reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend: okolice Szczecina

Samochodem na weekend: okolice Szczecina

W Szczecinie zwiedzimy zamek książąt Pomorskich, w pobliskich wsiach tj. Kołowo czy Kołbacz zauroczą nas nie tylko krajobrazy, ale także osobliwe zabytki. Szczecin – miasto położone w głębi lądu, jest jednocześnie portem morskim. Stanowi doskonały punkt wypadowy do Berlina, oddalonego o 150 kilometrów.

W Szczecinie nie możemy ominąć Zamku Książąt Pomorskich, który skupia wiele rodzajów ekspozycji m.in.: Galerię Północną, Muzeum Zamkowe, Komnatę Jana Fryderyka, Komnatę Elżbietańską. Bilet wstępu na wystawy kosztuje od 4 do 6 złotych, bilety ulgowe zakupimy za cenę od 1 do 4 złotych. Wystawy są czynne w dniach od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 – 18 przez cały rok. Wyjątek stanowi wieża – jej eksploracja jest możliwa tylko i wyłącznie od 1 maja do 30 września. Warte obejrzenia jest Muzeum Zamku Książąt Pomorskich.

Zobacz również: Podróż samochodem pod Kanałem La Manche

W zabytkowych wnętrzach i na dziedzińcach zamku odbywają się cykliczne imprezy kulturalne. Do najsłynniejszych zaliczamy: Wiosenne Koncerty Gitarowe i Międzynarodowy Festiwal Chóralny. Inne warte zobaczenia zabytki Szczecina to Wzgórze Napoleona czy Wały Chrobrego. Te ostatnie charakteryzują się pawilonami, fontannami i rzeźbami. Zostały postawione na gruzach dawnego fortu Leopolda (1902-1906).

Nasza wycieczka objazdowa rozpoczyna się we wsi Kołowo. Jest ona położona na terenie Puszczy Bukowej i należy do najstarszych na Pomorzu Szczecińskim. Jej powstanie związane jest z zakonem cystersów z pobliskiego Kołbacza. Założyli ją w 1183 roku.

Następnie drogą wojewódzką nr 120 kierujemy się do Kołbacza. Za Kołowem droga asfaltowa przechodzi w żużlową a później jedziemy po „kocich łbach”. Mimo to, nie powinno być problemów z poruszaniem się po niej samochodem. Kołbacz usytuowany jest w pobliżu Jeziora Miedwie. Zaraz przy wjeździe do miejscowości znajduje się „Czarci Głaz” – alandzki granit rapakiwi. Na pomniku przyrody widnieje tablica upamiętniająca 800 – lecie Kołbacza. Głaz ma 9 metrów obwodu oraz 2,2 m. wysokości. Warto zobaczyć tam także klasztor pocysterski pochodzący z XII wieku.

Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Niespełna 7 km od Kołbacza, w pobliskiej Kobylance zobaczymy lapidarium sepulkralne. Znajduje się ono w części dawnego cmentarza ewangelickiego i gromadzi ok. 50 krzyży, wiele kamiennych i metalowych fragmentów nagrobnych oraz 6 zabytkowych ogrodzeń.

Dojeżdżając do Stargardu Szczecińskiego – jednego z większych miast Pomorza Zachodniego usytuowanego na rzeką Iną, udajmy się na zachodnie dzielnice miast. Pośród nich znajduje się głaz z symbolem globu ziemskiego, upamiętniający przecięcie dzielnic przez 15 południk.

Z Poznania prowadzi droga E65, której przejechanie zajmie nam ok. 3 godzin i 45 minut.

Restauracje

Stargard Szczeciński

Ratuszowa, ul. Kramarska 1, specjalność zakładu : medalion z owocami egzotycznymi
Huong Nam, ul. Chrobrego 7a, kuchnia wietnamska.

Szczecin

Chief, ul. Rajskiego 16, kuchnia rybna

Bajka, al. Niepodległości 30, kuchnia staropolska

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama