| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem po wyspie Guernsey

Samochodem po wyspie Guernsey

Wyspa Guernsey jest jedną z wysp normandzkich i znajduje się w odległości 35 km od wybrzeży Francji. Na jej terenie ścierają się angielsko-francuskie wpływy.

Wyspa Guernsey jest terytorium zależnym od Korony Brytyjskiej i znajduje się nieopodal francuskiego wybrzeża na Kanale La Manche. W czasie II wojny światowej wyspa była pod panowaniem Niemców. Wyspa została oswobodzona 9 maja 1945 roku. Polityka zagraniczna i kwestie obronności kraju są podejmowane przez Wielką Brytanię. Pozostałymi sprawami zajmują się bezpośrednio władze wyspy.

Na terytorium wyspy Guernsey można dostać się samolotem z Francji, Holandii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Z Wielkiej Brytanii i Francji kursują również promy.

Aby dostać się na Guernsey wystarczy dowód osobisty czy też ważny paszport. Okres pobytu bezwizowego wynosi 180 dni. Podróżując wąskimi uliczkami wyspy największą prędkość jaką możemy tu rozwinąć jest 50 km/h. Obyczajem kierowców jest zasada tzw. filtrowania, czyli przepuszczania na skrzyżowaniach i rondach jednego samochodu na przemian z każdej strony. Jak na wyspę o tak małej powierzchni samochodów jest tu dużo co sprawia, że często możemy natrafić na korki.

Z racji tego, iż wyspa nie należy do Unii Europejskiej nie możemy na jej terenie jako członkowie UE korzystać z formularza E-111, uprawniającego do bezpłatnej opieki medycznej.

Stolicą wyspy jest St. Peter Port, który urzeka piaszczystymi plażami i architekturą. Będąc tam warto zobaczyć Castle Cornet w St. Peter Port oraz Hauteville House - dom francuskiego pisarza Victora Hugo. To właśnie w nim pisarz napisał swoje dzieło - „Nędznicy”. Ciekawym miejscem jest Little Chapel, czyli kościół zbudowany z muszelek i kawałków porcelany.

Zobacz również: Sprawdź czy potrzebujesz wizy

Będąc na miejscu lub w Polsce możemy wynająć samochód, który pozwoli nam na podróżowanie po wyspie i dostrzeganie jej krajobrazowych walorów. Aby wynająć samochód trzeba mieć ważne prawo jazdy od minimum roku. Musimy mieć również kartę kredytową, która będzie stanowiła poręczenie wynajmu. Podczas pobytu w wypożyczalni powinniśmy się zastanowić jakie dodatkowe ubezpieczenie chcemy wykupić. Mamy do wyboru zapłacenie za paliwo z „góry” tudzież uzupełnienie paliwa samochodu przed jego zwrotem. Zwykle w biurze wypożyczalni robione jest ksero prawa jazdy i spisywany jest numer karty kredytowej. Ważne jest, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu przed opuszczeniem parkingu wypożyczalni.

Państwo to nie należy do Unii Europejskiej ani do Zjednoczonego Królestwa. Walutą jest funt, który nie jest akceptowany na terytorium Anglii. Obowiązującym językiem jest angielski, lecz niech nie zdziwi nas fakt, iż nazwy ulic napisane są w języku francuskim. Mimo małej powierzchni wyspy możemy wybrać się na nią promem z Wielkiej Brytanii bądź Francji. Wąskie uliczki przypominające wyspę Rodos, nie pozwolą nam na rozwinięcie zawrotnej prędkości. Mimo to będziemy mogli objechać całą wyspę w krótkim czasie podziwiając zarazem piękne widoki.

Zobacz również: Jak zmniejszyć koszty wakacyjnego wyjazdu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »