reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Wyjazd samochodem do Rzymu

Wyjazd samochodem do Rzymu

Rzym naszpikowany jest muzeami, klimatyczną architekturą oraz świetnie rozwiniętą bazą turystyczną tj. restauracje, kluby, hotele. Włochy to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów Europy i każdy obywatel UE powinien choć raz odwiedzić to miasto.

Proponowana trasa wiedzie przez Czechy, do których dostaniemy się przekraczając granicę w Cieszynie. Dzięki strefie Schengen formalne granice de facto nie istnieją, więc jest to duża wygoda dla kierowców. Kierując się w kierunku Eadcy, po przejechaniu 86 kilometrów wjeżdżamy na autostradę do Bratysławy. Na obwodnicy zjazdem na Volfsthal kierujemy się ku Austrii. Następnie musimy wybrać trasę E58 do Wiednia, a dokładniej dostać się do autostrady południowej A2. Po 153 kilometrach dojeżdżamy do Grazu. Następnymi etapami podróży są Klagenfurt i Villach. Później docieramy do granicy włoskiej.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Portugalii

Droga przez Czechy wiedzie przez Frydek-Mistek drogą E462. Później kierując się na Ołomuniec dojedziemy do Brna. Stamtąd musimy jechać drogą E461 do przejścia granicznego w Mikulovie, następnie kierujmy się drogą B7 do Wiednia. W Wiedniu należy znaleźć autostradę A2. Później analogicznie jak podczas pierwszej trasy musimy kierować się do Villach.

Będąc na terytorium Włoch zmieniamy numer drogi na A23, jadąc autostradą Alpe-Adria. 24 km za Udine wjeżdżamy na autostradę A4 Wenecja – Triest. W Padwie musimy natomiast zjechać na autostradę A13 w kierunku Bolonii. Schyłkowy etap liczy 251 km. Przed Bolonią należy dojechać do autostrady A1, która doprowadzi nas już do celu naszej podróży.

Poza paliwem na nasze koszty złoży się wykupienie tzw. winietek, które są formą opłaty za przejazd autostradami. 15-dniowa winietka w Słowacji to koszt rzędu 200 koron. Za 7-dniową winietę w Słowacji będziemy musieli zapłacić 150 koron czyli 16 zł. Za najtańszą , 10-dniową winietę w Austrii zapłacimy 7,60 euro. Są one dostępne m.in. na stacjach benzynowych czy też w niektórych sklepach.

W Polsce możemy je nabyć w Polskim Związku Motorowym lub za pośrednictwem strony www.pzmot.pl.

Opłata za przejazd włoskimi autostradami jest już nieco wyższa niż w pozostałych krajach. Przejazd w jedną stronę będzie kosztował nas w granicach 40 euro.

Reasumując, cała podróż, dodając jeszcze koszty paliwa, wyniesie nas w granicach 700-800 zł. Przejazd z Polski do Rzymu zajmie nam od 20 – 22 godzin, przy założeniu, że nie będziemy zatrzymywać się na dłuższe postoje.

Zobacz również: Gdzie warto wybrać się samochodem w Europie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama