| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak przygotować się do wycieczki do Bułgarii?

Jak przygotować się do wycieczki do Bułgarii?

Wybierając się do Złotych Piasków czy też do Słonecznego Brzegu powinniśmy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, które ułatwią nam wypoczynek w kraju słynącym z urokliwych kurortów i taniej krajowej tequili.

Do Bułgarii możemy wybrać się samochodem, autokarem albo samolotem. Wybór uzależniony jest od naszych preferencji. Samolotem dotrzemy na miejsce najszybciej, ale nie poznamy kultur krajów bałkańskich oraz terenów skażonych widmem wojny i postkomunistycznym ustrojem. W zamian pokonamy długi dystans łączący Polskę z Bułgarią w ciągu kilku godzin. Ponadto bilet wykupiony w tanich liniach z dużym wyprzedzeniem będzie bardzo tani (koszt rzędu kilkuset złotych).

Decydując się na przejazd samochodem mamy do wyboru dwie trasy. Pierwsza z nich wiedzie przez Ukrainę i Rumunię – jest przeznaczona dla ludzi zainteresowanych wschodem oraz Bałkanami. Przejazd przez te kraje może być niebezpieczny, wiąże się z kontrolami paszportowymi, a czasami nawet z przekazywaniem korzyści majątkowych na rzecz celników. Druga trasa odbywa się bezproblemowo przez Kraje Unii Europejskiej – czyli przez Słowację i Węgry.

Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

Nie musimy się tam zatrzymywać na przejściach granicznych i do tego możemy poczuć się trochę bezpieczniej, niż na drogach Rumunii. Dla żądnych wrażeń globtroterów, polecamy wycieczkę autostopem. Jeżeli podróżujemy w grupie 4-6 osobowej to najlepiej podzielić się wówczas na dwa zespoły po maksymalnie dwie osoby, ponieważ tylko wtedy możemy liczyć na podwiezienie ze strony użytkowników dróg. W krajach bałkańskich unikajmy przygodnych znajomości, ponieważ możemy stać się ofiarami kradzieży czy też innych przestępstw.

Aby dostać się na terytorium Bułgarii wystarczy jedynie dowód osobisty albo paszport. W krajach bałkańskich, np. w Serbii często celnicy są skorumpowani, więc warto wziąć ze sobą kilka krajowych piw, aby przejechać bez problemów granicą serbską czy rumuńską. W Bułgarii honorowane jest polskie prawo jazdy. Od 2005 roku wprowadzone zostały winiety dla wszystkich rodzajów pojazdów. Winieta tygodniowa kosztuje w granicach 5 Euro, także nie jest to duży wydatek. Bułgaria to kraj o dużych dysproporcjach pod względem cenowym. Ceny w Złotych Piaskach są prawie dwukrotnie wyższe niż na przykład w Słonecznym Brzegu, który oddalony jest zaledwie o kilkanaście kilometrów od rozrywkowej stolicy Bułgarii.

Gest kiwnięcia głową, który w obyczajowości polskiej oznacza potwierdzenie czegoś, w Bułgarii ma odwrotne znaczenie. Należy mieć to na uwadze rozmawiając z obywatelami tego kraju.

Nocne życie kurortów położonych nad Morzem Czarnym daje możliwość kupna alkoholu po niższych cenach. Bułgaria produkuje dobrą krajową tequilę czy wódkę, której koszt waha się od 20 do 40 zł za litr. Pamiętajmy, iż kupno cytryn i soli – nieodłącznych elementów picia tequili – kosztuje niewiele taniej, niż butelka alkoholu.

Zobacz również: Ubezpieczenie assistance a wyjazd zagraniczny

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »