reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Kontrola drogowa za granicą > Czym polska drogówka różni sie od brytyjskiej?

Czym polska drogówka różni sie od brytyjskiej?

Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane.

Różnice pomiędzy polską a „wyspiarską” drogówką

Polska policja drogowa to obiekt narzekań i skarg wielu kierowców. Jednak jej wyposażenie z roku na roku jest coraz lepsze, a to za sprawą funduszy z Unii Europejskiej. 

Polska „drogówka” na początku bieżącego roku dostała wsparcie od naszego skandynawskiego partnera w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Mimo, że Norwegia nie należy bezpośrednio do UE to w zamian za wspólne korzystanie ze swobód jednolitego rynku Unii Europejskiej postanowiła wesprzeć polską służbę drogową.
Polska policja w ramach tej współpracy gospodarczej dostała sprzęt w postaci radiowozów i motorów , produkowanych na bazie najnowszej technologii.

Takie inicjatywy coraz częściej mają miejsce na terenie naszego kraju. Mimo wszystko organizacja i nowoczesny sprzęt angielskiej drogówki przewyższają znacznie nasze krajowe możliwości.

Wielka Brytania

Codziennie ulice hrabstwa Yorkshire są patrolowane przez 20 jednoosobowych patroli. Policjanci patrolują wówczas miejscowości i prowadzą obserwację ruchu a pomiaru prędkości dokonują parkując radiowóz tak, aby być niewidocznym dla użytkowników dróg.

Zobacz również: Zasady jazdy samochodem w Wielkiej Brytanii

Podczas dokonywania interwencji przez jeden patrol, zawsze w pobliżu ubezpieczany jest on przez dwa inne.

Takie działania u nas raczej nie mają miejsca. Mimo tego, policja w Yorksire nie nosi broni palnej, lecz policjanci wyposażeni są w paralizator, gaz obezwładniający, metalową pałkę, kajdanki oraz radiostację nasobną.
Co ciekawe, brytyjska drogówka korzysta z własnych informatyków. Do kilku patroli przyporządkowanych może być dwóch informatyków, którzy znajdują się w radiowozie z odpowiednim sprzętem komputerowym. Taki stan rzeczy sprawia, iż policjanci są nad wyraz skuteczni.

W Wielkiej Brytanii policja drogowa prowadzi „wychowanie komunikacyjne” już w przedszkolach i szkołach. Budowanie świadomości bezpiecznej jazdy i przestrzegania przepisów przebiega już na najniższym szczeblu wiekowym.

Brytyjczycy dostawszy mandat za przekroczenie prędkości zwykle nie wnoszą sprzeciwów. Jest to wpływ kultury jazdy i przekonań, jakie zostały w nich zakorzenione poprzez wychowanie.
W Polsce taka sytuacja wydałaby się nieco groteskowa, gdyby kierowca przyjął z pokorą mandat i odjechał uśmiechnięty do domu. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, lecz mentalność Polaków sprawia, iż odznaczają się oni tym, że często kłócą się z policjantami drogowymi oraz ostentacyjnie manifestują swoje niezadowolenie.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Chorwacji?

W UK w przypadku zatrzymania kierowcy bez ważnego ubezpieczenia, od razu wzywana jest pomoc drogowa w celu usunięcia pojazdu. Kierujący wówczas musi podpisać protokół, w który wyraża zgodę na holowanie oraz na sprzedaż lub złomowanie pojazdu, w przypadku gdy właściciel nie zgłosi się na policję w ciągu 7 dni na posterunek z aktualnymi dokumentami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane. fot. Fotolia
Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane. fot. Fotolia

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama