reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Muzeum Parowozowni w Wolsztynie

Muzeum Parowozowni w Wolsztynie

Wolsztyn jest miastem kojarzonym z Muzeum Parowozowni, którego ekspozycja stanowi przekrój przez historię polskiej kolei. Jest to idealne rozwiązanie w sam raz dla turystów chcących odetchnąć od zwiedzania terenów rozciągających się pomiędzy Jeziorem Wolsztyńskim a Berzyńskim.

Potrzeba jest matką wynalazków. Tę bardzo mądrą sentencję można odnieść do ekspozycji muzealnej, która powstała w 1990 roku na terenie obecnego województwa wielkopolskiego. Powodem wskrzeszenia ekspozycji było zamknięcie dla obsługi ruchu pasażerskiego linii kolejowych w kierunku Sulechowa i Nowej Soli. Zlikwidowane w tamtym okresie pomieszczenia stacyjne były przewożone drezynami do Wolsztyna.

Obecnie ekspozycja jest usystematyzowana według historii kolei Wielkopolski. W muzeum zobaczymy eksponaty służby ruchowo-handlowej i służby trakcji, czyli np. wyposażenie parowozowni, elementy wyposażenia parowozów, dokumenty, stemple biur parowozowni etc. Do ekspozycji zaliczają się również urządzenia łączności (łącznice, telefony).
Zainteresowani historią polskiej kolei hobbyści powinni zadowolić się wyposażeniem przejazdów kolejowych: nastawniami, układami szyn, lamp, wskaźników itp.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Gmina Gdów - poradnik

Do najbardziej interesujących eksponatów muzeum zaliczamy:
- halę postojową, która została zatwierdzona w roku 1909 przez Królewską Pruską Dyrekcję Kolei Państwowe
- Oryginalną pocztówkę francuską z roku 1937 wydaną z okazji wystawy światowej. Pocztówka przedstawia nagrodzony Grand Prix polski parowóz Pm36-1
- Szybkościomierze stosowane na parowozach
- Zbiór torowych latarni sygnałowych
- Zbiór stempli z zamkniętych stacji kolejowych na liniach wokół Wolsztyn
- Zbiór pruskich dokumentów kolejowych jak telegramy służbowe, dokumentacje biur wagonowych, wykazy wagonów datowane od roku 1887.
- Dioramę kolejową; zbiory modeli kolejowych

Zobacz też: Samochodem na weekend: okolice Doliny Kluczwody - poradnik

Wartą odwiedzenia częścią wystawy jest diorama przedstawiająca fragment stacji Wolsztyn o długości ok. 2,70 m. Makieta obejmuje parowozownię i przyległy układ torów. Wykonana jest w skali HO (1:87). Oznacza to, że każdy element w naturze pomniejszono 87 razy na makiecie.

Jeżeli będziemy mieli ochotę tylko na zwiedzenie skansenu, będzie nas to kosztować zaledwie 2 złote. Chcąc sfilmować zawartość muzeum, będziemy musieli zapłacić za taką przyjemność już 10 złotych. Cena obejmuje 24-godzinne pozwolenie. Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika dla zorganizowanej grupy, co kosztuje ok. 20 złotych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

W Wolsztynie warto zwiedzić Muzeum Parowozowni.
W Wolsztynie warto zwiedzić Muzeum Parowozowni.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama