| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak zaplanować bezpieczne wakacje?

Jak zaplanować bezpieczne wakacje?

Bezpieczne wakacje nie mogą obejść się bez planowania. Przed wyjazdem warto upewnić się, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik - formalności, opłaty, ubezpieczenie. Sprawdź, jak zaplanować wakacje, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Planuj wakacje z wyprzedzeniem

Coraz więcej Polaków rezerwuje wakacje z dużym wyprzedzeniem. Według raportu Polskiej Izby Turystyki, letnie wakacje na więcej niż dwa miesiące przed wylotem wykupiło aż 31 proc. turystów, którzy podróżowali za granicę.

- Oferty w przedsprzedaży, zwykle objęte są także sporymi rabatami sięgającymi nawet do 40 proc. Im wcześniej dokonamy rezerwacji tym taniej i tym większy wybór, ale to nie jedyne korzyści. Wakacje kupione na długo przed planowanym wyjazdem pozwalają spokojnie zaplanować wymarzony wypoczynek, bez obaw, że interesująca nas oferta nagle zniknie i będziemy musieli szybko szukać alternatywnych propozycji - mówi Piotr Wilk z biura podróży Rainbow.

Przedsprzedaż pomału przyczynia się do spadku odsetka łowców okazji. Last minute, choć dla wielu zapracowanych turystów, którym trudno z wyprzedzeniem określić termin urlopu to wciąż najlepsza opcja, coraz mniej się opłaca. Ale to pozytywny trend, nie bez znaczenia, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo turystów. Organizując wakacje odpowiednio wcześniej, zyskujemy bowiem czas na to, by dopiąć wszystkie szczegóły podróży.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego co nas czeka, ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń istnieje więc zawsze – nie tylko kiedy jedziemy skakać na spadochronie. Dlatego każdy potrzebuje ubezpieczenia. To rozwiązanie, które pomaga uchronić się nie tylko przed skutkami wypadków, ale i przed kosztami leczenia związanymi z nagłą chorobą, a problemy ze zdrowiem mogą pojawić się nawet wtedy, gdy będziemy spokojnie wygrzewać się przy basenie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia podróży, by w razie choroby lub wypadku nie ponosić dodatkowych kosztów i bezpiecznie wrócić do domu? Zakres polisy powinien być uzależniony od miejsca w które się udajemy (przed wyjazdem warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdzić, czy dany kraj znajduje się na liście ostrzeżeń dla podróżujących i czego te ostrzeżenia dotyczą) oraz od preferowanej formy spędzania wolnego czasu – jeżeli mamy zamiar korzystać ze sportów ekstremalnych lub badać zakamarki tropikalnych lasów deszczowych, potrzebujemy dodatkowej ochrony, która nie jest obligatoryjna np. jeżeli planujemy relaksować się przy basenie na jednej z greckich wysp.

Zanim zrezygnujemy z zakupu dodatkowego ubezpieczenia podróży, sprawdźmy ofertę organizatora wyjazdu. Przeczytajmy, co wchodzi w skład ubezpieczenia podstawowego, które jest obowiązkowe w przypadku zorganizowanych wyjazdów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, kiedy możemy liczyć na bezpłatną pomoc – w większości przypadków podstawowy pakiet nie obejmie zwrotu kosztów leczenia czy ubezpieczenia kradzieży, a na tym powinno nam zależeć. Aby zapewnić sobie taką ochronę wystarczy jednak niewielka dopłata – warto ją ponieść, by czuć się całkowicie bezpiecznie.

Podróżuj z biurem podróży

Czasem, lepiej jest pozostawić pewne kwestie profesjonalistom. Kiedy rozsądniej będzie skorzystać z gotowych rozwiązań?

Jeżeli planujemy podróż do jednego z europejskich kurortów, biuro podróży może być najlepszą opcją, gdy chcemy zaoszczędzić. Tak! Sami z pewnością nie będziemy uzyskać takich zniżek, więc albo decydujemy się na wakacje o obniżonym standardzie (co nie zawsze równa się bezpieczeństwu), albo pozwalamy operatorowi zająć się wszystkim.

Kiedy jeszcze? Gdy język jest dla nas barierą. I znów, w przypadku Europy, komunikatywny angielski powinien wystarczyć, choć słaba znajomość języka może być powodem przykrych niespodzianek. W przypadku kierunków bardziej egzotycznych, angielski jednak nie wystarczy. Nawet w hotelach i restauracjach możemy mieć problem z porozumieniem się. Dlatego biuro podróży będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Podobnie jak w przypadku podróży do krajów, w których kultura i obyczaje znacznie różnią się od znanych nam standardów europejskich.

Pamiętajmy, że podróżowanie z biurem podróży nie musi nas ograniczać – możemy zwiedzać kraj również na własną rękę. Daje nam za to poczucie bezpieczeństwa – to operator turystyczny jest wtedy odpowiedzialny za dopięcie wszystkich szczegółów związanych z naszym wylotem i pobytem na miejscu. Każde biuro jest także ustawowo zobowiązane do przekazania swoim klientom wszystkich ogólnych informacji dotyczących przepisów paszportowych i wizowych. Dzięki temu możemy być pewni, że nic nie zostanie przeoczone.

I chyba najważniejsza kwestia, zyskujemy bezpieczeństwo finansowe, ponieważ całość naszej wpłaty na poczet imprezy turystycznej jest ustawowo zabezpieczona przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i gwarancję ubezpieczeniową organizatora turystyki. Mamy więc pewność, że bez względu na okoliczności leżące po stronie organizatora, nie poniesiemy dodatkowych kosztów powrotu do kraju, na przykład, gdy nasz lot zostanie odwołany.

Warto więc połączyć atrakcyjność i bezpieczeństwo wyjazdu rezerwując wakacje w sprawdzonym biurze podróży.

Źródło: https://r.pl/lato

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »