reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Co warto zwiedzić w Lanckoronie?

Co warto zwiedzić w Lanckoronie?

Lanckorona to miejscowość usytuowana na południowo-wschodnich zboczach Lanckorońskiej Góry. Jej duże walory krajoznawcze od zawsze inspirowały malarzy i artystów.

Początki Lanckorony sięgają XII wieku. Wówczas otrzymała ona prawa miejskie. Kazimierz Wielki budując zamek na tym terenie, przyczynił się do rozwoju gospodarczego miejscowości. Dopiero kataklizmy następnych stuleci – potop szwedzki i konfederacja barska – sprawiły, iż gospodarka regionu zaczęła podupadać. Na dodatek Lanckorona ustawicznie traciła na znaczeniu od momentu powstania Kalwarii Zebrzydowskiej. Z racji niekorzystnego położenia w 1933 roku miejscowość utraciła prawa miejskie.

Zobacz również: Jakie części i akcesoria warto mieć w trasie?

Jeżeli będziemy eksplorować Lanckoronę to wypoczniemy tu nie tylko za sprawą licznych szlaków turystycznych czy tras zjazdowych. Czas wolny będziemy mogli spędzić na zwiedzaniu licznych pamiątek dawnych czasów jednocześnie poznając historię tego regionu.

Pierwszą z nich są ruiny zamku kazimierzowskiego. Na przestrzeni wieków jego właścicielami byli Zebrzydowscy, Czartoryscy, Maszkowscy i Wielkopolscy. Podczas potopu szwedzkiego został on zniszczony przez najeźdźców. W okresie konfederacji barskiej pełnił rolę bastionu, broniącego go przed wojskami rosyjskimi.
Współcześnie zachowały się resztki kamiennych murów, które od jakiegoś czasu podawane są cyklicznej renowacji. Dzięki rekonstrukcji rzeźby terenu, mamy szansę podziwiać zarys biegnącej wzdłuż murów fosy.

 Zobacz również: Taryfikator policyjny – za co grozi nam mandat

Z rynku, kierując się żółtym szlakiem dojdziemy tam w kilkanaście minut. Sam rynek także należy do bardzo ciekawych obiektów architektonicznych. Na jego terenie znajdują się kwadratowe domy z podcieniami, które zostały wzniesione w latach 1868 – 1872. Ich budowa miała miejsce zaraz po wielkim pożarze, który dotknął teren Lanckorony. Największe perły architektoniczne wzniesione znajdują się przy ulicy Świętokrzyskiej, Zamkowej, Krakowskiej i Piłsudskiego. Jeżeli lubimy muzea to rekomendujemy wstąpienie do jednego z domów, który usytuowany jest pod numerem 133. Ten z pozoru zwykły budynek mieści w sobie masę eksponatów. Dla przypadkowego turysty odkrycie go na mapie Lanckorony stanowi często rubikon nie do przebycia.

Udajmy się w stronę północno-zachodniego narożnika rynku. Jest tam kościół św. Jana Chrzciciela, który został wybudowany także za panowania Kazimierza Wielkiego. Jego historia łączy się z licznymi przebudowami, także trudno mówić w tym miejscu o konkretnym stylu architektonicznym. Interesujący jest ołtarz główny pochodzący z XV wieku, który umiejscowiony jest w jego wnętrzu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Redakcja
fot. Redakcja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników69.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama