Kategorie

Turysto, nie daj się zaskoczyć

Judyta Wanicka
santorini - sxc
santorini - sxc
Przykre niespodzianki podczas urlopu to często wynik naszej małej wiedzy o kraju, do którego się udajemy. Poniżej radzimy, o czym należy pamiętać podczas pobytu w najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajach.

Egipt

Egipt jest jednym z najbardziej liberalnych krajów muzułmańskich, ale w dalszym ciągu każdy aspekt życia jest tutaj regulowany przez religię. Należy więc zwracać szczególną uwagę na strój i zachowanie, które mogą godzić w obowiązujące normy religijne i obyczajowe. Zwiedzając muzułmańskie miejsca kultu powinniśmy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Niedopuszczalne są odkryte nogi, ramiona i dekolt. Kobiety powinny przykryć głowę chustą. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć obuwie. Zwiedzający minarety mogą wziąć ze sobą buty, ale ważne, by nieść je zetknięte podeszwami. Pokazywanie podeszwy butów lub spodu stóp muzułmanie odbierają jako zniewagę. Wychodząc poza ośrodek wypoczynkowy ubierajmy się raczej skromnie. Śmiałym strojem kobieta może sprowokować zaczepki Egipcjan, głównie o podtekście seksualnym. Skąpo ubrane kobiety postrzegane są tu bowiem jako panie lekkich obyczajów. Z tych samych powodów panie nie powinny wybierać się na samotne spacery o zmroku, zwłaszcza po starych dzielnicach miast - medinach. Na egipskich plażach, nawet tych hotelowych, nie wolno opalać się topless. Witając się z tubylcami kobieta nigdy pierwsza nie wyciąga dłoni. W czasie ramadanu, muzułmańskiego postu, powinniśmy zachować dyskrecję podczas spożywania posiłków oraz zrezygnować z palenia i picia alkoholu w miejscach publicznych.

Zobacz także: Egipt

Częstą przypadłością dotykającą turystów z Europy w Egipcie jest tzw. zemsta faraona, czyli zatrucie żołądkowe, spowodowane nagłą zmianą diety i inną florą bakteryjną panująca w Egipcie. Jak temu zaradzić? Powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie leki na biegunkę (dostępne bez recepty w polskich i egipskich aptekach) oraz pamiętać o kilku zasadach: pić tylko wodę butelkowaną i przegotowaną, zrezygnować z napojów z kostkami lodu, soków ze świeżych owoców, surowych warzyw i lodów.

Zobacz także: Probiotyki w wakacyjnej apteczce

Napiwki, czyli tzw. bakszysz, warto płacić jedynie konkretnym osobom z obsługi hotelowej. Dając napiwki cały czas temu samemu kelnerowi, recepcjoniście czy pokojówce zyskasz sobie ich sympatię i zapewnisz znacznie lepszy poziom obsługi. Napiwek powinien stanowić ok. 10-15 % ceny usługi. Czy płacenie bakszyszu jest obowiązkowe? Jest to raczej obowiązek moralny, wynikający z poszanowania egipskiej tradycji. Otrzymywanie przez muzułmanów jałmużny jest bowiem odwiecznym elementem kultury islamskiej i choćby z tego tylko powodu powinniśmy płacić bakszysz.

Turcja

W Turcji przyda nam się asertywność. Podobnie jak w Egipcie, Tunezji i Maroku sprzedawanie i kupowanie jest wręcz rytuałem, którego nieodłącznym elementem jest targowanie się. Na bazarze nie kupisz niczego bez dłuższej rozmowy ze sprzedawcą, targować się trzeba nawet za przejazd taksówką. Właściciele sklepików celowo nie umieszczają na towarach cen, aby zmusić klienta do zainicjowania rozmowy. Zresztą już samo spojrzenie w kierunku sprzedawcy jest dla niego sygnałem do rozpoczęcia negocjacji. Jeśli nie jesteś zainteresowany towarem staraj się nie patrzeć w oczy sprzedawcy i nie wdając się w dyskusję, po prostu wyjdź ze sklepu. Jednak gdy rzeczywiście chcesz coś kupić, przystąp do negocjacji. Sprzedawcy bardzo często proponują zawyżone ceny towarów, licząc na to, że uda im się Ciebie naciągnąć. Targuj się do momentu, aż uzyskasz naprawdę atrakcyjną cenę.

W Turcji kobiety nie powinny same poruszać się po mieście, bo łatwo mogą narazić się na zaczepki Turków. Trudno będzie w takiej sytuacji o pomoc, ponieważ w tradycyjnym tureckim społeczeństwie mężczyzna stoi na uprzywilejowanej pozycji, a kobieta ma obowiązek podporządkować się jego woli. Więc takie zachowanie wobec kobiety nie jest tu uważane za coś złego.

Zobacz także: Turcja - jak się zachować

Za wyjątkowo niegrzeczne uważa się w Turcji wskazywanie kogoś palcem i pokazywanie podeszwy buta lub spodu stóp. W trakcie siedzenia stopy trzymajmy na podłodze. Kobiety nie powinny krzyżować nóg, kiedy siedzą naprzeciw innej osoby. Niedopuszczalne jest także wypróżnianie nosa w miejscach publicznych, zwłaszcza w restauracji (najlepiej wyjść wtedy na zewnątrz) oraz publiczne całowanie i obściskiwanie się.
Poruszając się pieszo po ulicach, uważaj na samochody. Pamiętaj, że tutaj auta zawsze mają pierwszeństwo. Jeżeli zostaniesz potrącony nie ze swojej winy, to właśnie ty będziesz odpowiadał za spowodowanie wypadku. Podróżując po tureckich miastach autem przygotuj się na drogową samowolkę. Mimo sygnalizacji świetlnej tureccy kierowcy nie mają w zwyczaju przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a ludzie i samochody poruszają się na wyczucie, w myśl zasady „większy ma pierwszeństwo”.

W Turcji wiele osób uskarża się na dolegliwości żołądkowe. W razie drobnych problemów najlepiej poprosić o poradę w aptece (eczane). Większość leków, które w Polsce są wydawane z przepisu lekarza, w Turcji dostaniemy bez recepty.

Tunezja

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować na zatoczonych tunezyjskich bazarach, ponieważ nie trudno paść tu ofiarą kieszonkowców. Nie nośmy przy sobie całej gotówki, jaką wzięliśmy na urlop oraz oryginałów dokumentów. Dla bezpieczeństwa zróbmy kserokopie paszportu, dowodu, prawa jazdy i innych ważnych dokumentów. Warto także zaopatrzyć się w woreczki foliowe, które skutecznie zabezpieczą urządzenia elektroniczne przed pustynnym piaskiem.
Tunezja podobnie jak Egipt i Turcja jest krajem muzułmańskim, dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu w miejscach świętych i podczas ramadanu. W niektórych meczetach, np. w Sousse, przy wejściach stoją specjalne służby obyczajowe, które zatrzymują nieodpowiednio ubranych turystów i nakazują ubranie stosownych szat.

Zobacz także: Jak zachować się w krajach arabskich

Ważnym elementem tunezyjskiej kultury jest jedzenie. Kuchnia tunezyjska należy do najbardziej pikantnych na świecie, dlatego osoby z wrażliwym żołądkiem powinny na nią uważać. Do jedzenia Tunezyjczycy podchodzą z wielkim szacunkiem, co wynika z faktu, że skrajne warunki przyrodnicze często utrudniają zaspokajanie potrzeb żywieniowych. Spożywanie posiłku jest w Tunezji jest swego rodzaju rytuałem, dlatego warto poznać jego zasady: jemy powoli, nie rzucamy się łapczywie na jedzenie, nie zostawiamy resztek, ponieważ w Tunezji jest to równoznaczne z marnowaniem jedzenia. Jeżeli będziemy mieli okazję zjeść posiłek w prawdziwym tunezyjskim domu, pamiętajmy, że tutaj je się rękoma, wspólnie z jednej miski. Jemy używając wyłącznie prawej ręki, lewa - zgodnie z tradycją muzułmańską - jest nieczysta i służy do celów higienicznych. Tunezyjczycy, podobnie jak inni mieszkańcy krajów Bliskiego Wschodu, nie używają papieru toaletowego, lecz podmywają się wodą ze specjalnych pojemników lub zlewów, używając właśnie lewej dłoni. Posiłek rozpoczyna zawsze najważniejsza osoba: w rodzinie – ojciec, w grupie - najstarszy mężczyzna.

Zobacz także: Tunezja

Grecja

Grecy są niezwykle dumni ze swojego dziedzictwa kulturowego i dlatego łatwo ich urazić, wypowiadając się niepochlebnie o tym, co greckie. Warto także zachować dla siebie uwagi dotyczące greckiego kościoła prawosławnego, ponieważ cieszy on w społeczeństwie dużym autorytetem.
Grecy przywiązują bardzo dużą wagę do jedzenia. Właściciele i kucharze tawern negatywnie reagują na klientów, którzy wpadają tu na chwilę. W Grecji jedzeniem należy się delektować godzinami i próbować po kolei wszystkich przysmaków. Pamiętajmy jednak, żeby nie przeholować z winem. Nietrzeźwość budzi odrazę wśród tubylców i jest szczególnie napiętnowana. Opuszczając lokal nie zapomnijmy o pochwaleniu jedzenia, dla obsługi jest to znacznie ważniejsze niż napiwki!
Grecy to naród rodzinny, uwielbiający dzieci. Wielką sympatią traktuje się tu również dzieci cudzoziemców, np. częstując je słodyczami. Tubylcy są niezwykle serdeczni dla przybyszów z obcych krajów, lecz nigdy się z nimi nie spoufalają. Dlaczego? Bo nie są Grekami.

Cypryjczycy są bardziej przystępni dla przyjezdnych. Łatwo można ich zjednać uprzejmym przywitaniem i uśmiechem. Bardzo ważny jest przy tym utrzymanie kontaktu wzrokowego. Udając się na wizytę do cypryjskiego domu, pamiętajmy o małym prezencie. Do stołu siadamy tylko na zaproszenie gospodarza domu. Zgodnie ze zwyczajem żegnamy się z każdą osobą indywidualnie.

Grecy świętują dość długo i hucznie, dlatego w dniu święta, w przeddzień popołudniu i następnego dnia rano większość sklepów jest zamknięta.

Zobacz także: Grecja

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opel Vectra B: gdzie się podziały tamte pryw… auta?

  Opel Vactra B: w zeszłym roku minęło 25 lat od premiery tego modelu, w przyszłym minie 20 lat od zakończenia jego produkcji. Co warto wiedzieć o nim?

  Continental SportContact 7: sportowa nowość na rynku

  Continental SportContact 7 to opona przeznaczona do sportowych kompaktów, aut sportowych, supersportowych i tuningowanych.

  Branża transportowa... przeżywa renesans

  Branża transportowa jak i mechanicy przeżywają renesans. Usługi w tych dwóch sektorach są obecnie trudniej dostępne i przede wszystkim poszukiwane.

  Roczny koszt utrzymania samochodu? Policz go z... Yanosikiem

  Roczny koszt utrzymania samochodu – ile może wynosić? Yanosik postanowił odpowiedzieć na to pytanie i udostępnił właśnie nową funkcję w aplikacji.

  Ford Mondeo Mk4: Budżetowe auto Bonda

  Ford Mondeo MK4: jeździł nim James Bond, a Top Gear okrzyknął go samochodem roku 2007. W skrócie jest lepszy niż... Ferrari.

  Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

  Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

  Ford Kuga I 2.0 TDCI: Super Użytkowy Vóz

  Dobry SUV musi ładnie wyglądać, być przestronny i oferować poprawne osiągi połączone z niskim spalaniem. To wszystko oferuje Ford Kuga I.

  Toyota RAV4 Adventure: czarne akcenty i napęd 4x4 w standardzie

  Toyota RAV4 Adventure - japoński SUV doczekał się nowej wersji specjalnej. Auto wyróżniają czarne akcenty, srebrny dach i napęd AWD-i w standardzie.

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek. Czy to dobry pomysł?

  Zakaz wyprzedzania się dla ciężarówek - to nowy postulat kierowców. Tylko czy odebranie tej możliwości kierowcom TIR-ów to dobry pomysł?

  Toyota Avensis II: japoński dziadkowóz

  Stereotypowy emeryt wybiera Mercedesa. Właśnie. Stereotypowy. Starsi ludzie wbrew stereotypom równie chętnie sięgają po Toyotę.

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022?

  Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne po zakupie auta 2022? No i tu chyba mamy dobrą informację dla kierowców...

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina?

  Wtargnięcie pieszego na pasy: czyja wina? To ważne pytanie w kontekście nowych przepisów, które obowiązują przed pasami od czerwca 2021 r.

  Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

  Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

  Renault Megane I: raz na wozie, raz pod wozem

  Renault Megane I generacji to samochód bez wątpienia udany, ale borykający się z kilkoma problemami. Starość tego samochodu bywa bardzo różna.

  Test: Audi S3 Limousine - 4,8 s. do setki w kompakcie!

  Test Audi S3 pokazał jedno. To wilk w owczej skórze. Bo choć nadwozie nie wygląda przesadnie agresywne. Układ napędowy już jest agresywny.

  Opel Astra F: używany hit po trzech dekadach na drogach

  Opel Astra F została zaprezentowana 30 lat temu. To od niej zaczął się sukces mierzony dziś 15 milionami sztuk. Co warto wiedzieć o używanym Oplu?

  Stacje ładowania: dogonimy Niemców dopiero po 2150 roku

  Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie powstają zbyt dynamicznie. A to prowadzi do wniosku, że Niemcy są o 130 lat do przodu.

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak to problemy produkcyjne

  Półprzewodniki w samochodzie: ich brak hamuje produkcję aut, a niska produkcja musi oznaczać niższy poziom sprzedaży. Co dalej?

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. II część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć kolejnych propozycji.

  Cupra elektryczna? Wyłącznie elektryczna do 2030 roku!

  Cupra elektryczna? Tak, wszystko wskazuje na to, że piekło właśnie zamarzło. Rasowa, hiszpańska marka skupi się bowiem na e-napędach...

  Wyprzedzanie w tunelu. Co na to przepisy?

  Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.

  Auto dla studenta do 10 tys. zł. I część zestawienia

  Auto dla studenta do 10 tys. zł, bo choć budżet może wydawać się skromny, rynek wtórny daje ogromny wybór. Dziś pięć pierwszych propozycji.

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna?

  Czy nieopłacona polisa OC jest ważna? To zależy od tego czy kierowca nie wpłacił nawet złotówki tytułem OC, czy np. nie opłacił jednej z rat.

  Aplikacja Na Wypadek, czyli czy sprawca ma ważne OC?

  Aplikacja Na Wypadek została stworzona przez UFG. Pozwala sprawdzić czy w danym momencie auto sprawcy wypadku ma ważne OC.

  SERES w Polsce. Elektryczny SUV z Chin debiutuje

  SERES w Polsce, czyli nowa marka wkracza nad Wisłę z ofertą wysokiej jakości elektrycznych SUV-ów w atrakcyjnych cenach. Na początek SERES 3.