REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kulinarne podróże – czyli co oferuje nam europejska kuchnia?

Kajetan Puszek
Fot. Seat
Fot. Seat

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując samochodem po Europie poznajemy inne kultury, obyczaje oraz bogactwo fauny i flory najprzeróżniejszych regionów starego kontynentu. Nieodłącznym elementem podróży jest kosztowanie regionalnych specjałów różnych kuchni świata. Przedstawiamy charakterystykę najbardziej rozwiniętych kulinarnie regionów Europy.

Kuchnia francuska – pionierzy stylu

REKLAMA

Kuchnia francuska charakteryzuje się dużym bogactwem potraw i ogromną różnorodnością. Wynika to w dużej mierze z położenia kraju oraz z urozmaiconego klimatu państwa nad Loarą.

Francuska kuchnia, paradoksalnie będąc bardzo bogatą w tłuszcz, jest jednocześnie zdrowa. Głównym składnikiem tej kuchni są owoce morza i ryby oraz sery, z których wyrobu Francja słynie od pokoleń.

Tego wyrobu jest przeszło 370 gatunków we Francji a na dodatek jest ona jednym z najpopularniejszych regionów winiarskich na świecie. Ta fuzja smaku stawia ją na czołowym miejscu w rankingu kuchni starego kontynentu.

Zobacz również: Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Włoski temperament smaku

Kuchnia włoska szybko została zaadaptowana na obcy grunt, z racji prostoty i niedużej ilości czasu, którą trzeba poświęcić na przygotowywanie włoskich potraw. Głównym jej składnikiem są pasty, makarony oraz pizza czy też lazania.

W palecie przypraw włoskiej kuchni przeważają: oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek i rozmaryn. Podstawowym dodatkiem do past i makaronów jest parmezan. Jeśli będziemy mieli okazje degustować potrawy na Półwyspie Apenińskim to przygotujmy się na dominacje oliwy z oliwek, pomidorów, makaronu, czosnku, ryb i owoców morza.

Smak Peloponezu - kuchnia grecka

W kuchni greckiej przeważają takie składniki jak: czosnek, oliwa z oliwek, liście winorośli, duża ilości warzyw oraz baranina i ryby. Ta kuchnia również opiera się na oliwie z oliwek, która obecna jest w każdej potrawie. Nie jest to kuchnia ciężko strawna, lecz lekka oraz nisko-tłuszczowa. Jej charakter – jak to bywa w niektórych krajach Europy Południowej – jest dyktowany śródziemnomorskim klimatem.

Zobacz również: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Potrawy prosto z korridy - smaki Hiszpanii

Hiszpańska kuchnia należy do najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Dominują w niej najczęściej ryby, owoce morza, warzywa, oliwa z oliwek czy też pikantne wędliny oraz jagnięcina. Do najbardziej znanych potraw tej kuchni zaliczają się: Paella, tortilla, gazpacho czy tapas.

Kuchnia z nad Balatonu - Węgry

Kuchnia węgierska zaliczana jest do środkowoeuropejskich i jest dość nowatorskim zjawiskiem na arenie europejskich smaków. Przeważają w niej duże ilości czerwonej papryki - zarówno słodkiej jak i ostrej. Węgierska kuchnia jest znana przede wszystkim z pikantnego gulaszu czy przepysznej zupy rybnej. Do niemal każdej potrawy dodawane są: cebula, pomidory, wołowina, cielęcina, czosnek, pieprz, majeranek, kminek, szafran, oregano czy tymianek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA