| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Pieskowej Skale

Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Pieskowej Skale

Przemierzając piesze szlaki Jury Krakowsko – Częstochowskiej wcześniej czy później znajdziemy się na terytorium Ojcowskiego Parku Krajobrazowego. Nie możemy wówczas przegapić stałej ekspozycji w znajdującym się wewnątrz muzeum, która przybliży nam charakter sztuki europejskiej poprzednich stuleci.

Zamek w Pieskowej Skale należy do najlepiej zachowanych rezydencji obronnych na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Stała ekspozycja tego muzeum jest własnością Zamku Królewskiego na Wawelu. Niestety mimo faktu, iż historyczne wnętrza są bardzo dobrze zachowane to elementy kultury materialnej Pieskowej Skały na przestrzeni wieków uległy rozproszeniu.

Zobacz również: Racjonalne rozplanowanie podróży

Obecnie w muzeum możemy obejrzeć wystawę „Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej”.

Ekspozycja podzielona jest na okresy historyczne – od Średniowiecza aż po początek XVIII wieku. Pierwsza sala wystawowa, poświęcona sztuce średniowiecznej, zaskakuje zwiedzających od samego początku widokiem piętnastowiecznych drzwi pochodzących z kościoła w Woli Radziszowskiej. W Sali muzealnej znajdziemy również kolekcje rzeźb gotyckich, których rodowód kojarzyć należy z ołtarzami kościołów Polski, Śląska, Pomorza i Niemiec. Perłą kolekcji jest posąg nieznanej świętej datowany na trzecie ćwierćwiecze XV wieku. Powstał on w jednym z warsztatów w Niderlandach.

Zobacz również: Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

W Sali renesansowej na szczególną uwagę zasługuje gobelin przedstawiający Parysa i Helenę z wyspy Kranae. Dzieło pochodzi z utkanej w Delfach serii podejmującej tematykę Wojny Trojańskiej. Do dzieł XVII – wiecznych można zaliczyć kolekcję cennych naczyń oraz sprzętów codziennego użytku, które były wykonywane m.in. z cyny, kamionki czy mosiądzu bądź miedzi. Do późnobarokowej ekspozycji zaliczają się serie gobelinów należących do rodziny Potockich. Franciszek Salezy Potocki zlecił ich wykonanie na podstawie gobelinów wersalskich, które zostały stworzone w 2 połowie XVII wieku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »