reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko cz.2

Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko cz.2

W osobnym artykule opisywaliśmy przebieg zejścia pod powierzchnię Jaskini Studnisko. Aby tego dokonać niezbędny jest profesjonalny sprzęt alpinistyczny. Przedstawiamy kilka faktów dotyczących warunków atmosferycznych panujących w jaskini oraz niezbędne informacje na temat jej historii.  

Jaskinia zamieszkiwana jest przez troglobit – bardzo rzadki gatunek chrząszcza występujący oprócz Studniska tylko w innej Jaskini pod Sokolą Górą. Dzieje się tak z powodu unikalnego mikroklimatu występującego we wnętrzu tych jaskiń.

Zobacz również: Śladami Sommelierów - Węgry

Pierwszy odnotowany wpis historyczny dotyczący Jaskini Studnisko pojawia się na kartach historii już w 1907 roku. Szpatowiec Dyński jako pierwszy został opuszczony pod powierzchnię tej jaskini za pomocą kołowrotu. W tym okresie wydobywano surowce tylko z obszaru Komory Wejściowej. Kilkanaście metrów poniżej zachowały się wyrobiska z wyraźnymi fragmentami odbudowy górniczej. Gdyby wydobycie w XX wieku miało miejsce na niższych partiach jaskini to ślady działalności naszych przodków mogłyby się nie zachować do naszych czasów.

Zobacz również: Bezpieczna podróż autokarem

Pierwsza wzmianka w literaturze pojawia się dopiero w artykule napisanym w 1948 na podstawie sprawozdania K. Kowalskiego. Nosi on tytuł „Projekt rezerwatu Sokole Góry”. Więcej treści poświęcono temu zabytkowi w „Jaskiniach Polskich”. 14 kwietnia 1985 wyprawa zainicjowana przez grotołazów: H. Dłubisa, P. Krzyształowicza, J. Sondeja, M. Mazura i odbywająca się pod kierownictwem M. Miklas zaowocowała eksploracją głębszych partii Jaskini. Osiągnięto wówczas poziom -68,3 metra.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama