REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Muzeum Parowozowni w Wolsztynie

Kajetan Puszek
W Wolsztynie warto zwiedzić Muzeum Parowozowni.
W Wolsztynie warto zwiedzić Muzeum Parowozowni.

REKLAMA

REKLAMA

Wolsztyn jest miastem kojarzonym z Muzeum Parowozowni, którego ekspozycja stanowi przekrój przez historię polskiej kolei. Jest to idealne rozwiązanie w sam raz dla turystów chcących odetchnąć od zwiedzania terenów rozciągających się pomiędzy Jeziorem Wolsztyńskim a Berzyńskim.

Historia Parowozowni

REKLAMA

Potrzeba jest matką wynalazków. Tę bardzo mądrą sentencję można odnieść do ekspozycji muzealnej, która powstała w 1990 roku na terenie obecnego województwa wielkopolskiego. Powodem wskrzeszenia ekspozycji było zamknięcie dla obsługi ruchu pasażerskiego linii kolejowych w kierunku Sulechowa i Nowej Soli. Zlikwidowane w tamtym okresie pomieszczenia stacyjne były przewożone drezynami do Wolsztyna.

Obecnie ekspozycja jest usystematyzowana według historii kolei Wielkopolski. W muzeum zobaczymy eksponaty służby ruchowo-handlowej i służby trakcji, czyli np. wyposażenie parowozowni, elementy wyposażenia parowozów, dokumenty, stemple biur parowozowni etc. Do ekspozycji zaliczają się również urządzenia łączności (łącznice, telefony).
Zainteresowani historią polskiej kolei hobbyści powinni zadowolić się wyposażeniem przejazdów kolejowych: nastawniami, układami szyn, lamp, wskaźników itp.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Gmina Gdów - poradnik

Do najbardziej interesujących eksponatów muzeum zaliczamy:
- halę postojową, która została zatwierdzona w roku 1909 przez Królewską Pruską Dyrekcję Kolei Państwowe
- Oryginalną pocztówkę francuską z roku 1937 wydaną z okazji wystawy światowej. Pocztówka przedstawia nagrodzony Grand Prix polski parowóz Pm36-1
- Szybkościomierze stosowane na parowozach
- Zbiór torowych latarni sygnałowych
- Zbiór stempli z zamkniętych stacji kolejowych na liniach wokół Wolsztyn
- Zbiór pruskich dokumentów kolejowych jak telegramy służbowe, dokumentacje biur wagonowych, wykazy wagonów datowane od roku 1887.
- Dioramę kolejową; zbiory modeli kolejowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Doliny Kluczwody - poradnik

Wartą odwiedzenia częścią wystawy jest diorama przedstawiająca fragment stacji Wolsztyn o długości ok. 2,70 m. Makieta obejmuje parowozownię i przyległy układ torów. Wykonana jest w skali HO (1:87). Oznacza to, że każdy element w naturze pomniejszono 87 razy na makiecie.

Ceny

Jeżeli będziemy mieli ochotę tylko na zwiedzenie skansenu, będzie nas to kosztować zaledwie 2 złote. Chcąc sfilmować zawartość muzeum, będziemy musieli zapłacić za taką przyjemność już 10 złotych. Cena obejmuje 24-godzinne pozwolenie. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika dla zorganizowanej grupy, co kosztuje ok. 20 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA