| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. I

Samochodem na weekend: Pojezierze Drawskie cz. I


Odwiedzimy zamek joannitów w Świdwinie a także napijemy się wody wprost ze źródła w Połczynie Zdroju. Poruszając się po terenach Szwajcarii Połczyńskiej dojedziemy do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów Starego Drawska. Na trasie będzie na nas czekać wiele pensjonatów i hoteli.

Wycieczkę objazdową rozpoczynamy w Świdwinie. Stoi tam zamek joannitów, wybudowany w XIV wieku. Warto zobaczyć kościół MB Nieustającej Pomocy, który znajdziemy w pobliżu placu Wolności i ulicy Niedziałkowskiego. Jeżeli zawitamy do miasteczka w czerwcu to staniemy się świadkami historycznej Bitwy o Krowę z Białogrodem. Zamek joannitów staje się wtedy sceną lokalnego teatru a nad jeziorem Bukowiec funkcjonuje kąpielisko.

Dalej jedziemy terenami, które nazywane są „Szwajcarią Połczyńską”. Na północnym krańcu Drawskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się Połczyn – Zdrój, które jest największym uzdrowiskiem północnej Polski. Park Zdrojowy o powierzchni 80 ha, zachwyca m.in. fontanną, alpinarium i klombami kwiatowymi. W części krajobrazowej znajdziemy 9 odmian świerku, cztery odmiany jodły i orzech czarny. Znajduje się tam pijalnia ze źródłem „Joasia”. W mieście uplasowany jest młyn wodny o średnicy koła 13 m i szerokości metra. W kraju bardzo znana jest połczyńska woda mineralna, która powstaje w okolicznej rozlewni. W budynku XIX – wiecznego browaru produkowane jest piwo Fuhrmann.

Zobacz również: Miasteczko Mrongoville w Mrągowie

Udając się w stronę Starego Drawska zatrzymujemy się w Dolinie Pięciu Jezior. Dolina skupia na swoim terenie 5 jezior (Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe), pomiędzy którymi rozlewa się rzeka Drawa. Na tym terenie znajduje się rezerwat krajobrazowy o tej samej nazwie. Samochód możemy zaparkować koło leśniczówki, pomiędzy Jeziorem Głębokim a Długim.

W Kluczewie, oddalonym o kilka kilometrów, jedynym zabytkiem jest neogotycki kościół z 1866 roku. Jeżeli się tam znajdziemy warto oddalić się o 10 minut, skręcając w stronę Warniłęgu. Z tamtejszego wzgórza rozciąga się panorama na jezioro Drawsko.

Po niespełna 50 kilometrach dojeżdżamy do Starego Drawska, małej wsi letniskowej. Znajdują się tam ruiny zamku Drahim. Warto zwrócić uwagę na stojący przed jednym z kościołów kajak, który symbolizuje rozpoczynający się tam szlak kajakowy im. Karola Wojtyły. Możemy wypożyczyć sprzęt w jednej z wypożyczalni i aktywnie spędzić dzień lub dwa podczas spływu.

Zobacz również: Samochodem po Mazurach: Zamek w Rynie

Restauracja „Stary Młyn”, ul. Szczecińska 51, Świdwin. Tel : 94 365 00 90

Restauracja "Polanin”, ul. Wojska Polskiego 59, Świdwin, tel. 36 62 158

Restauracja "Chief", ul. Zdrojowa 1, Połczyn Zdrój , tel. 36 62 435

Restauracja Irena, ul. 5go Marca 24, Połczyn Zdrój, 94 366 22 48

Hotel-ik Świdwin, Armii Krajowej 1, Świdwin 604 236 388

Zajazd "Wiktor”, Połczyńska 29F, Świdwin , (094) 365 1468

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »