reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Kontrola drogowa za granicą > Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Danii?

Kto i za co może nas zatrzymać?

W Danii uprawnienia do kontroli drogowej ma policja oraz służby celne. Spotkać te drugie na drodze właściwie nie sposób, natomiast policja jest bardzo dobrze (i często) obecna na drogach. Duńczycy – podobnie jak Francuzi – nie zmienili jeszcze koloru wszystkich radiowozów. Policyjne samochody są granatowe z białym pasem i czerwono białym napisem. Motocykle są niebieskie lub granatowe.

Co ciekawe, zarówno w miastach jak i na autostradach najczęściej spotkamy lotne patrole motocyklowe, które rejestrują prędkość przez zrównywanie się z samochodem. Radiowozy służą głównie tzw. kontroli ruchu. W Danii porządku pilnują jednak głównie fotoradary, praktycznie w każdym mieście na trasach przelotowych montowane są też bramki rejestrujące średnią prędkość przejazdu.

Jak się zachować podczas kontroli? O co poprosi policjant?

Jeśli chodzi o to jak powinniśmy się zachowywać gdy zatrzyma nas do kontroli duńska policja, obowiązują dokładnie takie same zasady jak w Polsce.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Włoszech?

Po zatrzymaniu wyrzucamy na luz i wyłączamy silnik – nie robimy nic więcej do czasu kiedy podejdzie funkcjonariusz. Dopiero gdy zostaniemy poproszeni o wyjęcie dokumentów, zaczynamy ich szukać, wyjmować czy (nie daj boże wcześniej!) odpinać pasy bezpieczeństwa.

W przypadku bardziej szczegółowej kontroli Duńczycy eskortują zatrzymane auto do najbliższego posterunku. Dopiero tam zostaniemy ewentualnie poproszeni o wyjście z auta lub udostępnienie go do przeszukania.

O czym należy bezwzględnie pamiętać? Policjanci w Danii mówią zazwyczaj po angielsku i niemiecku - zazwyczaj nie oznacza jednak zawsze i mogą pojawić się problemy ze zrozumieniem. Na szczęście większość funkcjonariuszy drogówki widziało już polskie dokumenty i nie robi problemów przy kontroli.

Co najczęściej sprawdzają Duńczycy?
- prawo jazdy
- dokument o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego (dowód rejestracyjny)
- pełnomocnictwo w razie prowadzenia czyjegoś pojazdu – najlepiej sporządzone w dwóch językach - TO BARDZO WAŻNE W PRZYPADKU POJAZDÓW FIRMOWYCH!
- ważny paszport lub dowód osobisty
- OC musi mieć minimum 3 miesiące ważności!

Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania

W Danii policja należy do bardziej uprzejmych w całej Europie, ma jednak swoje wady. Nie można się na przykład dziwić, że dany funkcjonariusz nie potrafi lub po prostu nie chce nam wskazać drogi do konkretnego miejsca gdy siedzimy za kierownica. W takiej sytuacji najlepiej zatrzymać się na wyznaczonym do tego miejscu i podejść do policji z mapą w ręku (ale już jako turysta, a nie kierowca – potraktujmy to jako dziwny lokalny zwyczaj...).

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?

Jeśli chodzi o szczególne sytuacje pamiętajmy, że (ewentualne) mandaty trzeba płacić niezwłocznie gotówką lub kartą kredytową, przyjmowany jest też zastaw. Jeśli odmówimy... Drogówka może unieruchomić nasze auto blokadą na koło, a nawet odholować je na parking policyjny, co będzie oznaczało dodatkowe koszty (nawet 2000 Euro).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama