reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jura Krakowsko - Częstochowska: Ojców

Jura Krakowsko - Częstochowska: Ojców

Ruiny Zamku w Ojcowie to prawdziwa perła wśród zabytków Doliny Prądnika, która jest interesująca nie tylko pod względem przyrodniczym.

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego musi odbywać się wyłącznie pod opieką uprawnionych przez dyrekcję Parku przewodników turystycznych. Muszą posiadać stosowną licencję wydaną przez dyrekcję OPN. Te i podobne regulacje prawne oparte na Regulaminie Zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego dostępne są na stronie internetowej : http://www.ojcow.pl/przewodnik/regulamin.htm

Bilety wstępu na Zamek w Ojcowie są bardzo tanie – za bilet ulgowy zapłacimy 1,50 zł a za normalny 2,50 zł. Zamek w Ojcowie otwarty jest od 10 kwietnia do 31 października w godzinach od 10.00 do 16.45. W sezonie letnim ruiny Ojcowskiego Parku Narodowego otwarte są do 17.45, we wrześniu ekspozycja czynna jest do 16.45. Jeśli za termin zwiedzania wybierzemy październik to zamek wówczas będzie czynny do godziny 15.45.

Zobacz również: Jak złodzieje okradają samochody?

Zamek w Ojcowie został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Dopiero w XVIII wieku – po potopie szwedzkim – jego wnętrza zostały przeobrażone w magazyn. Wcześniej administracyjną piecze nad zamkiem sprawowali Kazimierzowscy starostowie wraz z załogą wojskową. Ważnym wydarzeniem w historii zamku było przyjęcie w jego włościach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez ówczesnego starostę Teofila Załuskiego.

Zobacz również: Bezpieczeństwo podczas podróży

Podczas podziału Państwa w wyniku rozbiorów nastąpił upadek warowni. Nieudane i mozolne próby odbudowy post rozbiorowej zamku spalały na panewce na przestrzeni wieków. Efektem tego stanu rzeczy jest dzisiejszy wygląd fortyfikacji, na terenie której możemy podziwiać tylko budynek bramy w kształcie wieżyczki i pozostałości murów obronnych. W wnętrzu zabytku będziemy mieli okazję obejrzeć wystawę o dziejach fortecy, której wyrazem jest makieta starej twierdzy z ośmioboczną kamienną wieżą i dziedzińcem.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

fot. Mazda
fot. Mazda

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama