reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend: rejon Smołdzina

Samochodem na weekend: rejon Smołdzina


Nie wykupując biletu lotniczego możemy poczuć gorący piasek pustyni… mowa tutaj o zlokalizowanych niedaleko Smołdzina w województwie pomorskim ruchomych wydmach, które rozciągają się na terytorium Słowińskiego Parku Narodowego.

Penetrując rejony Smołdzina i Kluk doznamy kaszubskich atrakcji od A do Z. Wystarczy przemieścić się 3 kilometry od Smołdzina, aby znaleźć się przy latarni Morskiej w Czołpinie. Wysokość wieży wynosi ok. 25 m, zasięg światła to ok. 39 kilometrów. Latarnia usytuowana jest na 55 metrowej stałej wydmie, pomiędzy jeziorem Łebsko a Dołgie Duże. Aby dojść do obiektu należy zatrzymać się przy parkingu Czołpino i następnie podążać niebieskim szlakiem aż do stóp latarni. Obiekt jest dostępny turystycznie w miesiącach: od maja do września. Jeżeli zabraliśmy na bagażniku rowery to można dojechać do latarni jedną z wielu ścieżek rowerowych.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Andory

W klukach – wsi oddalonej ok. 8 kilometrów od Smołdzina, znajduje się Skansen. Ekspozycja przybliża kaszubskie obyczaje oraz architekturę. Skansen gromadzi kilkanaście chałup i obór, stodoły, piece chlebowe etc. Jeśli nie wiemy co to są "klumpy" to wizyta w skansenie na pewno wyjaśni nam znaczenie tego terminu. W sezonie letnim na terenie skansenu organizowane są imprezy rozrywkowo-folklorystyczne, które są cennym doświadczeniem i miłą zabawą dla przybyszów.

Muzeum czynne jest od 15 maja do 15 września w godz.9.00-18.00 (poniedziałki do 15.00); 16 wrzesień - 15 maja w godz. 9.00-15.00.
Nieczynne: 1 stycznia, 1 listopada, 25 grudnia, 1 dzień świąt wielkanocnych.

www.muzeumkluki.pl

Wartym odwiedzenia miejscem jest wieża widokowa Rowokół. Znane z czasów pogańskich wzgórze o wysokości 115 metrów n.p.m., zadziwi nas niespotykanym kształtem ściętego stożka. W przeszłości wieża spełniała rolę świętej góry pogan. Obecnie obiekt służący ochronie przeciwpożarowej. Z wieży widoczna jest panorama Słowińskiego Parku Narodowego. Największą atrakcją regionu Smołdzina są wydmy będące częścią Słowińskiego Parku Narodowego. Znajdują się ok. 6 km od miasta. Są to największe w Polsce wydmy tworzące krajobraz pustynny i półpustynny.

Zobacz również: Wyjazd samochodem na Maltę

Stając u stóp złotych piasków pustyni, warto znać jej genezę. Otóż pustynia najprawdopodobniej powstała wskutek wycięcia lasu i nawiewania piasku z brzegu morskiego. Warto dodać, że wydmy wędrują z prędkością od 3 do 9m/rok i w swojej historii pochłonęły już starą Łebę. Jeżeli przemierzamy pustynne piaski w upalny dzień to mamy okazje doświadczyć zjawiska fatamorgany. Największa z wydm – Biała, osiąga wysokość 40 m n.p.m. Najsłynniejszą jest z kolei wydma Łącka (ok. 30 m n.p.m.). W jej pobliżu poprowadzony został szlak turystyczny. Wstęp na teren Parku jest możliwy przez cały rok. Od maja do września obowiązują bilety wstępu.

Do ruchomych wydm można dotrzeć od strony Łeby (9 km) np. wypożyczonym rowerem lub pieszo. Mniej zatłoczone i skomercjalizowane dojście znajduje się od środkowej części parku - Smołdzina i Czołpina.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama