reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Szlak Zamków Gotyckich: Lidzbark Warmiński – Kętrzyn – Ryn

Szlak Zamków Gotyckich: Lidzbark Warmiński – Kętrzyn – Ryn

Trasę wycieczki objazdowej po Zamkach Gotyckich rozpoczynamy od Lidzbarka Warmińskiego, nazywanego „Wenecją Północy”. Następnie udamy się do Kętrzyna i Rynu, aby w scenerii Wielkich Jezior Mazurskich podziwiać piękno krzyżackich zamków.

Z Gdańska trasą E77 i 513 przez Nowy Dwór Gdański, Elbląg, Pasłęk i Ornetę. Do Lidzbarka dojeżdżamy w niecałe 2 godziny i 40 minut. Z Katowic drogą E75 przez Częstochowę, Łódź, Płońsk, Mławę, Nidzicę, Olsztyn. Trasę pokonuje się w granicach 8 godzin.

Lidzbark Warmiński to miasto o bogatej faunie i florze. Położone jest w sercu województwa warmińsko-mazurskiego, w odległości 48 kilometrów od Olsztyna i ok. 30 km od północnej granicy państwa. W Dolinie rzeki Symsarny znajduje się park krajobrazowy, który stwarza możliwość skorzystania ze ścieżki turystycznej, wiodącej wzdłuż rzeki.

Zamek Lidzbarski wzniesiony w latach 1350-1401 związany jest z trzema wybitnymi nazwiskami. Najbardziej zasłużonym z tej trójcy jest Mikołaj Kopernik, który zamieszkiwał zamek w latach 1495-1496 i 1503-1510. To właśnie tutaj napisał zarys swojego dzieła "Komentarzyk o hipotezach ruchów niebieskich" oraz przełożył z greki na łacinę Teofilakta Symokattę - "Listy obyczajowe, sielskie i miłosne". Drugą osobistością związaną z zamkiem jest Stanisław Hozjusz – teolog i poplecznik papieża Piusa IV. To właśnie z okresu jego panowania pochodzi herb Medyceuszy i Hozjusza, który możemy współcześnie oglądać na zamkowych krużgankach. Trzecim nazwiskiem związanym z zamkiem w Lidzbarku jest poeta Ignacy Krasicki, który opuścił zamek w 1794 roku. Dla upamiętnienia poety w każdym roku odbywa się impreza pod hasłem „Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry”. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17 (1 czerwca-30 września). Od 1 października do 30 maja czynne jest od 10 do 16.

Zobacz również: Samochodem na weekend: region Bystrzycy Kłodzkiej

Z Lidzbarku kierujemy się do Kętrzyna. Najlepiej jest jechać trasą nr 51 i 592, wówczas dojedziemy na miejsce w 1, 10h. Kętrzyn położony jest na granicy Warmii i Mazur. Miasto stanowi świetną bazę wypadową do Węgorzewa, Mrągowa, Bartoszyc i Giżycka.

Zamek powstał w II poł. XIV wieku. Na przestrzeni wieków był przebudowywany. W obecnym wyglądzie zamku funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z interesującymi zbiorami regionalnymi. Na terenie muzeum można przyjrzeć się rzeźbie gotyckiej i barokowej, podziwiać kolekcję mebli oraz archiwum z zakresu historii regionu oraz zbiór publikacji poświęconych tematyce regionalnej. Można także zobaczyć Galerię Przyjaciół, która jest prezentacją polskiej sztuki współczesnej. Jeżeli odwiedzimy Kętrzyn w sezonie, to będziemy mogli zwiedzać powierzchnie muzealne od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17 oraz w poniedziałki 9-16. Poza sezonem muzeum funkcjonuje w godzinach 9-15 (poniedziałki), a od wtorku do niedzieli 9-16. 

Zobacz również: Śladami sommelierów: Winnica w Paczkowie

Ostatnim przystankiem trasy jest Ryn, na którego terenie rozciąga się zamek, wzniesiony XIV/ XV wieku. Jednym z pierwszych komturów zamku był Konrad Wallenrod, znany bohater z utworu A. Mickiewicza. Na zamku oprócz części muzealnej funkcjonuje czterogwiazdkowy hotel „Zamek Ryn” – jest tam 140 pokoi, z czego 20 o podwyższonym standardzie. W Rynie zachęcamy także do zwiedzenia wiatraku holenderskiego oraz młyna. Miasto jest końcowym przystankiem szlaku Zamków Gotyckich, prowadzącego od Bytowa, przez m.in. Malbork, Kwidzyn, Nidzicę. Jest to szlak samochodowy, który można penetrować w dowolnych konfiguracjach.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kleszcz

Główny księgowy, posiadający Certyfikat Ministra Finansów nr 68172/2014.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama