reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

Miłośnikom szerokich ekspozycji muzealnych rekomendujemy Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa znajdujące się w Jaworzynie Śląskiej. Do znajdujących się tam eksponatów zaliczają się nie tylko zabytkowe lokomotywy czy parowozy. O wartości ekspozycji świadczą eksponaty pokroju Harleya Davidsona, pochodzącego z 1924 roku. Fani zabytkowych samochodów również będą mogli zawiesić oko na ciekawych modelach.

W województwie dolnośląskim, ściślej w powiecie świdnickim, znajduje się Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Ekspozycja udostępnia zwiedzającym zbiór ponad 50 lokomotyw, pochodzących m.in. z Polski, Niemiec, Austrii, Anglii, USA. Można tam zobaczyć również zabytkowe wagony, żurawie kolejowe oraz pługi śnieżne.

Muzeum posiada szeroką ofertę skierowaną do miłośników zabytkowych samochodów. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. Buick Electra, Mercedes, Fiat 125 , Star 25, czy Żuk. Przechadzając się po muzeum nasze zdziwienie wywoła gąsienicowy ciągnik rolniczy z 1939 roku. Pochodzi z wrocławskiej wytwórni Famo. Jest to jeden z nielicznych zachowanych egzemplarzy tego typu. Warto poświęcić trochę czasu na zobaczenie kolekcji motocykli Harley-Davidson i Indian. Muzeum gromadzi modele z lat 1924-1978, które zostały odrestaurowane. Perłę kolekcji stanowi najstarszy model Harleya Davidsona „J”, pochodzący z 1924 roku. Z kolei najmłodszym eksponatem jest model Tour Glide z 1976 roku. Pozostałe eksponaty pochodzą głównie z czasów przedwojennych i powojennych.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Muzeum Sztolni walimskich w Górach Sowich

W miejscu dawnej parowozowni współcześnie znajduje się szereg tematycznych ekspozycji poświęconych historii techniki i przemysłu. Będziemy mogli tam zobaczyć wystawy maszyn i urządzeń przemysłowych, rolniczych czy też stolarskich. Bardzo ciekawym eksponatem jest komputer ODRA z 1974 roku, który został wyprodukowany w wytwórni ELWRO we Wrocławiu. Maszyny poligraficzne, urządzenia rzemieślnicze czy urządzenia gospodarstwa domowego, znajdujące się w muzeum, pochodzą głównie ze Śląska.

Zobacz też: Samochodem na weekend: Karpacz - poradnik

Władze muzeum stworzyły również wystawę poświęconą historii telekomunikacji. Tworzą ją zabytkowe radioodbiorniki, dalekopis czy też telefony oraz centralki telefoniczne. Podczas zwiedzania powierzchni muzealnych mamy okazję udać się do Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego. Jest to ciekawa propozycja dla najmłodszych turystów.

Na terenie Skansenu Lokomotyw Parowych, rozrywki dostarczy nam przejażdżka zabytkowym szynobusem lub zabytkową drezyną. Poruszając się po skansenie warto odwiedzić wystawę „Rola kolei w przesiedleniach po II wojnie światowej”, która została zorganizowana w dwóch historycznych pociągach. Ekspozycja dotyczy migracji i losów ludności na terenie Śląska po II wojnie.

Zobacz również: Jak spędzić weekend w Puszczy Białowieskiej? cz. I

MUZEUM PRZEMYSŁU I KOLEJNICTWA NA ŚLĄSKU
Ul. Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
Telefon: 074 63 74 330
Tel/kom: 692407401
e-mail: muzeum@muzeumtechniki.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa to atrakcja na Śląsku; Fot. Mercedes
Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa to atrakcja na Śląsku; Fot. Mercedes

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama