| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak przygotować się do wyjazdu do Pragi? Cz.I

Jak przygotować się do wyjazdu do Pragi? Cz.I

Do Czech możemy się wybrać samolotem i w mgnieniu oka dostać się z nad Wisły nad Wełtawę. Inną możliwością jest przejazd pociągiem z czeskiego Cieszyna prosto do stolicy, która była niegdyś areną I etapu wojny trzydziestoletniej.

Podróż do Czech nie sprawi nam większego problemu. Zasadnicze pytanie, jakie sobie powinniśmy postawić to czy zależy nam na wygodzie, luksusie czy też może na poznaniu mentalności ludzi w pociągach i autobusach. Podróż samolotem jest bardzo krótka i przyjemna, jednak z perspektywy kilkudziesięciu tysięcy kilometrów trudno „przyjrzeć” się przekrojowi społecznemu rdzennej ludności, poznać kulturę i obyczaje, wypić Pilznera z miejscowym robotnikiem gdzieś na dalekiej prowincji. Lecz jeśli wolimy towarzystwo uroczych stewardess czy też darmowe sandwicze i colę to zarezerwujmy sobie bilet na jednej ze stron tanich linii lotniczych. Jeśli drzemie w nas dusza globtrotera i lubimy doświadczać innych kultur to możemy wybrać się pociągiem do Czech, przekraczając granice w Cieszynie.

Najbliżej mają mieszkańcy południowych krańców Polski – muszą dostać się jedynie autobusem bądź pociągiem do Cieszyna i tam pieszo przejść granicę, która w dobie strefy Schengen sprowadza się tylko do mało widocznej tabliczki zawieszonej na moście.

Około pół kilometra za granicą, idąc cały czas w linii prostej, a następnie skręcając w lewo naszym oczom ukaże się budynek dworca kolejowego. W Czechach można kupować bilety grupowe nawet od dwóch osób. Nie obowiązują tam ulgi studenckie, lecz czeski „bilet grupowy” rekompensuje całkowicie tę stratę. Z Czeskiego Cieszyna do Pragi bilet w jedną stronę kosztuje w granicach 50-70 zł, przy większej liczbie osób koszt nieco maleje.

Zobacz również: Ubezpieczenie assistance a wyjazd zagraniczny

Bilet jest ważny 24 godziny i możemy z nim jeździć po całych Czechach. A więc jeśli zaplanujemy wycieczkę objazdową to ten koszt wyda nam się śmiesznie niski. Nie muszę dodawać, że koleje czeskie są bardzo nowoczesne i podróżowanie nimi to czysta przyjemność. Rozpatrując stosunek ceny do jakości są one niemal idealne. Jeżdżąc naszymi pociągami krajowymi miło zaskoczymy się standardem i jakością kolei naszych sąsiadów.

Turystom wybierającym się do Pragi polecam pociąg „City Elephant” – bezpośrednie połączenie z Cieszyna do Pragi, który dociera do niej, bez przesiadek, w czasie ok. 3 godzin. Ten dwupiętrowy środek lokomocji o fioletowych siedzeniach mógłby być marzeniem niejednego designera.

Oczywiście podróż samochodem to też świetny pomysł, który na pewno opłaci się osobom podróżującym tą formą lokomocji. Możemy wybrać drogę analogiczną do tej opisanej wyżej. Czechy to kraj rolniczy, podobnie zresztą, jak Polska. Duże przestrzenie zwiastują wielkie „rozczarowanie” na krańcu podróży. Po trzech godzinach zauważalne są już skrawki cywilizacyjnego potwora, który po dotarciu na miejsce oczarowuje unikalnymi figurami architektonicznymi i rozbudowaną siatką ulic czy placów.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Chorwacji

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »