REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto zwiedzić w Lanckoronie?

Kajetan Puszek
fot. Redakcja
fot. Redakcja

REKLAMA

REKLAMA

Lanckorona to miejscowość usytuowana na południowo-wschodnich zboczach Lanckorońskiej Góry. Jej duże walory krajoznawcze od zawsze inspirowały malarzy i artystów.

Początki Lanckorony sięgają XII wieku. Wówczas otrzymała ona prawa miejskie. Kazimierz Wielki budując zamek na tym terenie, przyczynił się do rozwoju gospodarczego miejscowości. Dopiero kataklizmy następnych stuleci – potop szwedzki i konfederacja barska – sprawiły, iż gospodarka regionu zaczęła podupadać. Na dodatek Lanckorona ustawicznie traciła na znaczeniu od momentu powstania Kalwarii Zebrzydowskiej. Z racji niekorzystnego położenia w 1933 roku miejscowość utraciła prawa miejskie.

REKLAMA

Zobacz również: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

REKLAMA

Jeżeli będziemy eksplorować Lanckoronę to wypoczniemy tu nie tylko za sprawą licznych szlaków turystycznych czy tras zjazdowych. Czas wolny będziemy mogli spędzić na zwiedzaniu licznych pamiątek dawnych czasów jednocześnie poznając historię tego regionu.

Pierwszą z nich są ruiny zamku kazimierzowskiego. Na przestrzeni wieków jego właścicielami byli Zebrzydowscy, Czartoryscy, Maszkowscy i Wielkopolscy. Podczas potopu szwedzkiego został on zniszczony przez najeźdźców. W okresie konfederacji barskiej pełnił rolę bastionu, broniącego go przed wojskami rosyjskimi.
Współcześnie zachowały się resztki kamiennych murów, które od jakiegoś czasu podawane są cyklicznej renowacji. Dzięki rekonstrukcji rzeźby terenu, mamy szansę podziwiać zarys biegnącej wzdłuż murów fosy.

 Zobacz również: Taryfikator policyjny – za co grozi nam mandat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Z rynku, kierując się żółtym szlakiem dojdziemy tam w kilkanaście minut. Sam rynek także należy do bardzo ciekawych obiektów architektonicznych. Na jego terenie znajdują się kwadratowe domy z podcieniami, które zostały wzniesione w latach 1868 – 1872. Ich budowa miała miejsce zaraz po wielkim pożarze, który dotknął teren Lanckorony. Największe perły architektoniczne wzniesione znajdują się przy ulicy Świętokrzyskiej, Zamkowej, Krakowskiej i Piłsudskiego. Jeżeli lubimy muzea to rekomendujemy wstąpienie do jednego z domów, który usytuowany jest pod numerem 133. Ten z pozoru zwykły budynek mieści w sobie masę eksponatów. Dla przypadkowego turysty odkrycie go na mapie Lanckorony stanowi często rubikon nie do przebycia.

Udajmy się w stronę północno-zachodniego narożnika rynku. Jest tam kościół św. Jana Chrzciciela, który został wybudowany także za panowania Kazimierza Wielkiego. Jego historia łączy się z licznymi przebudowami, także trudno mówić w tym miejscu o konkretnym stylu architektonicznym. Interesujący jest ołtarz główny pochodzący z XV wieku, który umiejscowiony jest w jego wnętrzu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

    Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

    Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

    Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

    Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

    Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    REKLAMA

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    REKLAMA

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    REKLAMA