REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym polska drogówka różni sie od brytyjskiej?

Kajetan Puszek
Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane. fot. Fotolia
Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane.

Różnice pomiędzy polską a „wyspiarską” drogówką

Polska policja drogowa to obiekt narzekań i skarg wielu kierowców. Jednak jej wyposażenie z roku na roku jest coraz lepsze, a to za sprawą funduszy z Unii Europejskiej. 

REKLAMA

Polska „drogówka” na początku bieżącego roku dostała wsparcie od naszego skandynawskiego partnera w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Mimo, że Norwegia nie należy bezpośrednio do UE to w zamian za wspólne korzystanie ze swobód jednolitego rynku Unii Europejskiej postanowiła wesprzeć polską służbę drogową.
Polska policja w ramach tej współpracy gospodarczej dostała sprzęt w postaci radiowozów i motorów , produkowanych na bazie najnowszej technologii.

Takie inicjatywy coraz częściej mają miejsce na terenie naszego kraju. Mimo wszystko organizacja i nowoczesny sprzęt angielskiej drogówki przewyższają znacznie nasze krajowe możliwości.

Wielka Brytania

Codziennie ulice hrabstwa Yorkshire są patrolowane przez 20 jednoosobowych patroli. Policjanci patrolują wówczas miejscowości i prowadzą obserwację ruchu a pomiaru prędkości dokonują parkując radiowóz tak, aby być niewidocznym dla użytkowników dróg.

Zobacz również: Zasady jazdy samochodem w Wielkiej Brytanii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas dokonywania interwencji przez jeden patrol, zawsze w pobliżu ubezpieczany jest on przez dwa inne.

REKLAMA

Takie działania u nas raczej nie mają miejsca. Mimo tego, policja w Yorksire nie nosi broni palnej, lecz policjanci wyposażeni są w paralizator, gaz obezwładniający, metalową pałkę, kajdanki oraz radiostację nasobną.
Co ciekawe, brytyjska drogówka korzysta z własnych informatyków. Do kilku patroli przyporządkowanych może być dwóch informatyków, którzy znajdują się w radiowozie z odpowiednim sprzętem komputerowym. Taki stan rzeczy sprawia, iż policjanci są nad wyraz skuteczni.

W Wielkiej Brytanii policja drogowa prowadzi „wychowanie komunikacyjne” już w przedszkolach i szkołach. Budowanie świadomości bezpiecznej jazdy i przestrzegania przepisów przebiega już na najniższym szczeblu wiekowym.

Brytyjczycy dostawszy mandat za przekroczenie prędkości zwykle nie wnoszą sprzeciwów. Jest to wpływ kultury jazdy i przekonań, jakie zostały w nich zakorzenione poprzez wychowanie.
W Polsce taka sytuacja wydałaby się nieco groteskowa, gdyby kierowca przyjął z pokorą mandat i odjechał uśmiechnięty do domu. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, lecz mentalność Polaków sprawia, iż odznaczają się oni tym, że często kłócą się z policjantami drogowymi oraz ostentacyjnie manifestują swoje niezadowolenie.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Chorwacji?

W UK w przypadku zatrzymania kierowcy bez ważnego ubezpieczenia, od razu wzywana jest pomoc drogowa w celu usunięcia pojazdu. Kierujący wówczas musi podpisać protokół, w który wyraża zgodę na holowanie oraz na sprzedaż lub złomowanie pojazdu, w przypadku gdy właściciel nie zgłosi się na policję w ciągu 7 dni na posterunek z aktualnymi dokumentami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA