| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Sopot po godzinach: Grodzisko

Sopot po godzinach: Grodzisko

Z czym większości Polaków kojarzy się jeden z najbardziej prestiżowych i tłumnie odwiedzanych kurortów nadmorskich ? Zapewne z sopockim molo i festiwalem w Operze Leśnej. Tylko nieliczni wiedzą, iż kierując się niecały kilometr od ulicy Monte Casino natkniemy się na bardzo ciekawy obiekt turystyczny.

Jeżeli znajdujemy się w niewielkiej odległości od epicentrum kulturalnego życia Sopotu to będziemy mieli okazję obejrzeć zabytkowe grodzisko pochodzące z czasów Piasta Kołodzieja. Położone jest na cyplu morenowego wzgórza, które od północy i południa odcinają dwa głębokie jary. Wokół grodziska zauważymy sztuczne obniżenie – tzw. suchą fosę. Pierwotnie gród był typowo słowiańską osadą obronną, pełnił funkcję strażnicze oraz dawał schronienie mieszkańcom okolicznych osad.

Zobacz również: Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Francji?

Aby dostać się do osady, należy oddalić się o zaledwie kilometr w kierunku północnym od ul. Bohaterów Monte Cassino. Wówczas znajdując się pomiędzy ul. Haffnera i torem kolejki SKM znajdziemy tą unikalną osadę.

Współcześnie, osada ukryta jest za drzewami. Sprawia to, że tylko dobrze rozeznani w terenie turyści potrafią odnaleźć grodzisko w topografii Sopotu. Na miejscu zorganizowany jest skansen archeologiczny – czynny od maja do października.

Na jego terenie znajdziemy kilka drewnianych chat przykrytych strzechą, które zostały wzniesione w miejscu wykopalisk archeologicznych. W centralnym punkcie grodziska znajduje się posąg słowiańskiego bóstwa. Odwiedzenie skansenu pozwoli nam na zapoznanie się z ważnym etapem dziejów Polski.

Zobacz również: Jak korzystać z GPS poza samochodem?

Ponadto będziemy mogli na terenie grodziska postrzelać z łuku czy obejrzeć turniej wojów, który przeniesie nas do zupełnie innej epoki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »