| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Wyjazd do Srebrnej Góry: poradnik

Wyjazd do Srebrnej Góry: poradnik


Srebrna Góra jest atrakcyjna turystycznie, położona w województwie dolnośląskim. Usytuowana jest w Kotlinie Kłodzkiej, na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Najbliżej znajdującymi się miastami regionu są - Nowa Ruda i Ząbkowice Śląskie.

Z Warszawy trasą 39 i Trasą 8/E67 przez Rawę Mazowiecką, Bełchatów, Wieluń, Brzeg i Ząbkowice Śląskie.

Z Wrocławia trasą nr 8/67 przez Ząbkowice Śląskie. Pokonanie trasy zajmie nam jedynie godzinę i dwadzieścia minut.

Ośrodek turystyczny stanowi świetną bazę wypadową w zachodnią część Gór Bardzkich i wschodnią część Gór Sowich. Eksplorując terytorium Srebrnej Góry warto zwrócić uwagę na pozostałości po przedwojennej Kolei Sowiogórskiej. Jednym z najbardziej znaczących zabytków regionu jest twierdza Sowiogórska, wzniesiona przez Prusaków w latach 1765-1777. Twierdza Srebrnogórska , usytuowana w Górach Sowich, odznacza się dużymi walorami obronnymi. Budowla architektoniczna wchodzi w skład Fortecznego Parku Kulturowego. Do kompleksu zaliczamy:

- Fort Wysoką Skałę;
- Fort Rogowy I;
- Schron Bramy Polnej;
- Fort Chochoł Mały;
- Lunetę na Chochole Małym; Baterię Tarasową na Chochole Średnim;
- Redutę Skrzydłową na Chochole Wielkim;
- Baterię Kazamatowa na Chochole Wielkim;
- Fort Ostróg.

Zobacz również: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

Pensjonat "Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej"

Obiekt oferuje pokoje 2, 3, 4 osobowe z łazienkami i jadalnią. Ceny zaczynają się od 35 złotych od osoby.

Górne Miasto 3A
57-215 Srebrna Góra
woj. dolnośląskie

Agroturystyka "Pod Świerkiem"

Górne Miasto 11
57-215 Srebrna Góra
woj. dolnośląskie

Obiekt oferuje pokoje 1,2,3, i 4 osobowe. Na terenie obiektu znajduje się jadalnia, kominek, sauna, taras, miejsce na ognisko.

W latach 1765-1777 została wzniesiona na tym terenie potężna twierdza. Położona w pobliżu Przełęczy Srebrnej, rozciągała się ponad miasteczkiem Srebrna Góra. W tamtym okresie uchodziła ona za niezdobytą. Jej obronne walory zostały potwierdzone nieskutecznym francuskim oblężeniem z 1807 roku Od lat 60 - tych XIX wieku twierdza służyła jako więzienie. Podczas II wojny światowej na jej terenie działał karny obóz jeniecki, zainicjowany przez Niemców.

Twierdza, opuszczona przez wojsko po 1867 roku dość długo służyła jako więzienie. W czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali tu karny obóz jeniecki. Mimo skrajnie niekorzystnego, górskiego położenia oflagu jeńcy podejmowali próby ucieczek. Brawurowego wyczynu dokonało trzech polskich oficerów, którzy po ucieczce z twierdzy dotarli do ośrodków formowania armii polskiej na Bliskim Wschodzie.

Zobacz również: Jak przygotować sie do wyjazdu samochodem do Rosji? Poradnik

Trzonem twierdzy były cztery bastiony zwane donżonem. Wokół znajdowało się kilka fortów – zarówno w tej samej części terenu, jak i po drugiej stronie przełęczy. Donżon w Srebrnej Górze uważany jest za jeden z większych obiektów tego typu w Europie. Podczas zwiedzania zauważymy nieco zrujnowane forteczne kazamaty. Na dziedzińcu znajdują się militaria, które urozmaicają zwiedzanie twierdzy.

Przed planowanym zwiedzaniem Twierdzy Srebrna Góra sprawdźmy w jakich godzinach można oglądać ekspozycję. W skład obiektu wchodzą: Donżon i Izba Pamiątek. DONŻON, czynny codziennie: listopad – marzec od 10:00 do 16:00, kwiecień – październik od 10:00 do 18:00, wakacyjne weekendy (lipiec - sierpień) od 10:00 do 19:00. Izba Pamiątek czynna jest w godzinach otwarcia Twierdzy. Jej ekspozycja stanowi zbiór pamiątek związanych z historią twierdzy oraz górnictwa srebra.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jan Mazurek

www.moneymarket.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »