków w latach 1765-1777. Twierdza Srebrnogórska , usytuowana w Górach Sowich, odznacza się dużymi walorami obronnymi. Budowla architektoniczna wchodzi w skład Fortecznego Parku Kulturowego. Do kompleksu zaliczamy:

- Fort Wysoką Skałę;
- Fort Rogowy I;
- Schron Bramy Polnej;
- Fort Chochoł Mały;
- Lunetę na Chochole Małym; Baterię Tarasową na Chochole Średnim;
- Redutę Skrzydłową na Chochole Wielkim;
- Baterię Kazamatowa na Chochole Wielkim;
- Fort Ostróg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

Baza noclegowa:

Pensjonat "Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej"

Obiekt oferuje pokoje 2, 3, 4 osobowe z łazienkami i jadalnią. Ceny zaczynają się od 35 złotych od osoby.

Górne Miasto 3A
57-215 Srebrna Góra
woj. dolnośląskie

Agroturystyka "Pod Świerkiem"

Górne Miasto 11
57-215 Srebrna Góra
woj. dolnośląskie

Obiekt oferuje pokoje 1,2,3, i 4 osobowe. Na terenie obiektu znajduje się jadalnia, kominek, sauna, taras, miejsce na ognisko.

Historia Twierdzy

REKLAMA

W latach 1765-1777 została wzniesiona na tym terenie potężna twierdza. Położona w pobliżu Przełęczy Srebrnej, rozciągała się ponad miasteczkiem Srebrna Góra. W tamtym okresie uchodziła ona za niezdobytą. Jej obronne walory zostały potwierdzone nieskutecznym francuskim oblężeniem z 1807 roku Od lat 60 - tych XIX wieku twierdza służyła jako więzienie. Podczas II wojny światowej na jej terenie działał karny obóz jeniecki, zainicjowany przez Niemców.

Twierdza, opuszczona przez wojsko po 1867 roku dość długo służyła jako więzienie. W czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali tu karny obóz jeniecki. Mimo skrajnie niekorzystnego, górskiego położenia oflagu jeńcy podejmowali próby ucieczek. Brawurowego wyczynu dokonało trzech polskich oficerów, którzy po ucieczce z twierdzy dotarli do ośrodków formowania armii polskiej na Bliskim Wschodzie.

Zobacz również: Jak przygotować sie do wyjazdu samochodem do Rosji? Poradnik

Trzonem twierdzy były cztery bastiony zwane donżonem. Wokół znajdowało się kilka fortów – zarówno w tej samej części terenu, jak i po drugiej stronie przełęczy. Donżon w Srebrnej Górze uważany jest za jeden z większych obiektów tego typu w Europie. Podczas zwiedzania zauważymy nieco zrujnowane forteczne kazamaty. Na dziedzińcu znajdują się militaria, które urozmaicają zwiedzanie twierdzy.

Przed planowanym zwiedzaniem Twierdzy Srebrna Góra sprawdźmy w jakich godzinach można oglądać ekspozycję. W skład obiektu wchodzą: Donżon i Izba Pamiątek. DONŻON, czynny codziennie: listopad – marzec od 10:00 do 16:00, kwiecień – październik od 10:00 do 18:00, wakacyjne weekendy (lipiec - sierpień) od 10:00 do 19:00. Izba Pamiątek czynna jest w godzinach otwarcia Twierdzy. Jej ekspozycja stanowi zbiór pamiątek związanych z historią twierdzy oraz górnictwa srebra.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA