| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak nie dać się oszukać w wypożyczalni samochodów?

Jak nie dać się oszukać w wypożyczalni samochodów?

Są sytuacje, w których potrzebujemy wypożyczyć auto. Co należy zrobić aby nie wpaść w kłopoty i nieplanowane koszty?

Wypożyczenie auta - wcale nie jest takie proste

Niezależnie od tego czy potrzebujemy samochodu na chwilę (choćby na kilka godzin), czy też na dłużej (kilkadziesiąt dni), to konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem zapisów z umowy najmu mogą być przykre i dotkliwe. Stąd mimo emocji związanych z wypożyczaniem nawet najbardziej atrakcyjnego auta, warto zachować spokój i bez pośpiechu zapoznać się ze wszystkimi warunkami. I to bez wyjątku.

„Wypożyczając samochód zwróćmy uwagę na trzy rzeczy: treść umowy, stan pojazdu potwierdzony protokołem, a także kwestie związane z tankowaniem. Oddając auto do wypożyczalni lepiej je zatankować i zwrócić w takim stanie, w jakim obieraliśmy” – mówi Jacek Sosnowski, prezes firmy Carsson Car Rental, oferującej wynajem samochodów.

Choć wydaje się to oczywiste, to jednak wciąż kluczowe problemy dotyczące sporów z wypożyczalnią wynikają z tego, że wypożyczający nie czytają warunków umowy oraz dołączonych do niej aneksów. I wszelkich postanowień związanych z obowiązkami wypożyczającego, możliwościami udostępnienia pojazdu innemu kierowcy, wymogami dotyczącymi parkowania w określonych miejscach, a nawet zasadami zwrotu auta. W przypadku kwestii spornych wypożyczający jest na przegranej pozycji, jeśli zachował się niezgodnie z wytycznymi określonymi w umowie, którą podpisał.

Zobacz też: Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

„Niezmiernie istotne jest to, abyśmy dokładnie zapoznali się z treścią umowy, którą podpisujemy. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie dotyczące naszej odpowiedzialności jako wypożyczającego samochód. Bardzo ważny jest zakres ubezpieczenia i wszelkie wyłączenia oraz zastrzeżenia” – dodaje Jacek Sosnowski.

Jak wypożyczyć auto: 10 zasad

1. Nie kieruj się jak najniższą ceną

Niska cena nie powinna być argumentem koronnym przemawiającym za daną ofertą. Lepiej uważnie sprawdzić zakres usług zawartych w cenie. Może się okazać, że nie obejmuje ubezpieczenia OC i AC, zniesionego limitu kilometrów i ograniczenia wieku kierowcy, potrzebnych akcesoriów (np. fotelika dziecięcego, bagażnika na narty, odtwarzacza DVD) oraz że nie zniesiono limitu kilometrów. Wszystkie dodatkowe opcje mogą znacząco podnieść ostateczną cenę wypożyczenia pojazdu.

2. Musisz mieć odpowiedni wiek i staż za kierownicą

Wypożyczalnie, podobnie jak firmy ubezpieczeniowe, preferują bardziej doświadczonych kierowców. A to oznacza, że najmłodsi, którzy niedawno zrobili prawo jazdy mogą mieć problemy
z wynajmem pojazdu. Firmy uwzględniają nie tylko staż za kierownicą, ale również wiek klienta. Im młodszy kierowca tym większe ryzyko wypadku. Trzeba zatem liczyć się z tym, że nawet jeśli mamy prawo jazdy, to nie uda nam się wypożyczyć samochodu. Najczęściej wiek graniczny wynosi 21 lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »