Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje przejazd autostradami A1, A2 i A4?

Tomasz Korniejew
Ile kosztuje przejazd autostradami A1, A2 i A4?
Ile kosztuje przejazd autostradami A1, A2 i A4?
Skoda
Ile kosztuje przejazd polskimi autostradami? Poniżej przedstawiamy wysokość opłat za przejazd autostradami A1, A2 i A4.

Różnice w kosztach przejazdu polskimi autostradami?

Wysokość opłat za przejazd autostradami w Polsce zależy od tego, czy budowa odcinka z którego mamy zamiar skorzystać została sfinansowana z pieniędzy budżetowych i pochodzących z UE, czy też w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Przepisy unijne nakładają restrykcje odnośnie wysokości opłat za przejazd autostradami, które zostały sfinansowane z budżetu unijnego, w efekcie te koszty są dużo niższe niż opłaty za przejazd odcinkami wybudowanymi w ramach PPP.

Informacje na temat budowy dróg w Polsce znajdziesz tutaj

Koszty przejazdu odcinkami autostrad zarządzanymi przez PPP

Opłaty na autostradzie A1 - odcinek Rusocin - Nowa Wieś (długość 152 km):

 • Motocykle, samochody osobowe bez przyczep, samochody dostawcze dwuosiowe bez przyczep i niewyposażone w koła bliźniacze – 0,16 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Samochody osobowe z przyczepami, dostawcze z przyczepami oraz samochody dostawcze i ciężarowe dwuosiowe bez przyczep, ale które mają zainstalowane koła bliźniacze – 0,38 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe oraz pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi ciągnące przyczepy – 0,38 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami - 0,38 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Pojazdy ponadnormatywne, nie mieszczące się w powyższych punktach – 1,6 zł (netto)* za 1 kilometr.

Zobacz też: Czy na na autostradzie obowiązuje dolny limit prędkości?

Opłaty na autostradzie A2 - odcinek Konin – Świecko (długość 255 km):

 • Motocykle, samochody osobowe bez przyczep, samochody dostawcze dwuosiowe bez przyczep i niewyposażone w koła bliźniacze: odcinek Świecko- Nowy Tomyśl – 0,20 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 0,36 zł za 1 kilometr.
 • Samochody osobowe z przyczepami, dostawcze z przyczepami oraz samochody dostawcze i ciężarowe dwuosiowe bez przyczep, ale które mają zainstalowane koła bliźniacze: Świecko- Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 0,58 zł za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe oraz pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi ciągnące przyczepy: : Świecko- Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 0,88 zł za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami: Świecko-Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 1,36 zł za 1 kilometr.
 • Pojazdy o długości większej niż 18 m lub wiozące ładunki ponadnormatywne: Świecko-Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 3,6 zł za 1 kilometr.

Zobacz też: Do 2023 roku w Polsce powstanie prawie 4 tys. km autostrad i ekspresówek

Opłaty na autostradzie A4 - odcinek Kraków – Katowice (długość 60 km):

W przypadku odcinka autostrady zarządzanej przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A. nie ma sensu podawać średniej opłaty za kilometr ponieważ myto za przejazd pobierane jest w dwóch punktach poboru opłat. Jeden zlokalizowany jest w Mysłowicach, drugi w Balicach. Jeżeli skorzystamy z odcinka autostrady nie przejeżdżając przez któryś z punktów, nie będziemy obciążeni opłatą za przejazd. Z drugiej strony, gdy chcemy skorzystać z krótkiego odcinka autostrady A4, ale po drodze przejedziemy przez punkt poboru opłat, będziemy musieli opłacić stawkę jak za przejechanie połowy odcinka zarządzanego przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Zobacz też: Kiedy skończy się remont na Autostradzie A4 w 2016?

Opłata pobierana na każdym z punktów poboru opłat:

 • Motocykle – 5 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 10 zł).
 • Pojazdy samochodowe o dwóch osiach – 10 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 20 zł).
 • Samochody osobowe z przyczepami, dostawcze z przyczepami oraz samochody dostawcze i ciężarowe dwuosiowe bez przyczep, ale które mają zainstalowane koła bliźniacze – 16,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 33 zł).
 • Pojazdy trzyosiowe oraz pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi ciągnące przyczepy - 16,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 33 zł).
 • Pojazdy trzyosiowe z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami – 26,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 53 zł).
 • Pojazdy ponadnormatywne, nie mieszczące się w powyższych punktach – 26,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 53 zł).

Zobacz też: Jak łapać stopa na autostradzie?

Koszty przejazdu odcinkami autostrad zarządzanymi przez GDDKiA (budowa współfinansowana ze środków UE)

Opłaty na autostradzie A2 Konin-Stryków (długość odcinka 99 km)

 • Motocykle – 0,05 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony) - 0,10 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o DMC powyżej 3,5t ale nie wyższej niż 12 t – 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Pojazdy samochodowe o DMC co najmniej 12 t – 0,53 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,46 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,37 zł (spełniające normę EURO4), 0,27 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Autobusy niezależnie od DMC - 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)

Zobacz też: Ogłoszono przetarg na projekt i budowę autostrady A2 z Warszawy do Mińska Maz.

Opłaty na autostradzie A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica) (długość odcinka 160 km)

 • Motocykle – 0,05 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony) - 0,10 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o DMC powyżej 3,5t ale nie wyższej niż 12 t – 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Pojazdy samochodowe o DMC co najmniej 12 t – 0,53 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,46 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,37 zł (spełniające normę EURO4), 0,27 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Autobusy niezależnie od DMC - 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)

*Do kwoty trzeba doliczyć podatek VAT w wysokości 23%

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty. Punkty karne. Znaki drogowe
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tablica z czarną dłonią. Co oznacza?
  Tablica z czarną dłonią jest nowym pomysłem GDDKiA na walkę z kierowcami, którzy wjeżdżają na autostrady i drogi ekspresowe pod prąd. Co znaczy?
  Zielona Karta. Darmowa polisa, która niewypisana nie chroni
  Zielona Karta często jest bezpłatnie wydawana przez ubezpieczycieli. I choć może być bezpłatna, gdy kierowca jej nie wyrobi, polisa nie chroni.
  Czy można tankować diesla na włączonym silniku?
  Czy można tankować diesla na włączonym silniku? A odpowiedź na tak zadane pytanie brzmi... Poznaj ją czytając nasz materiał.
  Wyższe OC za punkty? 83 proc. kierowców jest za
  Wyższe OC za punkty? 83 proc. polskich kierowców uważa, że to dobry pomysł. A to nie koniec ciekawostek płynących z badania ankietowego.
  Parkowanie w strefie zamieszkania w miejscu niewyznaczonym
  Parkowanie w strefie zamieszkania w miejscu niewyznaczonym. Jest możliwe? Czy oznacza mandat? Co mówią przepisy?
  Lotos: promocja na paliwo 2022?
  Lotos: promocja na paliwo 2022? Tak, zaraz po Orlenie i Lotos postanowił zaoferować kierowcom specjalną ofertę wakacyjną. Ile wynosi rabat na paliwo?
  30 groszy taniej na BP. Wakacyjna oferta nie tylko na Orlenie
  30 groszy taniej na BP? Dokładnie tak. Brytyjska sieć stacji paliwowych właśnie dołączyła do wakacyjnej oferty w roku 2022. Jakie są warunki?
  Bravoauto. Inchcape z pomysłem na sprzedaż aut używanych
  Bravoauto. Inchcape przedstawił właśnie sieć sprzedaży samochodów używanych wszystkich marek. Pierwszy tego typu punkt powstanie w Poznaniu.
  Czy można tankować do kanistra?
  Czy można tankować do kanistra? To pytanie, które często zadają kierowcy. I możliwość taka występuje, ale trzeba dochować kilku warunków.
  Auto dla kobiety. Jak panie wybierają samochody?
  Auto dla kobiety, czyli zastanawialiście się kiedyś jaki jest klucz, który decyduje o zakupie konkretnego egzemplarza pojazdu przez panie? My to wiemy!
  Limitowany Formentor VZ5. Powstanie tylko 999 sztuk!
  Limitowany Formentor VZ5, czyli pełnokrwista Cupra o mocy 390 koni, która powstanie w ilości tylko 999 sztuk. Każda otrzyma laserowy grawer!
  Nissan Qashqai e-POWER. Cena w Polsce od 173 700 zł
  Nissan Qashqai e-POWER. Cena elektryka ze spalinowym zasilaczem została opublikowana. Wystartowały też zamówienia na auto.
  Podwójne mandaty dla recydywistów od 17 września 2022 r.
  Podwójne mandaty dla recydywistów od 17 września 2022 r.? Dokładnie tak. Tego dnia w życie wejdzie też nowy taryfikator punktów karnych.
  Czy można tankować samochód na włączonym silniku?
  Czy można tankować samochód na włączonym silniku? To temat jednej z niekończących się dyskusji między kierowcami. Jaka jest odpowiedź?
  Nowe drogi w Polsce. Lato 2022
  Nowe drogi w Polsce? Lato 2022 r. już przywitało nas serią nowych szlaków drogowych, a w wakacje prace będą trwać dalej. Gdzie? O tym w tym tekście.
  Elektryczny Passat, czyli Volkswagen ID.Aero pokazany!
  Elektryczny Passat? Tak, elektryfikacja dotknie również tej ikony polskiej motoryzacji. Wersja zasilana prądem będzie nazwana Volkswagen ID.Aero.
  Ile paliwa zużywa klimatyzacja?
  Ile paliwa zużywa klimatyzacja? To latem ważne pytanie. Znamy na nie odpowiedź. Wiemy też czy lepiej jeździć na klimatyzacji czy z otwartymi szybami.
  Międzynarodowe prawo jazdy – co musisz wiedzieć?
  Międzynarodowe prawo jazdy. Co musisz o nim wiedzieć? Jak je zdobyć? I do czego tak właściwie może być potrzebne? Sprawdźmy.
  Koniec naklejek rejestracyjnych od 4 września 2022 r.
  Koniec naklejek rejestracyjnych od 4 września 2022 r. Nowe przepisy są już tuż za rogiem. Skąd wziął się ten pomysł i co oznacza dla kierowców?
  Mycie auta latem. O czym pamiętać?
  Mycie auta latem różni się od mycia samochodu zimą. Dlatego są pewne zasady, które właściciel samochodu powinien poznać i stosować.
  Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.
  Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.? Tak, przepisy w tej sprawie już są przesądzone. Co dawała karta pojazdu i co oznacza nowelizacja?
  Remont na A4 w wakacje 2022
  Remont na A4 w wakacje 2022 r., czyli rozkopane zostaną aż dwa odcinki tej autostrady. Które i jak wygląda organizacja ruchu?
  Najwięcej wypadków drogowych zdarza się w wakacje. Powody: nietrzeźwość i używanie smartfona w czasie jazdy
  Bezpieczeństwo na polskich drogach to temat powracający jak bumerang, szczególnie w okresie wakacyjnym. W 2021 roku do największej liczby wypadków doszło właśnie w czerwcu i lipcu, a w 2020 roku ten niechlubny rekord przypadł na sierpień. GfK na zlecenie start-upu ubezpieczeniowego Beesafe sprawdziło, co Polacy uważają za największe zagrożenie na drogach oraz jakie ich zdaniem działania kierowców przyczyniłyby się do poprawy poziomu bezpieczeństwa. Czy w te wakacje wyciągniemy wnioski ze statystyk?
  Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej
  Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Kiedy dokładnie i czemu bezterminowe prawo jazdy musi zniknąć? Sprawdźmy.
  Ufać sprzedawcom samochodów? Te dane nie dają złudzeń...
  Ufać sprzedawcom samochodów? To pytanie, przed którym stanie każdy kupujący pojazd z drugiej ręki. Jak brzmi odpowiedź? Oto ciekawe dane.