Kategorie

Ile kosztuje przejazd autostradami A1, A2 i A4?

Tomasz Korniejew
Ile kosztuje przejazd autostradami A1, A2 i A4?
Skoda
Ile kosztuje przejazd polskimi autostradami? Poniżej przedstawiamy wysokość opłat za przejazd autostradami A1, A2 i A4.

Różnice w kosztach przejazdu polskimi autostradami?

Wysokość opłat za przejazd autostradami w Polsce zależy od tego, czy budowa odcinka z którego mamy zamiar skorzystać została sfinansowana z pieniędzy budżetowych i pochodzących z UE, czy też w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Przepisy unijne nakładają restrykcje odnośnie wysokości opłat za przejazd autostradami, które zostały sfinansowane z budżetu unijnego, w efekcie te koszty są dużo niższe niż opłaty za przejazd odcinkami wybudowanymi w ramach PPP.

Informacje na temat budowy dróg w Polsce znajdziesz tutaj

Koszty przejazdu odcinkami autostrad zarządzanymi przez PPP

Opłaty na autostradzie A1 - odcinek Rusocin - Nowa Wieś (długość 152 km):

 • Motocykle, samochody osobowe bez przyczep, samochody dostawcze dwuosiowe bez przyczep i niewyposażone w koła bliźniacze – 0,16 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Samochody osobowe z przyczepami, dostawcze z przyczepami oraz samochody dostawcze i ciężarowe dwuosiowe bez przyczep, ale które mają zainstalowane koła bliźniacze – 0,38 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe oraz pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi ciągnące przyczepy – 0,38 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami - 0,38 zł (netto)* za 1 kilometr.
 • Pojazdy ponadnormatywne, nie mieszczące się w powyższych punktach – 1,6 zł (netto)* za 1 kilometr.

Zobacz też: Czy na na autostradzie obowiązuje dolny limit prędkości?

Opłaty na autostradzie A2 - odcinek Konin – Świecko (długość 255 km):

 • Motocykle, samochody osobowe bez przyczep, samochody dostawcze dwuosiowe bez przyczep i niewyposażone w koła bliźniacze: odcinek Świecko- Nowy Tomyśl – 0,20 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 0,36 zł za 1 kilometr.
 • Samochody osobowe z przyczepami, dostawcze z przyczepami oraz samochody dostawcze i ciężarowe dwuosiowe bez przyczep, ale które mają zainstalowane koła bliźniacze: Świecko- Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 0,58 zł za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe oraz pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi ciągnące przyczepy: : Świecko- Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 0,88 zł za 1 kilometr.
 • Pojazdy trzyosiowe z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami: Świecko-Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 1,36 zł za 1 kilometr.
 • Pojazdy o długości większej niż 18 m lub wiozące ładunki ponadnormatywne: Świecko-Nowy Tomyśl – 0,46 zł za 1 kilometr; odcinek Nowy Tomyśl-Konin – 3,6 zł za 1 kilometr.

Zobacz też: Do 2023 roku w Polsce powstanie prawie 4 tys. km autostrad i ekspresówek

Opłaty na autostradzie A4 - odcinek Kraków – Katowice (długość 60 km):

W przypadku odcinka autostrady zarządzanej przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A. nie ma sensu podawać średniej opłaty za kilometr ponieważ myto za przejazd pobierane jest w dwóch punktach poboru opłat. Jeden zlokalizowany jest w Mysłowicach, drugi w Balicach. Jeżeli skorzystamy z odcinka autostrady nie przejeżdżając przez któryś z punktów, nie będziemy obciążeni opłatą za przejazd. Z drugiej strony, gdy chcemy skorzystać z krótkiego odcinka autostrady A4, ale po drodze przejedziemy przez punkt poboru opłat, będziemy musieli opłacić stawkę jak za przejechanie połowy odcinka zarządzanego przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Zobacz też: Kiedy skończy się remont na Autostradzie A4 w 2016?

Opłata pobierana na każdym z punktów poboru opłat:

 • Motocykle – 5 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 10 zł).
 • Pojazdy samochodowe o dwóch osiach – 10 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 20 zł).
 • Samochody osobowe z przyczepami, dostawcze z przyczepami oraz samochody dostawcze i ciężarowe dwuosiowe bez przyczep, ale które mają zainstalowane koła bliźniacze – 16,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 33 zł).
 • Pojazdy trzyosiowe oraz pojazdy dwuosiowe z kołami bliźniaczymi ciągnące przyczepy - 16,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 33 zł).
 • Pojazdy trzyosiowe z przyczepami, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami – 26,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 53 zł).
 • Pojazdy ponadnormatywne, nie mieszczące się w powyższych punktach – 26,50 zł (przejazd całym odcinkiem kosztuje 53 zł).

Zobacz też: Jak łapać stopa na autostradzie?

Koszty przejazdu odcinkami autostrad zarządzanymi przez GDDKiA (budowa współfinansowana ze środków UE)

Opłaty na autostradzie A2 Konin-Stryków (długość odcinka 99 km)

 • Motocykle – 0,05 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony) - 0,10 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o DMC powyżej 3,5t ale nie wyższej niż 12 t – 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Pojazdy samochodowe o DMC co najmniej 12 t – 0,53 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,46 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,37 zł (spełniające normę EURO4), 0,27 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Autobusy niezależnie od DMC - 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)

Zobacz też: Ogłoszono przetarg na projekt i budowę autostrady A2 z Warszawy do Mińska Maz.

Opłaty na autostradzie A4 Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) - Sośnica (węzeł Sośnica) (długość odcinka 160 km)

 • Motocykle – 0,05 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczajacej 3,5 tony) - 0,10 zł za 1 kilometr
 • Pojazdy samochodowe o DMC powyżej 3,5t ale nie wyższej niż 12 t – 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Pojazdy samochodowe o DMC co najmniej 12 t – 0,53 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,46 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,37 zł (spełniające normę EURO4), 0,27 zł spełniające normę co najmniej EURO5)
 • Autobusy niezależnie od DMC - 0,40 zł/1 km (spełniające normę EURO2), 0,35 zł/1 km (spełniające normę EURO3), 0,28 zł (spełniające normę EURO4), 0,20 zł spełniające normę co najmniej EURO5)

*Do kwoty trzeba doliczyć podatek VAT w wysokości 23%

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Zgubiłem numer PKK. Co zrobić w takiej sytuacji?

  Zgubiłem numer PKK. Jak go odzyskać? No i tu pojawia się spory problem, bo kandydata na kierowcę czeka... No właśnie co?

  Sprzedaż części używanych na oku fiskusa. Ruszają kontrole.

  Sprzedaż części używanych na celowniku skarbówki. Powód? Wielu sprzedawców albo nie zarejestrowało nawet firmy, albo zaniża dochody ze sprzedaży.

  Ile elektryk przejedzie na rezerwie?

  Firma Edmunds sprawdziła, jaki dystans może pokonać samochód elektryczny, gdy komputer pokładowy pokazuje, że mają 0 km zasięgu.

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co to oznacza?

  Status PKK: nieprawidłowe dane. Co oznacza taki komunikat pojawiający się w systemie info-car.pl? Kandydat na kierowcę nie ma się co martwić.

  Mitsubishi L200 po tuningu. Po fabrycznym tuningu!

  Mitsubishi L200 świetnie radzi sobie w terenie. Ma jednak pewną słabość. 150 koni to niezbyt dużo. Na szczęście Japończycy mogą coś na to poradzić.

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.