REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wyjazd do Kazachstanu. O czym pamiętać?

Kajetan Puszek
Fot. Volkswagen
Fot. Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Przed podróżą do Kazachstanu musimy zdobyć sporą wiedzę na temat funkcjonowania jego ustroju, zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt oraz przygotować się na bardzo trudne warunki atmosferyczne.

Jakie zagrożenia mogą nas spotkać na terenie Kazachstanu?

Podróżując po Kazachstanie musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach dotyczących bezpieczeństwa.
Przestępczość w tym kraju ma duży zasięg i objawia się głównie w postaci wymuszeń i korupcji. Przebywając w miejscach publicznych unikajmy afiszowania się z większą gotówką, ponieważ możemy zwiększyć prawdopodobieństwo kradzieży czy napadu.
Plagą w Kazachstanie są również złodzieje kieszonkowi.

REKLAMA

REKLAMA

Pod żadnym pozorem nie należy przewozić przesyłek wziętych od obcych ludzi tudzież o nieznanej zawartości. Kazachstan leży na szlaku tranzytu narkotyków, dlatego często słyszy się o wypadkach złapania nieświadomych turystów z pakunkiem narkotyków na granicy.

W rejonie łańcucha górskiego Tien-szan oraz w Ałmatach istnieje zagrożenie trzęsieniem ziemi.
Niebezpieczne jest również uprawianie turystyki wysokogórskiej w Kazachstanie.
Zimą często występują tam lawiny śnieżne. Latem natomiast zagrożenie stanowią tzw. sieli, czyli lawiny z kamieni, błota, śniegu i lodu. Z tego powodu latem część łańcucha górskiego Tien-szan jest zamknięta dla turystów.

Zobacz również: Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?

Jeśli mamy zamiar udać się na wspinaczkę wysokogórską w te rejony to bezwzględnie musimy powiadomić polską placówkę dyplomatyczną o miejscu i celu naszej podróży. Poskutkuje to podjęciem akcji ratunkowej w razie ewentualnego niebezpieczeństwa bądź zaginięcia.
Zaleca się również posiadanie kartki z imieniem i nazwiskiem wraz z danymi polskiej ambasady, która powinna być napisana po rosyjsku. Dodatkowa kopia dokumentów osobistych także może być pomocna podczas wspinaczki wysokogórskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O czym pamiętać podczas podróży samochodem?

Podczas pakowania samochodu do podróży nie zapominajmy o odpowiednim wyposażeniu samochodu. Ciężkie warunki atmosferyczne panujące szczególnie zimą w Kazachstanie wymagają posiadania: trójkąta ostrzegawczego, kamizelki odblaskowej, łańcuchów na koła, opon okolcowanych, latarki i łopaty do odśnieżania. Bez tych akcesoriów lepiej nie wjeżdżać na drogi Kazachstanu.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Kazachstanu

Przed wyjazdem do tego kraju należy zadbać o międzynarodowe prawo jazdy. Niestety polskie prawo jazdy nie jest tam honorowane.

REKLAMA

Podróżując po Kazachstanie będziemy mieć problemy z dostaniem się do wszystkich rejonów kraju. Na terenach przygranicznych możemy natrafić na tereny wojskowe. Wjazd na ich terytorium wiąże się z posiadaniem zezwolenia wydanego przez MSW. Brak takiego zezwolenia może utrudnić planowaną wyprawę wysokogórską bądź opóźnić ją ze względu na brak niezbędnych dokumentów.

W Kazachstanie lokalny transport jest na niskim poziomie, w którym dodatkowo dominują ceny umowne. Warto rozeznać się w Polsce na temat noclegów, ponieważ na terenie tego kraju infrastruktura jest bardzo słabo rozwinięta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA