| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Szwajcaria – Gryzonia (Graubünden) i Jura

Szwajcaria – Gryzonia (Graubünden) i Jura

Gryzonia to Kraina 150 dolin, stanowi odbicie różnorodności Szwajcarii. Pomiędzy szeroką doliną Renu a pokrytymi lodem szczytami gór w regionie Bernina można obserwować wszystkie charakterystyczne dla tego kraju formy krajobrazowe: sielankowe jeziora, rozległe doliny, jak Engadin, i doliny o południowym klimacie, fascynujące krajobrazy alpejskie, dzikie przełęcze i przełomy rzek oraz bardzo silne tradycje.

W kantonie Gryzonia funkcjonują trzy języki: niemiecki, romański i włoski. W zimie okolica ta oferuje zarówno rozległe, jak i niewielkie i przytulne kompleksy wyciągów narciarskich, zdolne zadowolić wymagania wszystkich miłośników sportów zimowych. Do najbardziej znanych miejscowości Gryzonii należą St. Moritz, Davos, Arosa, Flims oraz Lenzerheide.

Disentis

Disentis to miejscowość polecana dla rodzin z dziećmi. Trasy narciarskie wytyczone są na zboczach Pez Ault (łatwe, średnie i trudne), w okolicznym Serdun pojeździć można tylko na łatwych albo trudnych trasach.

Laax, Flims, Falera

Tereny narciarskie trzech miejscowości Laax, Flims, Falera zwane są potocznie Alpenareną i zajmują obszar 140 km2. Jest to największe zagłębie zimowe w Gryzonii. Z Laax można dostać się na lodowiec Vorab (2 228 m). Dla początkujących polecane są łatwe stoki na południowo-zachodniej stronie Crap Sogn Gion a dla zapalonych narciarzy przeciwległe.

Davos

Raj dla snowboardzistów – idealne trasy na stoku Jakobshornie. Davos jest najwyżej położonym w Europie miastem (1 560 m), pełni rolę węzła komunikacyjnego a Weissfluhgipfel jest również centrum słynnego terenu narciarskiego Parsenn/Gotschna.

St. Moritz/Engandyna

St. Moritz znany kurort narciarski goszczący już dwukrotnie Zimowe Igrzyska Olimpijskie (w latach 1928 i 1948). Nie brakuje tu miejsca do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów zimowych, poprzez narciarstwo zjazdowe lub biegowe, saneczkarstwo lub bobsleje. Rejon Ski Engandin ma łączną powierzchnię 500 km2. Ogromną atrakcją dla narciarzy jest stok Sass Corviglia (koło St. Moritz) oraz trasa przy wyciągu krzesełkowym na Trais Fluors lub malowniczy zjazd Corvatsch/Surlej.

Warto wybrać się na znakomicie zorganizowany teren narciarski w Zuoz, którego główną zaletą jest trudna trasa Pizzet-Muntatsch.

Samnaun

Region narciarski połączony z austriackim Ischgl stanowi rozległe królestwo sportów zimowych. Samnaun położone jest na wysokości 1 840 m i zaliczane jest do najwyżej położonych ośrodków narciarskich w Europie. Kolejka linowa „twin liner” dowozi na słoneczny płaskowyż, który pełni funkcję narciarskiego węzła komunikacyjnego rozwożąc następnie dalej narciarzy wyciągami krzesełkowymi na różnorodne stoki.

Region Jura

Pasmo Jury oddziela Szwajcarię od Francji. Kanton Jura jest najsłabiej zaludnionym regionem Szwajcarii. Chociaż turystyka nie odgrywa w nim wielkiej roli, oferuje on latem znakomite warunki do wędrówek w sielankowym, pagórkowatym krajobrazie, zimą zaś wspaniały teren do biegów narciarskich, sięgający nawet poza francuską granicę. Polecamy miejscowość Ste Croix.

Zamów ofertę "szytą na miarę" lub zimowy katalog!

Wynajmij dom lub apartament na zimowe wakacje w regionie Gryzonii

Wynajmij dom lub apartament na zimowe wakacje w regionie Jura

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »