REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlak Zamków Gotyckich: Lidzbark Warmiński – Kętrzyn – Ryn

Kajetan Puszek
Podziwiaj zamki w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich. Fot. Hyundai
Podziwiaj zamki w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich. Fot. Hyundai

REKLAMA

REKLAMA

Trasę wycieczki objazdowej po Zamkach Gotyckich rozpoczynamy od Lidzbarka Warmińskiego, nazywanego „Wenecją Północy”. Następnie udamy się do Kętrzyna i Rynu, aby w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich podziwiać piękno krzyżackich zamków.

Jak dojechać?

REKLAMA

Z Gdańska trasą E77 i 513 przez Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Pasłęk i Ornetę. Do Lidzbarka dojeżdżamy w niecałe 2 godziny i 40 minut. Z Katowic drogą E75 przez Częstochowę, Łódź, Płońsk, Mławę, Nidzicę, Olsztyn. Trasę pokonuje się w granicach 8 godzin.

Podróż

REKLAMA

Lidzbark Warmiński to miasto o bogatej faunie i florze. Położone jest w sercu województwa warmińsko-mazurskiego, w odległości 48 kilometrów od Olsztyna i ok. 30 km od północnej granicy państwa. W Dolinie rzeki Symsarny znajduje się park krajobrazowy, który stwarza możliwość skorzystania ze ścieżki turystycznej, wiodącej wzdłuż rzeki.

Zamek Lidzbarski wzniesiony w latach 1350-1401 związany jest z trzema wybitnymi nazwiskami. Najbardziej zasłużonym z tej trójcy jest Mikołaj Kopernik, który zamieszkiwał zamek w latach 1495-1496 i 1503-1510. To właśnie tutaj napisał zarys swojego dzieła "Komentarzyk o hipotezach ruchów niebieskich" oraz przełożył z greki na łacinę Teofilakta Symokattę - "Listy obyczajowe, sielskie i miłosne". Drugą osobistością związaną z zamkiem jest Stanisław Hozjusz – teolog i poplecznik papieża Piusa IV. To właśnie z okresu jego panowania pochodzi herb Medyceuszy i Hozjusza, który możemy współcześnie oglądać na zamkowych krużgankach. Trzecim nazwiskiem związanym z zamkiem w Lidzbarku jest poeta Ignacy Krasicki, który opuścił zamek w 1794 roku. Dla upamiętnienia poety w każdym roku odbywa się impreza pod hasłem „Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry”. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17 (1 czerwca-30 września). Od 1 października do 30 maja czynne jest od 10 do 16.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

REKLAMA

Z Lidzbarku kierujemy się do Kętrzyna. Najlepiej jest jechać trasą nr 51 i 592, wówczas dojedziemy na miejsce w 1, 10h. Kętrzyn położony jest na granicy Warmii i Mazur. Miasto stanowi świetną bazę wypadową do Węgorzewa, Mrągowa, Bartoszyc i Giżycka.

Zamek powstał w II poł. XIV wieku. Na przestrzeni wieków był przebudowywany. W obecnym wyglądzie zamku funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z interesującymi zbiorami regionalnymi. Na terenie muzeum można przyjrzeć się rzeźbie gotyckiej i barokowej, podziwiać kolekcję mebli oraz archiwum z zakresu historii regionu oraz zbiór publikacji poświęconych tematyce regionalnej. Można także zobaczyć Galerię Przyjaciół, która jest prezentacją polskiej sztuki współczesnej. Jeżeli odwiedzimy Kętrzyn w sezonie, to będziemy mogli zwiedzać powierzchnie muzealne od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17 oraz w poniedziałki 9-16. Poza sezonem muzeum funkcjonuje w godzinach 9-15 (poniedziałki), a od wtorku do niedzieli 9-16. 

Zobacz również: Śladami sommelierów: Winnica w Paczkowie

Ostatnim przystankiem trasy jest Ryn, na którego terenie rozciąga się zamek, wzniesiony XIV/ XV wieku. Jednym z pierwszych komturów zamku był Konrad Wallenrod, znany bohater z utworu A. Mickiewicza. Na zamku oprócz części muzealnej funkcjonuje czterogwiazdkowy hotel „Zamek Ryn” – jest tam 140 pokoi, z czego 20 o podwyższonym standardzie. W Rynie zachęcamy także do zwiedzenia wiatraku holenderskiego oraz młyna. Miasto jest końcowym przystankiem szlaku Zamków Gotyckich, prowadzącego od Bytowa, przez m.in. Malbork, Kwidzyn, Nidzicę. Jest to szlak samochodowy, który można penetrować w dowolnych konfiguracjach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA