REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na weekend: rejon Smołdzina

Kajetan Puszek
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Nie wykupując biletu lotniczego możemy poczuć gorący piasek pustyni… mowa tutaj o zlokalizowanych niedaleko Smołdzina w województwie pomorskim ruchomych wydmach, które rozciągają się na terytorium Słowińskiego Parku Narodowego.

Penetrując rejony Smołdzina i Kluk doznamy kaszubskich atrakcji od A do Z. Wystarczy przemieścić się 3 kilometry od Smołdzina, aby znaleźć się przy latarni Morskiej w Czołpinie. Wysokość wieży wynosi ok. 25 m, zasięg światła to ok. 39 kilometrów. Latarnia usytuowana jest na 55 metrowej stałej wydmie, pomiędzy jeziorem Łebsko a Dołgie Duże. Aby dojść do obiektu należy zatrzymać się przy parkingu Czołpino i następnie podążać niebieskim szlakiem aż do stóp latarni. Obiekt jest dostępny turystycznie w miesiącach: od maja do września. Jeżeli zabraliśmy na bagażniku rowery to można dojechać do latarni jedną z wielu ścieżek rowerowych.

REKLAMA

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Andory

W klukach – wsi oddalonej ok. 8 kilometrów od Smołdzina, znajduje się Skansen. Ekspozycja przybliża kaszubskie obyczaje oraz architekturę. Skansen gromadzi kilkanaście chałup i obór, stodoły, piece chlebowe etc. Jeśli nie wiemy co to są "klumpy" to wizyta w skansenie na pewno wyjaśni nam znaczenie tego terminu. W sezonie letnim na terenie skansenu organizowane są imprezy rozrywkowo-folklorystyczne, które są cennym doświadczeniem i miłą zabawą dla przybyszów.

Godziny otwarcia

Muzeum czynne jest od 15 maja do 15 września w godz.9.00-18.00 (poniedziałki do 15.00); 16 wrzesień - 15 maja w godz. 9.00-15.00.
Nieczynne: 1 stycznia, 1 listopada, 25 grudnia, 1 dzień świąt wielkanocnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

www.muzeumkluki.pl

Wartym odwiedzenia miejscem jest wieża widokowa Rowokół. Znane z czasów pogańskich wzgórze o wysokości 115 metrów n.p.m., zadziwi nas niespotykanym kształtem ściętego stożka. W przeszłości wieża spełniała rolę świętej góry pogan. Obecnie obiekt służący ochronie przeciwpożarowej. Z wieży widoczna jest panorama Słowińskiego Parku Narodowego. Największą atrakcją regionu Smołdzina są wydmy będące częścią Słowińskiego Parku Narodowego. Znajdują się ok. 6 km od miasta. Są to największe w Polsce wydmy tworzące krajobraz pustynny i półpustynny.

Zobacz również: Wyjazd samochodem na Maltę

REKLAMA

Stając u stóp złotych piasków pustyni, warto znać jej genezę. Otóż pustynia najprawdopodobniej powstała wskutek wycięcia lasu i nawiewania piasku z brzegu morskiego. Warto dodać, że wydmy wędrują z prędkością od 3 do 9m/rok i w swojej historii pochłonęły już starą Łebę. Jeżeli przemierzamy pustynne piaski w upalny dzień to mamy okazje doświadczyć zjawiska fatamorgany. Największa z wydm – Biała, osiąga wysokość 40 m n.p.m. Najsłynniejszą jest z kolei wydma Łącka (ok. 30 m n.p.m.). W jej pobliżu poprowadzony został szlak turystyczny. Wstęp na teren Parku jest możliwy przez cały rok. Od maja do września obowiązują bilety wstępu.

Do ruchomych wydm można dotrzeć od strony Łeby (9 km) np. wypożyczonym rowerem lub pieszo. Mniej zatłoczone i skomercjalizowane dojście znajduje się od środkowej części parku - Smołdzina i Czołpina.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA