| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak bezpiecznie przewozić dzieci autem?

Jak bezpiecznie przewozić dzieci autem?

Właściwe przewożenie dzieci w samochodzie jest kluczowe w każdej podróży. Nie należy skupiać się wyłącznie na zakupie odpowiedniego fotelika, ale także na prawidłowym jego montażu oraz obserwacji zachowań dzieci w trakcie jazdy. Dzięki

Przewożenie dzieci samochodem - wskazówki

Podróżować w dzień czy w nocy? Robić częste przerwy czy możliwie szybko pokonywać spore odcinki trasy? W jaki sposób zadbać o montaż i ustawienie fotelika, aby bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Rodzice wybierający się w trasę ze swoją pociechą, powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jak zapewnić dziecku najwyższy komfort jazdy i maksymalne bezpieczeństwo.

Według aktualnych polskich przepisów dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu powinny podróżować w fotelikach samochodowych. Kryterium wieku nie ma już znaczenia – oznacza to, że nawet jeśli Twoja pociecha ukończyła 12 lat (dawna granica wieku, do której dzieci powinny jeździć w fotelikach), a nadal nie osiągnęła 150 cm wzrostu, musi podróżować zabezpieczona w ten sposób. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko ma 135-150 cm wzrostu i ważny ponad 36 kilogramów – wtedy może zostać posadzone na tylnym siedzeniu i przypięte zwykłymi pasami bezpieczeństwa.

Zobacz też: Przewożenie dzieci w samochodzie – aktualne przepisy

Choć zasady montażu fotelików w autach wydają się niezwykle proste, istnieje kilka mitów, w które wciąż wierzą rodzice. Firma Feu Vert prezentuje 5 rad dotyczących przewożenia dzieci w samochodzie, o których warto pamiętać niezależnie od długości trasy.

Rada 1: Pamiętaj, że fotelik to wyznacznik bezpieczeństwa podróży

Fotelik dla dziecka to obowiązkowy element wyposażenia auta. Bez niego w czasie gwałtownego hamowania czy innego manewru maluch jest bowiem zupełnie bezbronny i narażony na poważne urazy.

Najlepiej zainwestować w nowy sprzęt, aby mieć gwarancję, że kupiony fotelik nie brał udziału w wypadku, nie został uszkodzony i jest całkowicie bezpieczny. Produkt powinien również posiadać homologację oraz być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Maluch rośnie, dlatego też nie należy przez cały czas używać tego samego fotelika. Jeśli główka dziecka choć odrobinę wystaje ponad górną krawędź fotelika – czas na zakup nowego. Wybór odpowiedniego produktu ułatwi również kategoryzacja zgodna z europejskimi normami (ECE R44). Obejmuje 5 grup fotelików:

  • 0 – dla dzieci o wadze do 10 kg;
  • 0+ – dla dzieci o wadze 10-13 kg;
  • I – dla dzieci o wadze 9-18 kg;
  • II – dla dzieci o wadze 15-25 kg;
  • III – dla dzieci o wadze 22-36 kg.

Fotelik samochody dla dzieci należy dobrać wg wagi dziecka

Źródło: Volvo

Zobacz też: Jak rodzice mogą kontrolować styl jazdy swoich dzieci?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »