REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Planujemy wycieczkę - Zamość

Rafał Skwara
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Perła Renesansu, Padwa Północy. Zamość już przed wiekami zasłużył sobie na te przydomki swą piękną architekturą, tworzącą niezwykły klimat tego miejsca. Oto garść porad dla turystów chcących lepiej poznać jedno z bardziej fascynujących miast Lubelszczyzny.

Zamość uzyskał prawa miejskie w roku 1580 dzięki przywilejowi nadanemu przez hetmana Jana Zamojskiego. Okres najszybszego rozwoju miasta przypada na kolejne stulecie, które odznaczyło się w naszej historii wieloma wojnami i najazdami wrogich wojsk. Dzięki potężnym fortyfikacjom miasto pozostało jednak niezdobyte ani przez Szwedów, ani przez Kozaków. Fortyfikacji tych nie udało się jednak uratować w całości przed zaborcą, który dużą część wysadził. Wciąż jednak jest tu co oglądać. Od czego wypadałoby zacząć?

REKLAMA

Stare Miasto

Wycieczkę warto rozpocząć od zdobionego wachlarzowymi schodami Ratusza znajdującego się przy Rynku Wielkim, manierystyczno-barokowego symbolu miasta z 52-metrową wieżą, z której codziennie w samo południe odgrywany jest zamojski hejnał. Przez idealnie kwadratowy Rynek Wielki spacerujmy wolno, by móc zawiesić wzrok na wszechobecnych podcieniowych kamienicach z XVI i XVII stulecia, takich jak kamienica „Pod Aniołem”, „Pod Madonną” czy Morandowska II. Zajdźmy do zbudowanej w latach 1587-98 Katedry Zamojskiej z późnobarokową dzwonnicą, która jest świetnym punktem widokowym na Stare Miasto.

Polecamy: Wyjazd samochodem do Andory

Ważnym punktem zwiedzania Zamościa jest Arsenał mieszczący w sobie Muzeum Barwy i Oręża ze stałą wystawą broni palnej, zbrojeń i makiet fortyfikacji miasta oraz wystawą plenerową obejmującą eksponaty z czasów II wojny światowej. Nie można też pominąć Akademii Zamojskiej, założonej przez Jana Zamojskiego w 1594 roku, w której wykładał m. in. S. Staszic i gdzie obecnie znajdują się liceum i szkoła wyższa. Nie zapominajmy również o Pałacu Zamoyskich, rezydencji z końca XVI wieku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Twierdza Zamość

REKLAMA

Jeśli komuś nie wystarczają zabudowania „cywilne”, może skierować się ku obwarowaniom i fortyfikacjom wojennym, które zachowały się do dzisiejszych czasów lub zostały zrekonstruowane. Składały się one na Twierdzę Zamość, wielokrotnie w swej historii obleganej, co spowodowane było strategicznym położeniem miasta. Twierdza została zniszczona na rozkaz cara Aleksandra II w roku 1866, rozbiórka przebiegła jednak niedbale, co pozwoliło zachować się do dziś choćby bastionowi VII i VI. Oprócz nich zobaczyć można jeszcze pozostałości po bastionie I (tzw. kazamaty) oraz XIX-wieczną Rotundę.

Rotunda Zamojska była działobitnią, mającą bronić miasto przed najeźdźcami. W czasie II wojny światowej był tu obóz przejściowy, a potem również miejsce kaźni okolicznej ludności. Ofiary Rotundy upamiętnia cmentarz z dziesiątkami białych krzyży otaczającymi pierścień budynku oraz mieszczące się tu Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny.

Polecamy: Turysto, nie daj się zaskoczyć

Małe miasto – mnóstwo atrakcji

Wymienienie wszystkich zabytków, które warto tu zobaczyć, zajęłoby jeszcze wiele miejsca. Dość wspomnieć, że w Zamościu zobaczymy jeszcze pozostałości po mieszkającej tu ludności żydowskiej (kamienice, synagogi) i dawne budynki użyteczności publicznej (łaźnia, poczta, wieża ciśnień). Obejrzenie wszystkich zabytków tego miasta zabrać może dużo czasu, ale również dostarczyć wielu ciekawych wrażeń.lecamy:

Miasto jest dobrze przygotowane na przyjęcie turystów. Dość dobrze rozwinięta jest baza noclegowa, jest tu gdzie dobrze zjeść i posiedzieć przy kuflu piwa, by nabrać sił na wycieczkę, w którą zabierze nas wykwalifikowany przewodnik. Wszelkie potrzebne informacje znajdziemy na stronie www.zamosc.pl

Polecamy: Dokąd na wczasy w 2010

Jeśli nie mamy pomysłu na wolny weekend, a chcielibyśmy zabrać rodzinę w miejsce wyjątkowe, warto pomyśleć o Zamościu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA