REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaplanować wycieczkę do Sandomierza?

Rafał Skwara

REKLAMA

REKLAMA

O mieście tym głośno było niedawno z powodu powodzi, która mocno dała się tu we znaki. O Sandomierzu słyszeli też fani jednego z polskich seriali, którego twórcom za plan zdjęciowy służą tutejsze skwery, parki i ulice. Czego o tym mieście nie wiemy? Co warto w nim zobaczyć?

Sandomierz jest miastem niedużym, liczącym sobie ok. 25 tysięcy mieszkańców. Położony jest nad Wisłą w województwie świętokrzyskim, co zapewnia niemałe atrakcje dla tych, którzy poszukują ciekawych plenerów i pięknych widoków. Plenery to jednak atut okolic, za to samo miasto również może pochwalić się atrakcjami, które przyciągają do niego co roku tysiące turystów.

REKLAMA

Dojazd i nocleg

REKLAMA

Standardowo najłatwiej dojechać do Sandomierza koleją lub samochodem. Miasto to jest jednym z ważniejszych węzłów kolejowych w okolicy i leży na przecięciu dróg krajowych nr 77 i 79. Podróż samochodem z Warszawy zajmuje zwykle około trzech godzin; najłatwiej mają mieszkańcy Rzeszowa i Kielc, którzy dojadą do Sandomierza dwa razy szybciej. Można także wybrać transport lotniczy (najbliższe lotnisko jest w Rzeszowie), który znacznie skróci czas podróży turystom z północy kraju. Z Kielcami, Lublinem i Rzeszowem posiada Sandomierz także dobre połączenia autobusowe.

Baza noclegowa jest rozbudowana i zróżnicowana, zarówno pod względem komfortu, jak również ceny. Mamy więc dwu- i trzygwiazdkowe hotele, motele, pensjonaty, ale także kwatery prywatne i kempingi, a więc wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie tu coś odpowiedniego do stanu swojego portfela. Pełną informację o bazie noclegowej Sandomierza uzyskać można pod tym linkiem.

Polecamy: Wakacje dla aktywnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Atrakcje

Nie bez przyczyny Sandomierz określa się mianem Małego Rzymu. Oba miasta położone są na siedmiu wzgórzach, a łączy je także to, że w podziemiach sandomierskich i rzymskich znaleźć można prawdziwe labirynty, których zwiedzenie jest gwarancją wielu wrażeń. Podziemia Sandomierza mieszczą dawne piwnice kupieckie oraz owiane mrokiem starych legend lochy i są jedną z ciekawszych turystycznych atrakcji.

REKLAMA

Samo miasto jest wpisane do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczny oraz krajobrazowy. Oznacza to, że spacerując tutejszymi ulicami będziemy dosłownie potykać się o historię na każdym kroku. Czy naszą uwagę zwrócą zabytkowe kamienice na Starym Rynku, czy też zachwycimy się Ratuszem, Bramą Opatowską a może pięknie położonym sandomierskim Zamkiem – z pewnością poczujemy tchnienie minionych wieków. Warto też odwiedzić tutejszą katedrę z pięknymi zdobieniami i rzeźbami.

Sandomierz szczyci się również pięknem naturalnych krajobrazów, z wyżłobionym w lessach Wąwozem św, Królowej Jadwigi i wypiętrzonymi przed 500 milionami lat Górami Pieprzowymi na czele. Okoliczne tereny to raj dla kochających spacery, jak również dla rowerzystów, którzy mają do dyspozycji szereg tras, w tym żółty szlak do pobliskiego Opatowa oraz Małopolską Drogę św. Jakuba.

Zobacz też: Planujemy wycieczkę - Łańcut

Wygląda więc na to, że Sandomierz – miasto, o którym większość z nas wie niewiele – może się okazać świetnym miejscem na spędzenie weekendu z rodziną. Weekendu z historią i pięknymi sceneriami natury.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA