reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem po Mazurach: Wojnowo koło Ukty

Samochodem po Mazurach: Wojnowo koło Ukty

W Wojnowie będziemy mieli okazję obejrzeć cerkiew prawosławną oraz zabytkowy klasztor starowierców pochodzący z XIX wieku. Podróż do tego miejsca zmusi nas do refleksji nad kulturą oraz historią grekokatolików. 

Jeśli mamy już dość kąpieli w mazurskich jeziorach to jednodniowa wyprawa do Wojnowa będzie dla nas doskonałym rozwiązaniem. Zaledwie 6 kilometrów od Ukty znajduje się zespół klasztorny wybudowany w połowie XIX wieku. Ten klasztorny kompleks leży nad bajecznymi wodami Jeziora Duś. Jeżeli wjedziemy do Wojnowa od strony Ukty to po naszej lewej stronie będzie znajdować się cerkiew prawosławna.

Zobacz również: Co robić w razie kolizji?

Ciekawym zabytkiem historycznym jest żeński klasztor starowierców z maleńką molenną. Znajduje się na końcu wsi po prawej stronie zaraz za główną drogą. Na terenie klasztoru znajduje się szereg budynków zakonnych i gospodarczych. W centralnym punkcie placu zlokalizowana jest świątynia. Nawa główna świątyni eksponuje ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i Proroków. Pierwsi starowiercy pojawili się na tych terenach w 1830 roku.

Zobacz również: Czy duże auta są bezpieczniejsze od małych?

Starowiercy inaczej raskolnicy jest to zreformowany odłam prawosławia, który sprzeciwiał się ujednoliceniu obrzędowości religijnej. Ideologiem ruchu stał się Awwakum, którego los skazał na męczeńską śmierć na Wyżynie Syberyjskiej. Po tym wydarzeniu starowiercy podzielili się na popowców i bezpopowców.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Newspress
fot. Newspress

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama